Gofry są jednym z najlepszych deserów. Trochę przypominają mały torcik, zwłaszcza ozdobione kremem, bitą śmietaną lub owocami. Można też puścić wodze fantazji i z gofrów zrobić piętrowy tort (nieźle zastąpią biszkopt) lub rekonstrukcję ulubionego ciasta (np. gofry z kremem krówkowym, bananami i bitą śmietaną przypominające banoffee).

Niektórzy traktują gofry jak poranne pieczywo. Podczas długich weekendowych poranków przygotowują wytrawne na słono, które podają z serkiem, łososiem, rukolą, burakami, gorgonzolą, czasem szynką i mozzarellą. Jeszcze inni do gofrownicy wkładają resztkę warzyw z bulionu i robią prawdziwie „warzywne” gofry. Opcji jest mnóstwo!

 

Przepisy na desery

 

Jak zrobić domowe gofry „jak nad morzem”?

Po wielu latach różnych testów organoleptycznych i kilogramach zjedzonych gofrów z całą pewnością twierdzę, że sekretem nadmorskich gofrów jest porządna gofrownica i wakacyjny luz. Przepisu na to drugie, ku mojemu ogromnemu rozczarowaniu, do dzisiaj nie opracowałam. Jednak mam przepis na dobre ciasto na gofry, przepis na gofry bezglutenowe i przepis na gofry wytrawne. Niezależnie jednak od samej receptury, dobre gofry nie obędą się bez gofrownicy z dużą mocą. W gofrach chodzi nam przede wszystkim o chrupkość i tę odrobinę delikatności wewnątrz. Nie powinny się rozpadać pod ciężarem dodatków ani przypominać smutnej rozmokłej bułeczki. Gory mają być jędrne i kruche na zewnątrz. Wszystko to możemy osiągnąć przygotowując ciasto w gofrownicy o dużej mocy. Dzięki niej będzie dobrze wypieczone i nie będzie miękło. Ważny jest też układ kratek. Im głębsze, tym bardziej chrupki gofr.

Niektórzy lubią jednak gofry w kształcie serduszek – takie, które przypominają dzieciństwo i smaki jak z kuchni babci. Serduszka są niestety zbyt płytkie, żeby móc zachować chrupkość na dłużej – są jednak idealne do robienia gofrowych tortów.

Gofrownice o dużej mocy mają różny układ krateczek i warto samodzielnie zdecydować, która jest dla nas najlepsza. Jeśli lubimy dużo niewielkich krateczek, to dobrze sprawdzi się Dezal. Nieco mniejszą moc, ale znacznie niższą cenę oferuje Concept. Ci, którzy lubią serduszka i sprzęty wielofunkcyjne, mogą rozważyć urządzenie 3w1, które pozwoli na zrobienie gofrów i placuszków. Klasyczne serduszko gwarantuje gofrownica MPM. W Dezalu możemy upiec zarówno tradycyjne jak i belgijskie gorfy, czyli drożdżowe.

 

Gofrownica camry

 

Gofry tradycyjne - przepis

Składniki:

  • 350g mąki pszennej,
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
  • szczypta soli,
  • 460 ml mleka,
  • 110 g rozpuszczonego masła,
  • 2 jajka (odseparowane żółtka i białka),
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
  • 60g cukru (najlepiej pudru).

 

gofry tradycyjne

 

Niezależnie czy będziemy je piec w formie serduszek czy kwadracików, te gofry są po prostu pyszne. Wszystko dzięki wanilii i solidnej dawce masła, które nadają im cudownego aromatu. Przygotowując te gofry warto trzymać się przepisu, ubić pianę z białek i delikatnie wymieszać ciasto. Smak będzie tego wart.

Z podanej porcji wyjdzie około 20 gofrów. Jeśli to za dużo na raz, to proponuję upieczone gofry zamrozić i odmrozić w tosterze i lub piekarniku. Po prostu, bezpośrednio z zamrażarki włożyć je do tostera lub piekarnika. Dzięki temu będą nadal chrupiące.

W misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Mikserem lub trzepaczką ubij żółtka z cukrem, a następnie połącz z mlekiem, masłem i sypkimi składnikami. Trzepaczką lub mikserem ubij pianę z białek, aż będzie sztywna. Za pomocą szpatułki delikatnie połącz ją z resztą ciasta starając się, by piana opadła jak najmniej. Gofrownicę wysmaruj przy pomocy pędzelka odrobiną oleju. Na porządnie rozgrzaną gofrownicę wylewaj porcje ciasta (zwykle to około 1/2 łyżki wazowej, ale o tym, jaka ilość ciasta będzie porcją „w sam raz”, zdecydujesz na podstawie obserwacji). Gotowe gofry są złotobrązowe. Najlepiej wykładać je na kratkę do ostudzenia (położone na talerzu mogą być bardzo wilgotne z jednej strony).

 

Dobra gofrownica Dezal

 

Gofry bezglutenowe - przepis

Przepis na gofry bezglutenowe to po prostu przepis na gofry zwykłe, w którym zastępujemy mąkę pszenną mieszanką bezglutenową lub bezglutenową mąką owsianą, która dobrze się sprawdza w tym przepisie.

Jeśli boimy się glutenu w mące owsianej, to kupmy tę certyfikowaną, ekologiczną, na której znajdziemy odpowiedni zapis o braku glutenu. Ogólnodostępne mieszanki mąk bezglutenowych też świetnie się sprawdzają – najlepiej działają te do ciast biszkoptowych lub naleśników.

Gofry fit - przepis

Składniki:

  • 2 szklanki wody
  • 1/2 jabłka
  • 1 szklanka płatków owsianych
  • 1/4 szklanki płatków jaglanych
  • 1/4 szklanki siemienia lnianego
  • garść orzechów
  • szczypta soli

 

gofry fit

 

Gofry fit są bardzo zdrowe, zawierają składniki dobre dla naszego układu pokarmowego. Brakuje im nieco elementu deserowego, ale możemy sobie to zrekompensować ulubionymi owocami i dodatkiem orzechów, które zawierają dobre kwasy tłuszczowe.

Do blendera włóż płatki owsiane i jaglane. Miksuj, aż powstanie mąka, a następnie dodaj do niej wodę, siemię lniane, jabłko pokrojone w kosteczkę, orzechy i sól - miksuj do uzyskania jednolitej konsystencji. Piecz na rozgrzanej gofrownicy delikatnie posmarowanej olejem. Serwuj z ulubionymi dodatkami.

 

Gofrownica Teesa

 

Jakie owoce położyć na gofry?

Gofry z owocami cieszą oczy i podniebienie. Na gofrze można położyć w zasadzie wszystkie owoce, pod warunkiem, że będą pokrojone w wystarczająco małe kawałki. Najsmaczniejsze są oczywiście poziomki, borówki, jagody, truskawki, maliny i jeżyny. Pięknie wyglądają też połówki winogron, koniecznie bez pestek, kawałki brzoskwini czy moreli. Smaczne są też kawałki jabłek pokrojone w ósemki i przesmażone na maśle z cynamonem (na patelni rozgrzewamy łyżkę masła, kładziemy jabłka lub gruszki, oprószamy cynamonem i smażymy około 2 minut, aż owoce delikatnie zmiękną, ale nie będą się rozpadały).

Na gofrze świetnie smakują też plasterki bananów – te jednak szybko czernieją, więc trzeba je kroić tuż przed podaniem. Klasyczne gofry nadmorskie serwowane są z frużeliną wiśniową, którą można z łatwością przygotować samodzielnie.

 

gorfy

 

Jak przygotować frużelinę na gofry?

Do przygotowania frużeliny możemy wykorzystać wiśnie, truskawki, borówki lub inne ulubione owoce. W sezonie zimowym możemy wykorzystać owoce mrożone.

450 g owoców gotuj w garnku z 2 łyżkami cukru i 1 łyżeczką cukru waniliowego. Do ugotowanych owoców dodaj 1 łyżkę mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 1/2 szklanki zimnej wody, wlewając mąkę ziemniaczaną energicznie mieszaj zawartość garnka. Po zagotowaniu garnek odstawiamy i studzimy jego zawartość.

 

Tania gofrownica

 

Jak przygotować gofry na słono?

Gofry na słono przygotowujemy z ciasta, do którego nie dodajemy cukru. Możemy do środka dodać odrobinę bazylii, tymianku, czosnku granulowanego (nie świeżego, bo ten paląc się sprawi, że gofry będą gorzkie), czosnku niedźwiedziego.

Takie gofry pyszne są z serkiem śmietankowym lub hummusem, pieczonymi bakłażanami i cukinią albo pomidorami, mozzarellą i bazylią. W zasadzie, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o gofry. Może poza pojemnością żołądka…

Jeśli szukasz więcej kulinarnych inspiracji, zajrzyj koniecznie do pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock