Jak wygląda życie w przedszkolu?

Większość rodziców w pewnym momencie musi zmierzyć się z decyzją o posłaniu swojego malucha do przedszkola. Często mamie i tacie – obydwojgu równie ciężko – rozstać się ze swoim dzieckiem, a ich niepokój czy zdenerwowanie udzielają się przedszkolakowi. Dlatego tak ważne jest, by zadbać w pierwszej kolejności o własne emocje i samemu oswoić się z nową sytuacją. Przede wszystkim nie należy unikać tego tematu do ostatniej chwili, tylko stopniowo przygotowywać wszystkich członków rodziny do nowego wyzwania i pozwolić dziecku czynnie uczestniczyć w przygotowaniach. Nie chodzi tylko o uczestnictwo w dniu otwartym przedszkola czy o obejrzenie budynku i placu zabaw, ale także np. o zaangażowanie dziecka w wybieranie elementów przedszkolnej wyprawki, tak aby maluch czuł, że może powoli sam zacząć podejmować pierwsze decyzje. To kolejny krok w nauce samodzielności – dzięki poczuciu sprawczości dziecko chętniej będzie brało udział w różnych działaniach. Aby maluch jednak wiedział, jakie działania może podejmować, trzeba opowiedzieć mu, jak wygląda życie w przedszkolu – nigdy przecież tam jeszcze nie był!

Opowiadając o przedszkolu starajmy się prezentować to miejsce pozytywnie, w sposób budzący ciekawość, ale nie unikajmy także odpowiedzi na trudniejsze pytania. Pomocne mogą się okazać dobrze dobrane książki dla dzieci o tej tematyce.

„W przedszkolu jest fajnie” Anna Korycińska, Małgorzata Detner

Pozycją, która pomoże wytłumaczyć dziecku, czym właściwie jest przedszkole i co się w nim dzieje, będzie książka „W przedszkolu jest fajnie” autorstwa Anny Korycińskiej z ilustracjami Małgorzaty Detner. To kolorowa opowieść o grupie dzieci wybierających się do przedszkola. Przyjazne ilustracje prezentują po kolei Łucję, Mikołaja, Klarę i Alicję. Maluchy na wstępie poznają przedszkolną szatnię, w której znajdą przygotowaną dla każdego szafkę z kolorowym znaczkiem i symbolami grup, do których będą należeć. Potem krok po kroku towarzyszymy bohaterom w poznawaniu budynku, wychowawczyń i nowych koleżanek oraz kolegów, a także w codziennych punktach programu przedszkolaka, takich jak posiłki czy zajęcia.

Pojawia się tutaj także wątek tęsknoty za rodzicami – to bardzo dobry pretekst do rozmowy w domu na temat rozstania. Starajmy się żegnać szybko, ale delikatnie. Bądźmy spokojni i cierpliwi, nie irytujmy się, jeśli nasza pociecha zacznie płakać albo kurczowo się nas trzymać. Wyjaśnijmy dziecku, na czym polega pobyt w przedszkolu,  zapewnijmy je też, że każdego dnia, po świetnej zabawie, będzie wracało do rodziców. Powiedzmy, kto je będzie odbierał i o której godzinie. Jeśli przedszkolak wie, czego może się spodziewać, czuje się spokojniejszy. Bardzo istotne jest zadbanie o jego poczucie bezpieczeństwa, co w znacznym stopniu obniży poziom stresu i ułatwi poradzenie sobie z rozstaniem.

W przedszkolu jest fajnie

„Miłość” Corrine Averiss, Kirsti Beautyman

Książką, dzięki której możemy również przepracować z dzieckiem temat rozstania jest piękny picturebook „Miłość” Corrinne Averiss z ilustracjami Kirsti Beautyman. Dzieci będą śledzić historię Tosi, małej dziewczynki, która właśnie rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. To bardzo ważna chwila w jej zyciu – czas nowych przyjaźni i zabawy, ale również rozłąki z rodzicami. Tosia szybko zorientuje się, że w życiu tworzymy nie tylko więzi z naszą najbliższą rodziną, ale również z przyjaciółmi z przedszkola i nauczycielami, którzy zawsze służą nam pomocą.

Miłość Corrine Averiss

„Ciekawy Świat. Przedszkole”

Przygotowując dziecko na pójście do przedszkola warto nie tylko opisać mu przykładowy plan dnia, ale także już w domu przećwiczyć poranne wstawanie oraz różne czynności, z którymi będzie ono miało wkrótce do czynienia. Świetnym wsparciem może się tutaj okazać zeszyt ćwiczeń z naklejkami „Ciekawy Świat. Przedszkole”. Przedstawiony został w nim swego rodzaju harmonogram działań, od pobudki i porannej toalety, poprzez drogę do przedszkola, śniadanie, różnorakie zajęcia, leżakowanie, aż po powrót do domu.

Na każdej stronie młody czytelnik znajdzie inne zadania – labirynty, zagadki, kolorowanki, łączenie kropek czy dobieranie odpowiednich naklejek. Dzięki książeczce maluch nauczy się konstruować poprawne wypowiedzi, rozwinie logiczne myślenie, usprawni koncentrację uwagi i pobudzi wyobraźnię. W ten sposób nie tylko wzrośnie jego zainteresowanie nowym miejscem, ale także zostanie zachęcony do aktywnego udziału
w proponowanych zajęciach i zabawach z rówieśnikami.

Ciekawy świat przedszkole

„Tola w przedszkolu” Anna Włodarkiewicz, Ola Krzanowska

Adaptacja dziecka w przedszkolu jest procesem – trzeba być gotowym na jej różne  fazy. Po czasie euforii pojawić się może niechęć, a nawet bunt, aż z powrotem wrócimy do zachwytu. Aby przez ten trudniejszy etap udało się przejść dziecku jak najłagodniej, powinniśmy być uważni, obserwować emocje malucha i reagować na jego potrzeby. Coś, co nam może się wydawać drobiazgiem, dla dziecka stanie się olbrzymim problemem. Interesujmy się więc jego przeżyciami, zachęcajmy do dzielenia się wrażeniami – w ten sposób damy dziecku sygnał, że chcemy poznawać jego świat, a ono nabierze chęci do zwierzeń i będzie potrafiło zaufać nam również w późniejszym okresie dorastania.

„Tola w przedszkolu” autorstwa Anny Włodarkiewicz z ilustracjami Oli Krzanowskiej to zbiór opowiadań, w których tytułowa bohaterka doświadcza różnych doświadczeń w przedszkolu – zarówno tych radosnych i pozytywnych, jak i trudniejszych, jak choroba czy tęsknota za mamą. Dzięki poznawaniu tego typu historii maluch dowiaduje się, że nie tylko on przeżywa cięższe chwile i może sobie z czymś nie radzić, bać się czy doświadczać smutku. Zaczyna akceptować trudniejsze emocje i rozumieć, że są one również potrzebne.

Tola w przedszkolu

„Najlepszy przyjaciel. Staś Pętelka” Barbara Supeł, Agata Łuksza

Inny istotny wątek porusza także najnowszy tom przygód Stasia Pętelki pt. „Najlepszy przyjaciel”. Staś po wakacjach idzie do nowego przedszkola, gdzie w większości spotyka nieznanych sobie wcześniej kolegów i koleżanki. Opowieść o tym, jak się w tej nowej rzeczywistości odnajdzie, jest bardzo dobrym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat innych dzieci. Przecież przedszkole to nie tylko zajęcia, określony plan dnia i kontakt z paniami wychowawczyniami, ale przede wszystkim bardzo ważny czas budowania relacji rówieśniczych. Ma to bardzo duży wpływ na to, jak maluch nauczy się nawiązywać kontakty międzyludzkie, jak będzie rozwijać te umiejętności, a także jak radzić sobie będzie w sytuacjach konfliktowych.

Najlepszy przyjaciel Staś Pętelka

Więcej podobnych tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe i artykuł: materiały wydawnictwa Zielona Sowa.