Autorka: Katarzyna Kowalewska

 

Gwiaździsta noc Van Gogha czy Dziewczyna z perłą Vermeera rozsypane na Twoim stole czy dywanie? Obrazy znanych malarzy inspirują nie tylko twórców filmów tj. „Twój Vincent” czy „Tulipanowa gorączka”, ale także producentów puzzli. Ta nieśmiertelna forma inteligentnej rozrywki jest odpowiednia dla osób w różnym wieku i o odmiennych zainteresowaniach, w tym dla pasjonatów historii sztuki lub po prostu pięknych wzorów. Prezentujemy wybrane modele puzzli reprodukujących znane obrazy z historii sztuki, a także ciekawostki związane z wybranymi dziełami.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli, prawdopodobnie 1482-1485

To jeden z najpopularniejszych wizerunków ideału piękna w dziejach sztuki. Oczywiście, przez wieki kanon się zmieniał, ale Wenus pędzla renesansowego włoskiego mistrza wciąż zachwyca. Warto poczynić małe sprostowanie – podziwiamy boginię w pełni okazałości, a zatem już po jej narodzinach z morskiej piany, a podczas zejścia na ląd. Pani miłości i piękna stoi w pozie tzw. Wenus wstydliwej. Z lewej strony nadlatują ku niej bogini roślin i bóg wiatru, obsypując ją różami. Z prawej czeka na nią nimfa z szatą, którą pragnie okryć nowo narodzoną nagą piękność.

Podobno Botticellemu do tego obrazu pozowała La bella Simonetta, renesansowa muza artystów okrzyknięta Królową Piękności.

 

Narodziny Wenus

 

Stworzenie Adama, Michał Anioł, 1511

Czy Adam miał pępek, skoro nie urodził się matki? Zgodnie z wizją renesansowego artysty – tak. To nie jedyna reinterpretacja przyjętych biblijnych podań. Bóg przekazuje Adamowi swoją moc nie za pomocą boskiego tchnienia, lecz dotyku. Jednocześnie jednak ten charakterystyczny gest wyraża tęsknotę i próbę dosięgnięcia nieosiągalnego, co jednak znajduje się o włos od granic ludzkiego zasięgu. Obserwatorzy obrazu często nie zauważają, że Bóg znajduje się prawie na wysokości swojego ludzkiego syna, a ponadto nadfruwa w kształcie przypominającym mózg. Jeśli uważnie się przyjrzeć, można dostrzec znacznie więcej nieoczywistych symboli.

Ciekawostka – ten słynny fresk na położonym na wysokości 20 m sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej był malowany na leżąco.

 

Stworzenie Adama, puzzle

 

Mona Lisa, Leonardo da Vinci, 1503–1507

Chyba najsłynniejszy obraz na świecie. I najbardziej pożądany. Urosło wokół niego multum teorii spiskowych. Zainteresowanych odsyłam do thrillerów Dana Browna, a tymczasem zwracam się z pytaniem, na które wiele osób zapatrzonych w tajemniczy uśmiech tej niezwykłej modelki mogło nie zwrócić uwagi. Mianowicie – gdzie stoi Mona Lisa? Niesamowity krajobraz znajdujący się za postacią wiele osób przynajmniej kojarzy, ale balustradę loggi – większość obserwatorów przegapia. Aż szkoda, że doszukując się w tej kobiecej postaci rysów niepokornego autora, zapominamy, by przyjrzeć się błahszym szczegółom.

 

Mona Lisa, puzzle

 

Wielka fala w Kanagawie, Hokusai, 1831

Gdyby spytać dowolnego przechodnia o to, co wie o sztuce japońskiej innej niż manga, prawdopodobnie odpowiedziałby, że nic. Jednak to wcale nie jest prawda – „Wielka fala w Kanagawie” przeszła już do europejskiego mainstreamu. Wielu jednak zapomina, co w tym obrazie tematycznie najważniejsze, czyli – Góra Fudżi. To jej Hokusai poświęcił cały swój cykl. W najbardziej znanej części zastosował jednak nietypowy zabieg – zamienił ze sobą miejscami pierwszy i drugi plan.

A ile łodzi wyłania się z toni?

 

Wielka fala w Kanagawie, puzzle

 

Pocałunek, Gustav Klimt, 1907–1908

Uchodzi za najromantyczniejsze arcydzieło składające się na europejską klasykę. Piękny mozaikowy obraz Klimta przedstawia parę obejmujących się kochanków. Cały mieni się złotem i erotyzmem. Na szacie kobiety dominują okrągłe kształty, na ubraniu mężczyzny – kanciaste. Ten kontrast dodatkowo podkreśla różnice między obiema płciami. Co ciekawe, widzimy tylko pełną ekstazy twarz kobiety.

Gdy obejrzeć obraz w pełnym słońcu, cały lśni.

 

Pocałunek, puzzle

 

Żółty-czerwony-niebieski, Wassily Kandinsky, 1925

Co przedstawia „Żółty-czerwony-niebieski” Kandinsksiego? No właśnie, na to pytanie w przypadku sztuki abstrakcyjnej nie ma jednej właściwej odpowiedzi, chociaż z pewnością jedna z nich brzmi: to, co widzimy. W tym przypadku są to żółte, czerwone i niebieskie kształty. Obraz można podzielić na dwie połowy: jasną (po lewej) i ciemną (po prawej). Siłą abstrakcjonizmu jest jego opozycyjność wobec racjonalizmu. W tym królestwie formy oraz koloru panuje wolność wyobraźni, skojarzeń. Może to przetłumaczenie uwielbianej przez Kandinskiego muzyki na obraz?

 

Żółty-czerwony-niebieski, puzzle

 

Guernica, Pablo Picasso, 1937

„Guernica” to manifest pacyfizmu, który urósł do rangi antywojennej ikony. Stanowił on reakcję malarza na wojnę domową w Hiszpanii. Guernica to baskijskie miasto, które zostało zbombardowane przez niemieckie Luftwaffe. Była to zemsta za opowiedzenie się mieszkańców po stronie Franco reprezentującego lewicowy rząd antyrepublikański.

Picasso namalował ten niezwykły, nurzający się w odcieniach czerni i szarości obraz w Paryżu. Pracował nad nim 35 dni. Całość przedstawia przerażający chaos, skłębione ze sobą fragmenty ciał zwierząt oraz ludzi. Postaci wiją się, upadają, krzyczą – są rozczłonkowane, niedokończone. Reprodukcja obrazu wisi w kwaterze głównej ONZ – przypomina o grozie wojny.

 

Guernica, puzzle

 

Łabędzie odbijające słonie, Salvador Dali, 1937

Oczywiście najbardziej znane obrazy tego słynnego surrealisty to „Trwałość pamięci” oraz „Płonące żyrafy”. Tym razem przyjrzyjmy się jego innemu niezwykłemu obrazowi, mianowicie „Łabędziom odbijającym słonie”. Artysta wykorzystał tu charakterystyczny dla siebie motyw krzywego odbicia. Symetryczne analogie zachodzą na obrazie w dwóch kierunkach – horyzontalnym oraz wertykalnym. Nietypowe skojarzenia, penetracja podświadomości, „halucynacyjne”, oniryczne obrazy to jedne z programowych założeń surrealizmu, zrealizowane także i tu. Na obrazach Dalego, tak jak w snach, wzrok płata nam figle. W tajemniczym, jak gdyby płynnym świecie po przyjrzeniu się łabędzie okazują się słoniami, a słonie – odwróconymi łabędziami.

Skupiając się na centralnej części obrazu, łatwo przegapić sylwetkę stojącego na lewo od jeziora mężczyzny. Niektórzy historycy sztuki uważają, że ma on rysy Marchela Duchampa, przyjaciela artysty, twórcy „Fontanny” z pisuaru.

 

Łabędzie odbijające słonie

 

Miłość, Joan Miró, 1934

Artysta-poeta Joan Miró mawiał, że dla niego twórczość to obnażenie duszy. Powtarzał, że według niegomalowanie i poezja przypominają miłość, to wymiana, bliski uścisk, bez rozwagi, bez gwarancji. Obraz, którego tytuł można przetłumaczyć dosłownie jako „Miłość jaskółek” (Hirondelle amour), był malowany metodą luźnych skojarzeń. Przedstawia dziwaczne surrealistyczne kształty w intensywnych kolorach. Z jednej strony wyglądają jak rozczłonkowane zniekształcone kończyny ludzkie, z drugiej – znając tytuł – zaczynamy dostrzegać, że układają się one w ptasie zarysy. Jednocześnie, mając w pamięci słowa Miró, można przypuszczać, że w tym znanym obrazie artysta próbował uchwycić skomplikowaną naturę sztuki, potrafiącej wzbudzać sprzeczne uczucia.

 

Swallow love, puzzle

 

Triumf muzyki, Marc Chagall, 1966-67

W 1967 r. 80-letni Chagall namalował na otwarcie New York’s Metropolitan Opera House dwa gigantyczne murale. „Źródła muzyki” mierzyły ponad 9 m, a „Triumf muzyki” – prawie 11. Muzyka odgrywała ważną rolę w całej twórczości malarza o żydowskich korzeniach, który w dzieciństwie zasłuchiwał się w akompaniamencie wędrownych skrzypków oraz w śpiewach w synagodze.

Na niesamowitą kompozycję składają się postaci aniołów z niebiańskimi trąbami, baletnic oraz skrzypków. To świat fantazji i kolorów – dominują barwy rude i złote. Wiele z postaci i motywów znawcy obrazów Chagalla rozpoznają bez trudu – pojawiały się one już we wcześniejszych dziełach artysty, z czego wiele było inspirowanych właśnie operą oraz baletem.

 

Triumf muzyki

 

Na koniec ostrzeżenie, które jednocześnie stanowi zachętę dla ambitnych. Takich artystycznych puzzli zdecydowanie nie układa się w jeden dzień. Warto przygotować osobne miejsce w pokoju, w którym będą mogły leżeć posortowane według kolorów do momentu, aż ułożymy całość. Najtrudniejsza z powyższych jest zdecydowanie „Guernica” z powodu stonowanych, białych, szarych i czarnych barw. Najczęściej im mniej realistyczny obraz, tym większe wyzwanie. Jednak satysfakcja z ułożenia arcydzieła jest niepowtarzalna! Rezultat możemy oprawić i powiesić na ścianie.

Powodzenia!

Poznaj też inne sposoby spędzania wolnego czasu bez użycia nowych technologii. To szczególnie ważne i relaksujące w okresie, gdy większość naszych działań oraz rozrywek przeniosła się do internetu. Artykuły o planszówkach znajdziesz w naszej pasji Gram.