Ze względu na popularność poszczególnych gatunków zwierząt towarzyszących największa jest dostępność usług dedykowanych psom i kotom. O nich też najwięcej się pisze w zakresie chociażby porad na portalach internetowych. Nic dziwnego, ponieważ według raportu TNS Global „Zwierzęta w polskich domach” blisko połowa Polaków ma pod opieką co najmniej jedno zwierzę. Jednak spośród nich zaledwie 4% wskazało, że hoduje ptaki, 3% wymieniło gryzonie, 1% - gady, a 2% - inne zwierzęta. To bardzo mało, szczególnie w porównaniu z 83% osób, które w badaniu zaznaczyły psa i 44% posiadającymi kota.

Wiemy już, jak rozpoznać pierwsze oznaki udaru cieplnego u psa, a dzisiaj skupimy się na innych, mniejszych zwierzętach towarzyszących, które często są pomijane w artykułach dotyczących zdrowia.

Każdy gatunek ma nieco inne preferencje co do optymalnej dla niego temperatury, a co za tym idzie, inne punkty graniczne, których przekroczenie może skutkować problemami zdrowotnymi. Musimy pamiętać, że nasze zwierzęta nie mają tak wydajnego systemu termoregulacji jak my i mogą znosić wysokie temperatury znacznie gorzej.

 

Klatki i akcesoria do klatek

 

Jaka jest idealna temperatura dla gryzoni, fretki i królika?

Niech naszym punktem wyjścia będzie temperatura idealna. Zobaczmy, ile ona wynosi dla niektórych gatunków spośród najpopularniejszych małych zwierząt domowych.

  • Optymalna temperatura powietrza dla kawii domowej (świnki morskiej) waha się w granicach 18-24 stopni Celsjusza. Już temperatura przekraczająca 26 stopni może być niekorzystna dla jej zdrowia.
  • Dobra temperatura powietrza dla szczura hodowlanego wynosi od 19 do 23 stopni. Szczur może doznać udaru cieplnego po tym, jak temperatura powietrza przekroczy 26 stopni Celsjusza.
  • Fretki z kolei lubią chłodniejszą aurę. Idealna temperatura dla fretki to 15-21 stopni Celsjusza, a więcej niż 26 kresek na termometrze może negatywnie wpłynąć na jej zdrowie. Temperatura wynosząca 32 stopnie i więcej może doprowadzić do śmierci spowodowanej przegrzaniem.
  • Królik jest zwierzęciem, które znacznie lepiej się odnajduje w chłodzie niż cieple i całkiem nieźle będzie się czuł nawet w temperaturze wynoszącej 12 stopni. Dobra temperatura powietrza dla królika mieści się w przedziale 15-21 stopni Celsjusza, zaś granica tolerancji wynosi 30 stopni. Jej przekroczenie może skończyć się dla uszaka udarem cieplnym.
  • Dla chomika najlepsza temperatura powietrza to bardzo wąski zakres: 20-22 stopnie Celsjusza. Już 23 stopnie stanowią dla niego duży dyskomfort i mogą prowadzić do kłopotów zdrowotnych, w tym także udaru.

To zestawienie wyraźnie pokazuje, jak odmienne są preferencje poszczególnych zwierząt w kwestii temperatury otoczenia. Zwróćmy uwagę, że wspólny przedział komfortu termicznego dla wszystkich wymienionych przeze mnie gatunków jest ograniczony do zaledwie dwóch kresek na termometrze: 20-21 stopni Celsjusza.

 

Akcesoria dla gryzoni

 

Co powoduje dyskomfort małych zwierząt w upały?

Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym mieszkają nasze zwierzątka, to jedno, ale jest jeszcze masa innych czynników, które sprawiają, że może im być zdecydowanie zbyt gorąco.

Zwierzęta, które mają swobodny dostęp do całego mieszkania czy domu, będą samodzielnie szukać sobie najchłodniejszych miejsc: w trakcie najbardziej upalnych godzin położą się na płytkach w przedpokoju lub ukryją w pomieszczeniu bez okien, na przykład łazience. Terakotowa podłoga i brak okien wyznaczają strefy, w których można spokojnie poczekać, aż przyjdzie noc, a wraz z nią ulga od upału.

Przedstawiciele mniejszych gatunków niestety nie mają tego luksusu, ponieważ zazwyczaj hodujemy je w klatkach czy wolierach. Z pewnością spędzają poza nimi sporo czasu, ale najczęściej dzieje się to pod naszym czujnym okiem. A my pracujemy, chodzimy do szkoły, na uczelnię, zakupy, czy spotkamy się ze znajomymi. W efekcie sporo zwierząt spędza codziennie co najmniej kilka godzin w swoich klatkach. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, ale w niektórych przypadkach może mieć na nasze pupile zgubny wpływ.

 

Miski i poidła dla gryzoni

 

Zamknięte w wolierze zwierzątka nie mają możliwości przemieszczania się poza wytyczony przez kraty obszar. Nie mogą przenieść się do cienia, jeżeli przez okno świeci słońce. A klatkę, która wcale nie jest taka mała, traktujemy często jak dodatkowy mebel: wyznaczamy dla niej dogodne miejsce i później już nie zmieniamy jej położenia.

W klatce podczas największych upałów może być odczuwalna znacznie wyższa temperatura niż wskazywana przez termometr. Dlaczego się tak dzieje?

  • w ciągu dnia na klatkę może świecić słońce, jeżeli stoi w pobliżu okna (plastikowe domki dla gryzoni nie pomagają, ponieważ bardzo się nagrzewają!),
  • wewnątrz klatki może być zaburzona cyrkulacja powietrza, jeśli jest ona zastawiona innymi meblami,
  • może w niej być wyższa wilgotność powietrza, w dużej mierze powiązana z jego cyrkulacją, która sprawia, że nawet 25 stopni staje się znacznie bardziej uciążliwe, niż przy powietrzu suchym.

Często nie mamy świadomości, że nasze zwierzęta bardzo się męczą i nie są w stanie zmienić swojej sytuacji. Chociaż oczywiście będą próbowały. Na przykład chomiki mogą wypychać ściółkę z domku, żeby choć trochę zwiększyć cyrkulację powietrza. Szczury z kolei w dużej mierze regulują temperaturę ciała przez ogon, pokrywając go śliną – daje to efekt chłodzenia organizmu zbliżony do tego, jaki osiągamy poprzez pocenie się. Nie są to jednak działania zbyt efektywne podczas bardzo upalnych dni.

 

Karmy i przysmaki dla gryzoni

 

Jak pomóc gryzoniom w upały? 6 prostych sposobów

Na szczęście możemy ulżyć naszym podopiecznym i wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne! Oto kilka sposobów:

  1. Przenieśmy klatkę w maksymalnie chłodne, zacienione i przewiewne miejsce, na przykład do łazienki, przedpokoju czy garażu.
  2. Zadbajmy o ruch powietrza wokół klatki – możemy to zrobić najzwyklejszym wentylatorem. Pamiętajmy tylko, żeby wiatrak nie był skierowany bezpośrednio na klatkę – nie dość, że narobi bałaganu, rozwiewając ściółkę, to jeszcze może poskutkować przeziębieniem u zwierzęcia.
  3. Często wymieniajmy wodę w poidełku na świeżą i chłodną (ale nie zimną).
  4. Na dachu klatki możemy położyć wilgotny ręcznik, który zapewni dodatkowy cień i trochę ochłodzi powietrze.
  5. Do wnętrza klatki możemy włożyć dodatkowe chłodzące gadżety. Najprostszym jest plastikowa butelka, z której usuwamy etykietę i nalewamy do niej wody, a później mrozimy. Weźmy poprawkę na to, że woda po zamarznięciu zwiększy swoją objętość, więc nie zalewamy butelki do pełna. Połowa czy ¾ w zupełności wystarczą. Butelkę z zamrożoną wodą owijamy dokładnie ręcznikiem i taką wkładamy do klatki. Lód, roztapiając się, znacząco obniży temperaturę ręcznika, który będzie dawał przyjemny chłód zwierzętom, bez zalewania klatki wodą.
  6. Jeżeli nasze zwierzęta lubią wodę, możemy wstawić do klatki dodatkową, płytką miskę, żeby same schłodziły się w niej wtedy, kiedy będą miały na to ochotę.

Bez względu na to, jakie mamy warunki mieszkaniowe, z powodzeniem jesteśmy w stanie zadbać o to, żeby upały nie były dla naszych zwierząt zbyt uciążliwe.

 

Zdrowie gryzoni

 

A Wy jakie macie sposoby na to, żeby pomóc swoim pupilom przetrwać gorące dni?

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Bibliografia:

  1. „Zwierzęta w polskich domach”, TNS Polska 2014
  2. „How to Keep a Guinea Pig Cool in Summer”, artykuł w serwisie guineadad.com, data dostępu: 25.07.22
  3. „Guinea Pigs Do Best When Housed at the Right Temperature”, artykuł w serwisie aphis.usda.gov, data dostępu: 25.07.22
  4. „Rat Behaviour Cheat Sheet”, artykuł w serwisie ratguide.com, data dostępu: 25.07.22
  5. Labelle T. „Can a ferret live outside? Ideal outside temperature, hot and cold weather and housing”, artykuł w serwisie exoticdirect.co.uk, data dostępu: 25.07.22
  6. „Help your bunnies beat the heat”, artykuł w serwisie petplan.co.uk, data dostępu: 25.07.22
  7. „Ideal Temperature For Your Hamster’s Comfort”, artykuł w serwisie firsthamster.com, data dostępu: 25.07.22