Oświetlenie do roweru a przepisy

Co na temat wyposażenia roweru pod kątem koniecznego oświetlenia mówi prawo o ruchu drogowym? Wykorzystywanie świateł jest konieczne w momentach pogorszonej widoczności, po zmroku, a także w tunelach. Determinuje też posiadanie określonego typu oświetlenia. Aby rower spełniał obowiązujące wymagania, musi mieć zainstalowane z przodu światła rowerowe w formie białej lub żółtej lampki. Jej pulsacja lub stałe natężenie światła nie są określane i przyjmuje się w tej sytuacji dowolność.

Wyposażenie montowane z tyłu musi być w kolorze czerwonym i nie ma sprecyzowanych innych wymagań dotyczących światła pozycyjnego tylnego. Dodatkowo konieczne jest umiejscowienie za rowerzystą odblasku w kolorze czerwonym. Usytuowanie opisywanych elementów powinno mieścić się w przedziale 25-150 cm nad ziemią i nie może być przymocowane do kasku oraz plecaka. Dzięki zastosowaniu powyższych zasad widoczność kolarza będzie odpowiednia zarówno dla jadących z naprzeciwka, jak i z tyłu. Przepisy nie precyzują konkretnie jakie modele wyposażenia należy zamontować w swoim jednośladzie, dlatego prezentowane poniżej propozycje powinno się uwzględnić pod kątem osobistych preferencji, typu roweru, pokonywanych tras i budżetu.

 

Oświetlenie rowerowe

 

Lampka rowerowa przednia – jaką powinna mieć moc?

Kluczowe znaczenie ma moc danego źródła światła wyrażana w lumenach (lm). Do jazdy miejskiej wystarczy oświetlenie rowerowe, którego jasność nie przekracza 200-300 lm i posiada tryb pulsacyjnej pracy. W zasadzie nie ma uzasadnionej potrzeby montowania świateł o większej mocy, jeśli nie planuje się jeździć w lesie lub poza miastem w kompletnych ciemnościach. Zbyt jaskrawe i silne oświetlenie może bowiem powodować oślepienie innych uczestników ruchu poruszających się z naprzeciwka.

Tereny pozbawione sztucznego oświetlenia tj. górskie szlaki, leśne ścieżki wymagają zastosowania mocniejszych świateł. Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku podróży poza aglomeracjami. Nie ma w tym momencie miejsca na skromne doświetlanie tego, co jest tuż przed rowerzystą. Dynamiczna jazda połączona z kompletnym mrokiem wymaga silnego źródła światła. Lampka rowerowa przednia w tej sytuacji musi mieć moc rzędu 600-1000 lm.

 

Profex, Lampka rowerowa przednia, aluminiowa, 1 Wat LED

 

Oświetlenie do roweru a sposób zasilania lampki

W tym miejscu należy uwzględnić kilka dostępnych w sprzedaży rozwiązań. Chodzi o lampki zasilane:

  • baterią,
  • akumulatorem,
  • w sposób indukcyjny,
  • poprzez dynamo.

Poniżej zestawiono szerszy opis każdego z rozwiązań.

Światła rowerowe na baterie wymienne

Są szczególnie polecane rowerzystom, którzy po zmroku jeżdżą tak naprawdę tylko okazjonalnie. Jeżeli oświetlenie do roweru nie jest eksploatowane zbyt często, bateria może posłużyć bardzo długo. W innym wypadku trzeba będzie ją cyklicznie wymieniać, co może być uciążliwe przez konieczność demontażu osprzętu i jego rozkręcanie. W zamian rowerzysta może dostrzec bardzo atrakcyjną cenę zakupu poszczególnych modeli, które działają na baterie.

 

Meteor, Zestaw lampek rowerowych, Flex

 

Wyposażenie do oświetlania zasilanie akumulatorem

W tym wypadku sprawa jest nieco inna, ponieważ zestawy takie cechują się podwyższona żywotnością na jednym cyklu ładowania. Sprawdzą się więc w takich rowerach, które są nieco częściej eksploatowane w warunkach pozbawionych oświetlenia. Przed zakupem warto zapoznać się, jakie parametry ma dany akumulator i w jakich warunkach powinna być w nim uzupełniana energia. Przy stosowaniu się do tych wskazówek, możesz przedłużyć jego żywotność. Intensywność użytkowania oświetlenia i temperatura otoczenia podczas pracy ma również wpływ na to, jak długo będzie ci on służył. Im jest zimniej, tym szybciej akumulatory się rozładowują.

 

Profex, Lampka rowerowa przednia, LED Twin USB

 

Zaawansowane oświetlenie rowerowe zasilane indukcyjnie

Rozwiązania tego typu, nazywane też inaczej magnetycznymi, wykorzystuje się zazwyczaj w rowerach miejskich. Masa osprzętu jest znaczna, co wpływa na osiągi jednośladu. Dodatkowo światła rowerowe zasilane indukcyjnie nie są w stanie wygenerować zbyt wielkiej mocy przez swoje ograniczenia konstrukcyjne.

Tradycyjne oświetlenie rowerowe na dynamo

Tego rozwiązania nie trzeba specjalnie prezentować chyba żadnemu zapalonemu rowerzyście. Użycie prądnicy jako elementu zasilającego lampki rowerowe jest stosunkowo starym pomysłem. Z czasem jednak zamiast elementu montowanego na obręczy zaczęto wykorzystywać wbudowane w piastę mechanizmy. W ten sposób ograniczono opór do minimum, co pozytywnie wpływa na jakość podróżowania. Co więcej, przy najmocniejszym oświetleniu rowerowym generującym moc rzędu 800 lm i więcej wykorzystuje się właśnie taki rodzaj zasilania. Na rynku istnieją też modele wyposażone w akumulatory, które nawet na postoju pozwalają świecić lampkom.

 

Lampka rowerowa tylna 3LED na dynamo do bagażnika

 

Tylne oświetlenie rowerowe – co trzeba uwzględnić?

Ciekawą propozycją jest zastosowanie lampki, która będzie wyposażona nie tylko w emitowanie czerwonego światła w sposób ciągły i pulsacyjny, ale również będzie uruchamiała światło stop podczas hamowania. Nawet lampki o niewielkiej mocy (1 W) mogą sprawić, że rowerzysta będzie widoczny nawet z odległości przekraczającej kilometr. Jest to szczególnie ważne dla osób, które bardzo często poruszają się w ruchu miejskim.

 

Profex, Lampka rowerowa tylna, 5 LED

 

A co z ze światłami odblaskowymi?

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie do roweru należy wybrać, uwzględnij też odblaski umieszczane na kołach i ramie roweru. Chociaż nie są one obowiązkowe, to wielu rowerzystów stosuje przeróżne akcesoria dla poprawy widoczności na drodze. Chodzi przecież nie tylko o to, żeby samemu dostrzegać innych oraz przeszkody, ale też być widocznym dla innych. W tym wypadku ważna jest rozwaga i umiar, żeby rower nie zmienił się w „jeżdżącą choinkę”. Chyba że to jest właśnie celem użytkownika jednośladu.

 

Profex, Klipsy rowerowe odblaskowe na szprychy, 12 szt.

 

Oświetlenie rowerowe – jakie wybrać do swojego pojazdu?

Jak w większości wypadków dodatkowe wyposażenie jednośladu jest związane z osobistymi preferencjami. Przy podejmowaniu decyzji warto postawić sobie za cel bycie widocznym dla innych, ale też zapewnić wystarczające oświetlenie drogi przed sobą.

 

Akumulatorowa lampka rowerowa przednia LTC latarka LED na przód

 

Więcej porad dotyczących wyboru roweru, dopasowywania gadżetów oraz opisów poszczególnych modeli znajdziesz w dziale Trenuję, w podkategorii Rowery i akcesoria.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock