festiwal gier planszowych

 

Ruszamy w drogę!

„Wsiąść do pociągu: Japonia i Włochy”

Skoro już wybieramy się na wycieczkę do Japonii, to najpierw wypadałoby dobrze wytyczyć trasę. Pomoże nam w tym „Wsiąść do pociągu: Japonia”. Dodatek do niezwykle popularnej gry planszowej oferuje mapę Kraju Wschodzącego Słońca z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami i miastami takimi jak Tokio, Nagano, Osaka czy góra Fuji. Przy okazji można poznać rozkład metra jeżdżącego w stolicy.

 

wsiąść do pociągu japonia

 

Będzie to świetne przygotowanie przed samodzielną podróżą, a co ważniejsze dobra zabawa w gronie znajomych. Ponadto tytuł pozwala także na odwiedziny w innym państwie – Włoszech. Dzięki większej ilości tras rozgrywka trwać będzie jeszcze dłużej i prędko się nie znudzi.
 

Gra o japonii wsiąść do pociągu
 

Historia Japonii

  • „Rising Sun”

Dzieje Japonii sięgają VII wieku p.n.e., a przynajmniej z tego okresu pochodzą pierwsze zapiski świadczące o tworzącej się państwowości. Według nich pierwszym władcą był Jimmu. Historia Kraju Kwitnącej Wiśni jest bardzo ciekawa i bogata. Wiele z nas kojarzy ją przede wszystkim z samurajami, roninami i wielkimi cesarzami. Japonia posiada także własną mitologię i wierzenia pełne najróżniejszych demonów oraz niezwykłych istot. Kilka z nich poznać możecie w grze planszowej „Rising Sun”.

 

rising sun planszówka
Materiał wydawcy Portal Games, Rebel

 

Waszym zadaniem będzie kierowanie zapomnianymi lecz potężnymi Kami, które chcą wyzwolić Imperium z rąk szoguna i przywrócić mu wielkość. Tyle, że klany, które mają im w tym pomóc, snują własne wizje przyszłości kraju i niekoniecznie chcą ze sobą współpracować. Musicie zdobyć więc wpływy, a także sojuszników, aby sprytnie nakłonić innych do pomocy oraz działania wedle ustanowionych przez was zasad. Pokażcie więc, jak dobrymi politykami jesteście i przywróćcie porządek w feudalnej Japonii!
 

Gra o japonii rising sun
 

  • „Yokai”

Już samo wydanie z przepięknymi grafikami przyciągnie uwagę każdego miłośnika kultury Japońskiej. Ta kooperacyjna gra planszowa skupia się na znanych z mitologii duchach, wśród których znajdziecie chociażby Kitsune, Oni czy Rokurokubi. Należą one do różnych rodzin, które nie przepadają za sobą, a przebywając w swoim towarzystwie, wprowadzają na świecie chaos.

 

yokai planszówka

 

Do was należeć będzie odpowiednie pogrupowanie stworów i przywrócenie ładu. Zadanie będzie jednak utrudnione. Po pierwsze karty pozostają zakryte, a po drugie w trakcie rozgrywki nie wolno ze sobą rozmawiać. Wciąż jednak pozostaje wam język migowy i specjalne znaki. Czy podołacie wyzwaniu?
 

Gra o Japonii Yokai
 

  • „Takenoko”

Przenieśmy się na cesarski dwór, aby wcielić się w role dyplomatów. W grze „Takenoko” właśnie zakończono spór pomiędzy Chinami a Japonią. Jako symbol pokoju cesarz pierwszego z państw ofiarował drugiemu pandę, któryą to wy będziecie musieli się zaopiekować. Przyjdzie wam więc stworzyć, a następnie dbać o bambusowy ogród.

 

gra planszowa takenoko

 

Podlewanie i przycinanie pędów wcale nie będzie takie proste, zwłaszcza, że wpływ na wszystko będzie miała także pogoda oraz sam żarłoczny zwierzak. Kto jednak najlepiej nakarmi sympatycznego misia, ten wygra. Do zabawy z pewnością nakłoni was bardzo ładne wykonanie, w którym zadbano o najmniejsze detale elementów. Warto także wspomnieć, że dzięki prostym zasadom, do stołu usiąść mogą nawet sześciolatkowie.
 

Gra w Japonii Takenoko
 

Kultura Japonii

  • „Sushi Roll”

Japońska kuchnia kojarzy się przede wszystkim z sushi. To danie stało się inspiracją do stworzenia gry planszowej. Mowa tu o „Sushi Roll”. Najważniejszą rolę będą w niej odgrywały sześciościenne kości, na których znajdziemy nie cyfry, a specjalne obrazki przedstawiające m.in. wasabi czy tempurę.

 

sushi roll rebel
Materiał wydawcy Rebel

 

Ponadto dostaniecie swoją własną planszę stworzoną na wzór taśmy do sushi. Na jej podstawie zbierać będziecie zarówno pojedyncze symbole, jak i całe zestawy. Wszystko to oczywiście odpowiednio punktowane. Po takiej zabawie z pewnością nabierzecie apetytu!
 

Gra o Japonii Sushi roll
 

  • „Origami”

Origami to sztuka składania papieru, również kojarząca nam się z Krajem Wschodzącego Słońca. W naszym zestawieniu polecamy wam karciankę, która nawiązuje do tej tradycji. Będziemy w niej zagrywać i dobierać karty tak, aby uzyskać jak najwięcej punktów.

 

gra planszowa origami

 

Przyda się tu zarówno spryt jak i dobra znajomość matematyki. Liczyć się bowiem będą chociażby zagięcia, które znajdziemy na obrazkach przedstawiające stworzone za pomocą origami zwierzęta. Zbierać będziemy własną kolekcję, która na koniec da nam punkty i pozwoli na wygraną.
 

Gra o Japonii Origami
 

Słynni japońscy bohaterowie

Wprawdzie wspomnieliśmy już o chyba najsłynniejszym przedstawicielu japońskiej popkultury czyli królu potworów Godzilli, ale oczywiście nie jest to jedyny bohater, którego kojarzymy z ekranów telewizorów czy monitorów. Niemal każdy słyszał także o Sonicu. Ten niebieski, superszybki jeż  debiutował w grach komputerowych stworzonych przez firmę Sega, a następnie pojawiał się także w serialach animowanych, filmach czy komiksach. Nie mogło go zabraknąć także na planszy! W „Sonic i superdrużyny”, jak zapewne już się domyślacie, będziemy ścigać się ze sobą i starać jak najszybciej dotrzeć do mety. Poruszać się można za pomocą specjalnych kart.

 

sonic planszówka

 

Co ciekawe w pewnym sensie jest to gra kooperacyjna, więc przy okazji pomagać będziemy także osobie z naszej drużyny. Uważajcie jednak, bo możecie także ułatwiać zadanie rywalom! Trzeba wiec dobrze zaplanować strategię. Dodajmy jeszcze, że zasady są tu proste i poradzą sobie z nimi nawet młodsi gracze. Zachwyceni powinni być także fani samego Sonica. W pudełku znajdą bowiem bardzo ładnie wykonane figurki przedstawiające najważniejszych bohaterów uniwersum. Rzecz idealna do uzupełnienia kolekcji!

 

„Sonic i superdrużyny” Rebel

 

  • „Labirynth: Pokemon”

Niemniej słynnymi bohaterami rodem z Japonii są Pokemony. Te kieszonkowe potwory początkowo znane były z gry dostępnej na konsole GameBoy, natomiast świat pobił serial animowany, którego nowe odcinki powstają do dziś. Nic dziwnego, że Pikachu i spółka wciąż pojawiają się w formie różnych gadżetów, a i powstają crossovery z nimi w roli głównej.

 

planszówka pokemony

 

Przykładem może tu być planszówka „Labirynth: Pokemon”. Jest to połączenie tytułu wydanego w 1986 roku ze słynnym anime. Zasady pozostają niezmienne – należy przemierzać planszowe korytarze i zdobywać ukryte skarby. Kierować będziemy jednak takimi postaciami jak Charmander czy Bulbasaur, a na swojej drodze napotkamy chociażby Snorlaxa czy Totodile. Taki mix powinien zainteresować zarówno starszych jak i młodszych graczy.
 

Labirynth Pokemon
 

  • „Pokemon TCG”

Na koniec coś dla kolekcjonerów i fanów karcianek. Naszymi bohaterami raz jeszcze będą Pokemony, które zbierać możemy w grze „Pokemon TCG”. Tytuł debiutował na rynku w 1996 roku i wciąż pojawiają się jego kolejne rozszerzenia. Najnowszym z nich jest „Knockout Collection: Toxtricity”. W zestawie znajdziecie trzy stworki, a także dwa boostery i specjalną monetę. Będzie to świetny początek waszej przygody lub uzupełnienie dla istniejących już talii. Nie czekajcie i złapcie je wszystkie!
 

gry o japonii karty pokemon
 

Po więcej artykułów o planszówkach, karciankach i grach wideo zaglądajcie do działu Gram.