Wiele osób ma w zanadrzu przynajmniej jedną twardą walizkę na potrzeby wyjazdów. To wygodne rozwiązanie – dzięki kółkom, można łatwo przenosić ją z miejsca na miejsce bez obciążenia, a twarda struktura jest dopasowana do wymiarów samolotowych schowków i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach utwardzane rozwiązania z ABS, polikarbonu czy polipropylenu stały się tak popularne – są bardzo wygodne i bezpieczne.

Nie zapominajmy jednak, że w wielu kwestiach miękka torba podróżna bije na głowę walizki! Co dokładnie to oznacza?

Miękka torba podróżna – dlaczego warto w nią zainwestować?

Dla niektórych torba podróżna to dość archaiczny wynalazek, który został skutecznie zastąpiony przez walizki na kółkach. Nie jest to jednak prawda – przynajmniej nie do końca. Są przecież osoby, które wybierają właśnie torby podróżne, mając do dyspozycji również szeroki przekrój walizek z nowoczesnych materiałów. Dlaczego? Oto kilka argumentów!

zagatto

Torby podróżne są bardziej elastyczne niż walizki

W przypadku twardych walizek, zwłaszcza tych wykonanych z popularnego ABS, pojemność jest jasno określona. Powyżej pewnego progu, po prostu nie jesteś w stanie dopakować nic więcej. W torbach ten limit nie jest tak ściśle określony. Do tego, z uwagi na swoją miękkość, torba podróżna czy walizka miękka łatwiej dostosowuje się do różnych kształtów.

Z łatwością można je zmieścić do bagażnika czy schowka w samolocie

Skoro mowa o elastyczności – torby dają więcej możliwości w kontekście przechowywania podczas podróży samolotowych. Gdy schowki nad siedzeniami w kabinie będą już dość wypełnione, zdecydowanie łatwiej jest zmieścić w nich torbę niż sztywną walizkę.

Warto również pamiętać, że obecnie wiele budżetowych linii samolotowych zezwala na wniesienie do samolotu małego bagażu podręcznego. Znalezienie torby o tych wymiarach będzie łatwiejsze niż w przypadku walizki.

torba podróżna wittchen

Są wyposażone w komory, co ułatwia pakowanie

W torbie zazwyczaj jest kilka komór, dzięki którym można wygodnie rozdzielić np. ubrania, laptop i dokumenty. Walizki mają dodatkowe kieszonki, ale komora w większości przypadków jest jedna.

Gwarantują wygodę w miejscach nieprzystosowanych do kółek

To prawda, że kółka przy walizce odciążają i ułatwiają poruszanie się z bagażem, zwłaszcza na dużych przestrzeniach, na przykład na lotnisku. Nie każde miejsce jest jednak do nich przystosowane. Podczas niedługich wyjazdów, szczególnie w miejsca, w których nie ma utwardzonego podłoża, lepiej sprawdzi się torba.

Bywa bardzo elegancka

Aspekt estetyczny jest ważny dla wielu osób. Niektórym walizki wydają się po prostu niezbyt atrakcyjne wizualnie i kanciaste, w przeciwieństwie do miękkich toreb. Zwłaszcza że obecnie można znaleźć bardzo gustownie zaprojektowane torby z vintage sznytem.

torba wittchen

A wady? Torby podróżne mogą obciążać ręce i kręgosłup, w zależności od tego, w jaki sposób się je nosi. Często trzeba dokładnie je wymierzyć, aby mieć pewność, że kwalifikują się do przewożenia na pokładzie. Również z racji braku usztywnienia nie gwarantują takiego poziomu ochrony zawartości, przez co sprawdzą się głównie jako bagaż podręczny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając miękkie torby podróżne?

Rodzaje uchwytów

Warto wybrać model, który ma zarówno uchwyt na ręce, jak i na ramię. Dzięki temu można dopasować sposób noszenia do aktualnej potrzeby.

Możliwość organizacji rzeczy w bagażu

Obecność opakowań czy dodatkowych komór wewnątrz torby to duży atut. Dzięki temu można z łatwością posegregować pakowane przedmioty i ułożyć tak, aby móc z nich swobodnie korzystać w każdej chwili.  

Wielofunkcyjność

Niektóre torby podróżne posiadają stelaż, uchwyt i kółka. Takie rozwiązanie pozwala korzystać z jednego przedmiotu zarówno jak z miękkiej walizki na kółkach, jak i torby jednocześnie.

pellucci torba podróżna

Materiał

Najlepiej wybrać wariant wodoodporny, który zapewni maksymalną ochronę zawartości bagażu. Syntetyczny poliester z wodoodporną warstwą sprawdzi się najlepiej. Egzamin zda również skóra naturalna.

W wielu sytuacjach wybór miękkiej walizki lub torby podróżnej jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki swojej lekkości, pojemności, możliwości dopasowania się kształtu oraz komór, można wygodnie spakować bagaż o różnym wymiarze.

Sprawdź naszą ofertę i wybierz miękką walizkę lub torbę podróżną dla siebie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock