Mikser planetarny to urządzenie, które wyręczy nas w kuchni

Wiele osób mówiąc o robocie kuchennym, ma na myśli mikser planetarny. Najpopularniejszy model to oczywiście Kitchen Aid, który niedawno obchodził setne urodziny. Poza KA (tak popularnie skraca się jego nazwę) na rynku popularnymi modelami są Elektrolux, Smeg i Kenwood.

Robot kuchenny KENWOOD Chef Elite XL KVL6320S

Robot planetarny standardowo wyposażony jest w trzy końcówki: do ubijania piany i śmietany, do ucierania i hak do wyrabiania ciasta. Idealnie więc nadaje się dla domowych cukierników i miłośników pizzy. Kupując tego typu robot, warto zwrócić uwagę na pojemność misy. Standardowo jest to około 4,5 litra, czyli mniej więcej 1 kg ciasta drożdżowego.

Niektóre roboty mają tryb opóźnionego startu, co pozwala na dodanie składnika w ostatniej chwili. Inne modele startują od niskich obrotów (np. Kenwood) dzięki czemu unikniemy chmury mąki fruwającej po blacie. Niestety, po wyłączeniu jeszcze przez chwilę kręcą hakiem, uniemożliwiając natychmiastowe wyjęcie ciasta. Jeśli boimy się zabrudzeń to do niektórych robotów możemy kupić specjalny plastikowy kołnierz zabezpieczający blat przed rozpryskującą się masą z misy.

Do robotów KitchenAid i Kenwood można dokupić liczne końcówki, które podłącza się z przodu do wała korbowego. Wśród nich są maszynki do makaronu, wyciskarki do soków, tarki do warzyw, spiralizery i maszynki do mielenia mięsa.

Mikser planetarny BARTSCHER Kitchen Aid 5KSM45EWHMP, biały, 4,28 l

Wybierając mikser planetarny, musimy zwrócić uwagę na jego moc i materiał, z którego są wykonane elementy. Wszystkie wymienione tu roboty przetestowałam w domu i studiach kulinarnych, w których pracują na pełnych obrotach przez wiele lat. Najstarszy Kitchen Aid, na którym pracowałam, miał 20 lat, hektolitry kremów do tortu za sobą i nadal świetnie działał. Jest to więc dobry robot kuchenny.

Mocną stroną tego typu sprzętu jest jego długowieczność i elegancki design – robot może stać na wierzchu nie szpecąc kuchni, a wręcz dodając jej charaketru vintage. To wazne, bo minusem wszystkich modeli jest ich waga. Trudno je przenosić, wstawiać do szafki i z niej wyjmować.

Mikser w wersji standardowej wyposażony jest zwykle w trzy końcówki. Jeśli chcemy poszerzyć zakres prac, musimy zainwestować w końcówki, których cena czasami przewyższa sprzęty o takich samych parametrach, produkowane przez inne firmy (dla przykładu, końcówka do mielenia mięsa do KA jest dużo droższa niż elektryczna maszynka do mięsa polskiego producenta).

Standardowo miksery wyposażone są w jedną miskę. Jeśli lubimy robić torty, warto zainwestować w drugą.

Mikser planetarny – dla kogo będzie dobrym wyborem?

Miksery planetarne są niezbędne w kuchniach pizzożerców i drożdżówkożerców. O ile pianę z białek czy krem na tort można ubić zwykłym mikserem ręcznym, o tyle ciasta drożdżowego nikt i nic nie wyrobi tak dobrze, jak mikser planetarny. Poza tym mikser pozwala na skrócenie czasu pracy. W trakcie, kiedy on ubija krem czy białka, my możemy przygotowywać biszkopt lub coś udekorować. Ja regularnie używam miksera planetarnego do wyrabiania ciasta na pierogi.

Robot kuchenny SMEG 50's Style SMF02CREU kremowy

Roboty kuchenne All-in-One zastąpią wiele sprzętów kuchennych

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „robot kuchenny”, znajdziemy zdjęcia wieloelementowych zestawów, a wśród nich będzie silnik obudowany w kolorową stal. Do najpopularniejszych producentów tego typu robotów należą Kenwood, Philips, Bosch.

Wielofunkcyjny robot kuchenny zwykle posiada dwa pojemniki, które nakłada się na bazę, w której zamknięty jest silnik. Jednym z nich zawsze jest mniejsza i szersza misa, która pełni funkcję malaksera, ubijaczki, bazy tarki do warzyw i kruszarki do lodu. Druga, wyższa miska jest klasycznym blenderem kielichowym – idealnym do przygotowania koktajli, smoothie i miksowania zimnych (!) płynów. Celowo zaznaczam, że chodzi o zimne płyny, bo widziałam białą ścianę kuchenną z pomarańczowymi plamami po miksowaniu gorącego kremu z batatów.

Plusem tych zestawów jest z pewnością ich cena: w cenie samego robota All-in-One otrzymujemy zestaw maszyn naprawdę ułatwiających pracę w kuchni: blendera, malaksera idealnego do przygotowania masła orzechowego i kruchego ciasta, maszynki do makaronu, tarki, dzięki której zrobienie placków ziemniaczanych będzie błyskawiczne. Robot Boscha kilka lat temu był popularnym prezentem w mojej rodzinie i wszyscy obdarowani cieszą się nim do dzisiaj. Niektórzy dzięki niemu zaczęli przygotowywać soki i więcej piec, ponieważ jest to świetny robot kuchenny do wyrabiania ciasta.

Minusem tych zestawów są małe miski, które nie pozwalają na przygotowanie sporej porcji ciasta czy kremu. Są zbyt małe dla tych, którzy lubią przygotować coś z podwójnej porcji.

Robot kuchenny BOSCH MUM58L20

Robot kuchenny All-in-One – dla kogo?

Dla tych, którzy mają wystarczająco dużo miejsca w kuchni, by trzymać w nim wszystkie końcówki. Docenią go też ci, którzy nie lubią mieć oddzielnych sprzętów.

Więcej porad kulinarnych i kuchennych znajdziecie w naszej pasji Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.