Ośmiolatek najczęściej czyta już samodzielnie – bardziej lub mniej płynnie. To oznacza, że wkracza w zupełnie nową fazę czytelniczej przygody, staje się niezależny od dorosłych. Może sam wybierać książki dla dzieci z półki i czytać je po cichu, przeżywając losy bohaterów bez towarzystwa rodziców czy rodzeństwa. Dla dzieci samodzielność może być dodatkową motywacją do czytania.

Dlaczego więc rodzice najczęściej zgłaszają wiek 8 – 9 lat jako moment, gdy dziecko przestało interesować się książkami? Wielu małych czytelników kocha książki z powodów zupełnie „pozaksiążkowych”. Dziecko kojarzy czytanie jako czas spędzony z rodzicami: na tuleniu się, żartach, wspólnym robieniu czegoś i najważniejsze: jako moment, gdy rodzic odkłada wszystko i jest cały dla dziecka. Gdy przedszkolak zamienia się w szkolniaka, a rodzice uznają, że skoro czyta sam, to nie będą już tego robić wspólnie, dziecko traci zainteresowanie książkami. Jest to zupełnie normalne – tak, jak to, że nie każdy interesuje się piłką nożną, czy puzzlami. Jeśli więc chcemy utrzymać aktywność czytelniczą naszego 7- czy 8-latka, nie rezygnujmy ze wspólnego czytania. Czytajmy z dziećmi tak długo, jak się da. Nawet z nastolatkami – jest teraz bardzo dużo tytułów, które nadają się do rodzinnego poznawania.

Widzimy więc, że biblioteczka ośmiolatka powinna zostać wzbogacona o książki do samodzielnego czytania – odpowiedni układ strony, stosunek treści do ilustracji, krótkie rozdziały, duża czcionka. Ale nadal potrzebujemy tytułów do wspólnego czytania na głos. I tu możemy sięgać po coraz bardziej rozbudowane powieści, które przyjemnie będzie poczytać dziecku zarówno wieczorem, jak i podczas rodzinnego wyjazdu czy przeziębienia.

Polecane książki dla 8-latka – lista

A oto obiecana ściągawka z książkami dla dzieci w wieku 8 lat, z tytułami, które poczatkujący czytelnik może poznawać samodzielnie lub podczas czytania z rodzicami.

  • Seria „Królewna Chomik”

Możecie poczuć się zaskoczeni, bo dziś nie dzieli się książek dla chłopców i dziewczyn, ale jedno z najczęściej zadawanych pytań to nadal „najlepsza książka dla dziewczynki 8 lat”. A skoro jest takie pytanie, to ja podrzucam serię, która na pewno zachwyci dziewczyny. Oba tomy „Królewny Chomik” są wspaniałą propozycją dla początkujących czytelników. Atrakcyjna forma z elementami komiksowymi bardzo ułatwia czytanie. No i możliwe, że będziecie musieli zrewidować to, co do tej pory myśleliście o królewnach.

królewna chomik książki

  • „Dzieci z Bullerbyn”

Zawsze powtarzam, że ta książka to 100 proc. dzieciństwa w dzieciństwie. Klasyka, której nikomu nie udało się przebić. Tak, jest to lektura szkolna. Tak, pokazuje inne czasy i skandynawską kulturę. Ale przede wszystkim daje czytelnikom poznać prawdziwą wolność dorastania. No i jest to międzypokoleniowy pomost między dziećmi, rodzicami i dziadkami. Każdy powinien wybrać się do Bullerbyn. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Dzieci z Bullerbyn

  • „Pierwsze przygody Mikołajka”

Z jednej strony kto nie chce dowiedzieć się, jak wyglądało życie przeciętnego chłopaka we Francji sprzed 60 lat? Z drugiej pewne rzeczy się nie zmieniają, jak choćby relacje rówieśnicze czy rodzinne. Jedna z najlepszych książek dziecięcych na świecie. Doskonale napisana, zilustrowana, uniwersalna i przepełniona radością życia. Takich lektur potrzebujemy dla dzieci i dla nas.

pierwsze przygody mikołajka

  • Seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”

Kiedy ktoś pyta o książki dla dzieci 7 – 8 lat, zawsze polecam „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Niezależnie od płci dziecka, stopnia rozczytania czy zainteresowań. Każdy lubi zagadki kryminalne, zwłaszcza, jeśli uczestniczy w ich rozwiązywaniu. Wyraziste i rozpoznawalne ilustracje, ciekawe zadania detektywistyczne dostosowane do wieku odbiorców. Idealne na pierwsze, samodzielne lektury.

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

  • „Ryjówka przeznaczenia”

Jeden z najlepszych polskich komiksów dla starszych dzieci. Przygoda, humor, tajemnicza przepowiednia, przesympatyczni bohaterowie – nie da się ich nie lubić. Dobra akcja, genialny, nagradzany scenariusz, rozpoznawalne ilustracje Tomasza Samojlika. A to wszystko toczy się w naszych lasach, pod naszymi nosami, z ryjówkami w rolach głównych!

ryjówka przeznaczenia

  • „Umarły las”

Drugi komiks w tym zestawieniu, również polski, również z dużą dawką wiedzy przyrodniczej na najwyższym poziomie bo przygotowanej przez duet przyrodników Wajrak i Samojlik. Przyroda i humor na najwyższym poziomie. Wciągną się dzieci, rodzice, dziadkowie, chłopcy, dziewczyny, nawet dzięcioł zza okna. Serio, sprawdźcie sami dlaczego. Mistrzostwo!

umarły las

  • „Brud. Cuchnąca historia higieny”

Jedna z najlepszych książek dla 8-latków ostatnich lat. Historia, jakiej nie znacie, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o higienie w dziejach ludzkości. Rewelacyjne, piękne, wielkoformatowe ilustracje. Humor i edukacja jednocześnie. Idealna do samodzielnego czytania, ale też genialnie sprawdzi się w czytaniu rodzinnym. Tytuł, po którym dziecko ma ochotę czytać dalej.

brud cuchnąca historia higieny

  • „Alfred Wiewiór i tajemnicza walizka”

Zanim Alfred został prywatnym detektywem, musiał nauczyć się czytać. Zrobił to dzięki poznaniu uroczej emerytki Jadzi, która kochała spacery po parku. Gdy Alfred zaczął czytać sam, wybierał dla siebie najlepsze powieści detektywistyczne, a jego pasja przerodziła się w zajęcie! Ledwo się obejrzał a już sam dostał pierwsze zlecenie! Nieoczekiwane zwroty akcji, bohaterowie do pokochania, krótkie rozdziały i dobra czcionka do samodzielnego czytania.

alfred wiewiór i tajemnicza walizka

  • „Była sobie dziewczynka”

Nie sugerujcie się tytułem – jeśli szukacie książki dla 8-latka, podsuńcie ją też chłopakom. To doskonała popularnonaukowa pozycja, dzięki której możemy zobaczyć, jak wyglądało życie dziewczynek na przestrzeni wieków, w różnych krajach i kulturach. Jak przebiegało i kiedy kończyło się ich dzieciństwo, co z edukacją, obowiązkami, prawami i zamążpójściem. Ciekawa pozycja, pozwala i dzieciom i dorosłym spojrzeć nieco inaczej na współczesny świat.

była sobie dziewczynka

  • Seria „Mazurscy w podróży”

Taką rodzinę chce mieć każde dziecko – ciekawą świata, nieco zwariowaną, ale przede wszystkim otwartą na wspólne, międzypokoleniowe przygody. Bohaterami są tu: mama, tata,, babcia, jedenastoletni Jędrek i kuzynka Marcela. Oraz przeróżne miejsca, które znajdujemy wspólnie na mapach. Zapis książki przypomina pamiętnik z podróży z wartką akcją i przypisami. Cała seria to humor, kryminalne zagadki i przypomnienie ośmiolatkom, że rodzice, babcie, dziadkowie mogą być towarzyszami najlepszych zabaw.

mazurscy w podróży

Więcej list polecanych książek dla dzieci znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com