Typowe uszkodzenia felg aluminiowych – naprawa czy wymiana? 

Wieloletnia eksploatacja felg może wiązać się z wieloma różnego rodzaju mniejszymi lub większymi uszkodzeniami. Zarysowania, odpryski lakieru czy powierzchniowa korozja to delikatne szkody, z którymi bez kłopotu poradzisz sobie samemu. Pęknięcia czy dziury będą niestety wymagały zmiany felg na nowe. Z kolei w przypadku wgnieceń można skorzystać z usługi prostowania felg aluminiowych w profesjonalnym punkcie renowacyjnym – to już praca, która wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, usunięcie wgnieceń w warunkach garażowych jest nie tylko bardzo trudne, ale przede wszystkim naraża felgi na uszkodzenie. Wspomnieliśmy jednak, że w przypadku niewielkich uszkodzeń – a więc szkód na samej powłoce lakierniczej możliwa jest samodzielna regeneracja felg aluminiowych. Jak się do niej zabrać?

 

motoryzacja

 

Naprawa felg aluminiowych – ocena uszkodzeń 

Cały proces zawsze należy rozpocząć od zdjęcia i dokładnego obejrzenia felg. Z wierzchu może się bowiem wydawać, że są one tylko zarysowane, a po demontażu kół oraz opon z felg okaże się, że doszło także do łagodnego zniekształcenia.

Drugim krokiem jest ich umycie – pozbycie się piasku, błota, śladów po soli sypanej na zaśnieżone drogi czy smug po brudnych kałużach. Wszystkie te, zarówno bardzo duże, jak i pozoru drobne zabrudzenia mogą skrywać realny stopień uszkodzenia felg. To, co z pozoru wydawało się zarysowaniem, po spłukaniu piasku może okazać się niemożliwym do spolerowania czy zamalowania pęknięciem.

Po ocenie uszkodzeń należy podjąć decyzję: czy naprawa felg jest w tym przypadku sensowna i opłacalna, czy nie. Być może odkształcenie jest na tyle niewielkie i trudno zauważalne, że lepiej pozostawić felgę w stanie niezmienionym, niż oddawać ją do prostowania? Czy wszystkie wymagają domowej renowacji, czy tylko jedna z nich lub para?

 

Motoryzacja: Felgi aluminiowe

 

Domowa renowacja felg aluminiowych – malowanie kontra polerowanie 

Kolejnym krokiem będzie wybór metody renowacji. Możliwości są trzy:

  • Malowanie – wymagające wyszlifowania nierówności i pokrycia lakierem. Umożliwia zmianę koloru felg na dowolny wymarzony.
  • Polerowanie – przy wykorzystaniu pasty polerskiej i papieru ściernego o różnych grubościach można uzyskać efekt zbliżony do lustrzanego odbicia. To więc nie tylko sposób na pozbycie się zarysowań i odprysków lakieru, ale przede wszystkim nadanie felgom blasku.
  • Oklejenie – zastosowanie folii samochodowej po wyszlifowaniu nierówności to alternatywna dla lakieru metoda odświeżenia felg i zmiany ich koloru. Niewątpliwą zaletą okleiny jest fakt, że nie odpryskuje. A wady? Łatwo popełnić błąd, a więc rozerwać folię albo przykleić z bąbelkami powietrza pod spodem.

Malowanie felg aluminiowych jest znacznie łatwiejsze niż ich polerowanie lub oklejenie. Omówimy jednak pokrótce wszystkie trzy metody, tak, by łatwiej ci było wybrać idealną dla ciebie.

 

 empik / dom i ogród / ELEKTRONARZĘDZIA

 

Malowanie felg krok po kroku 

  1. Zacznij od dokładnego umycia felg – to krok wspólny dla wszystkich metod. Poza spłukaniem błota i innych większych zanieczyszczeń wodą ważne będzie także pozbycie się plam i odtłuszczenie przy pomocy specjalnego środka do czyszczenia felg. Możesz znaleźć go między innymi w Empiku.
  2. Wyszlifuj felgi –dość długi i żmudny proces. Do szlifowania będziesz potrzebować papierów ściernych o różnych poziomach granulacji; warto więc zdecydować się na zestaw. Potrzebne będą ziarnistości od około 220-240 do 3000. Najlepiej zacząć pracę od tego najsłabszego i powoli zmieniać na coraz wyższą granulację, początkowo do 600-800 – jeśli poprzednia nie daje zadowalających efektów. Poziom ścieralności zależy bowiem od głębokości zarysowań czy odprysków. Granulacje powyżej tysiąca będą potrzebne na dalszym etapie.
  3. Wypełnij braki – szlifowanie może nie poradzić sobie z bardzo głębokimi zarysowaniami. Wówczas konieczne będzie wypełnienie uszkodzeń szpachlą wypełniającą i poczekanie do jej wyschnięcia.
  4. Zeszlifuj nadmiar szpachli – papierami o granulacji od 1000 w górę. Szlifuj powierzchnię tak długo, aż poczujesz po przejechaniu dłonią, że nie ma żadnych nierówności.
  5. Zabezpiecz opony taśmą malarską – jeśli postanowiłeś ich nie zdejmować.
  6. Nałóż 2-3 warstwy lakieru podkładowego – pamiętaj o tym, by były cienkie. Duża ilość farby nałożona naraz może sprawić, że pojawią się zacieki.
  7. Po wyschnięciu w taki sam sposób nałóż kolor.
  8. Identycznie postępuj z warstwą przezroczystego lakieru ochronnego.

Polerowanie felg krok po kroku 

  1. Przygotuj zestaw papierów ściernych i pastę polerską – również o granulacji od ok. 220-240 do ok. 3000. Tutaj warto zastanowić się nad wykorzystaniem szlifierki rotacyjnej; znacznie ułatwi pracę. Ręczne szlifowanie będzie trwało znacznie dłużej i wymagało ogromnych pokładów pracy.
  2. Szlifuj, zmieniając granulację – od najniższej do najwyższej. Najpierw zdejmiesz w ten sposób aktualny lakier, a dopiero później przejdziesz do szlifowania „gołego” aluminium. Pamiętaj jednak, że lakier możesz zdjąć także przy pomocy specjalistycznego zmywacza do lakierów.

Każdy etap powinien trwać tyle czasu, ile będzie potrzebowała felga: aż przestanie dochodzić do jakichkolwiek zmian (kolejny rysy nie będą się ścierały, poziom polerki nie będzie wzrastał etc.).

  1. Powierzchnię wyszlifowaną prawie na lustro (co powinno zająć kilka do kilkunastu godzin) możesz zacząć polerować – będziesz potrzebować pasty polerskiej, filcu i polerki elektrycznej lub dobrej wiertarki w pakiecie z krążkiem filcowym. Pastę nałóż równomiernie na filc i poleruj przy obrotach około 600-800; tak długo, aż powierzchnia da pożądany efekt.

 

Motoryzacja: Akcesoria samochodowe

 

Oklejanie felg krok po kroku 

  1. Pierwszy krok (oczywiście po dokładnym wymyciu felg) jest taki, jak w przypadku malowania – należy wyszlifować rysy, ewentualnie uzupełnić powierzchnię szpachlą wypełniającą i zeszlifować jej nadmiar.
  2. Pamiętaj, że do wykonania tej pracy konieczne jest zdjęcie opony, inaczej oklejenie będzie znacznie utrudnione.
  3. Folię samochodową przyłóż do felgi i wytnij kwadrat o takiej powierzchni, by felga znalazła się w jego środku (pozostaw sporo nadmiaru z każdej strony).
  4. Połóż folię na feldze papierem zabezpieczającym do dołu (do felgi). Ostrożnie odklej ją z papieru na samym brzegu, przyklej go do boku, po czym pewnym, ale przy tym ostrożnym ruchem zdejmij resztę papieru. Folia nierównomiernie opadnie na felgę.
  5. Wyprostuj folię na feldze.
  6. Przy wykorzystaniu opalarki elektrycznej rozgrzej folię i powoli, dokładnie dociskaj ją do poszczególnych elementów felgi.
  7. Odklej folię z boków felgi i dotnij ją na rancie (dookoła felgi). Rób to powoli i precyzyjnie – jeśli wyjedziesz za bardzo do środka, to możesz zrobić dziurę w folii.
  8. Podocinaj folię do wszystkich otworów tarczy – również jak najbardziej precyzyjnie.

Możliwości samodzielnej regeneracji felg jest więc kilka. Choć każda wymaga dość dużego zaangażowania, to niewątpliwie wiąże się z ogromną satysfakcją z samodzielnie wykonanej pracy – i zaoszczędzonych pieniędzy. Zdecyduj sam, która opcja odpowiada ci najbardziej!

Więcej motoryzacyjnych poradników znajdziesz na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock