Spis treści:

  1. Jaki olejek do cery dojrzałej warto wybrać?
  2. Olejki do różnych typów cery
  3. Olejki do cery dojrzałej - nasze wskazówki
  4. Jak zrobić demakijaż cery dojrzałej olejkami?

Olejki anti-aging – jaki wybrać?

Naturalne roślinne olejki do twarzy są niezastąpionym elementem skutecznej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Potrafią zadziałać jak sygnał S.O.S, kiedy cera potrzebuje nawilżenia, rozświetlenia i ujędrnienia.

Wszystko dlatego, że olejki, czyli mieszanka różnych olejów roślinnych, witamin i kosmetycznych dodatków, to przecież spora dawka składników przywracających równowagę wodno-lipidową. Poza tym ochronnych i regenerujących, a czasem nawet wspierających dojrzałe, a jednocześnie bardzo wrażliwe lub problematyczne cery.

 

Mohani Olej makadamia

 

Z kolei olej jest czystym, jednoskładnikowym kosmetykiem i pochodzi z roślin, nasion, owoców lub kiełków. Pozbawiony dodatków i zwykle tłoczony na zimno dla zachowania jak najlepszych właściwości pielęgnacyjnych. Oleje dzielą się na trzy różne grupy:

  • schnące – dla cer tłustych i trądzikowych,
  • półschnące – dla mieszanych i normalnych,
  • nieschnące – dla cer dojrzałych i odwodnionych.

Taki podział ułatwia wybór i jest związany z obecnością ważnych dla zdrowej i gładkiej skóry: wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 oraz 6.

Pozostaje pytanie :który olej lub olejek wybrać dla siebie?

 

Nacomi Olej jojoba regenracyjny

 

Olejki do różnych typów cer

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem olejku, najlepiej kierować się najważniejszymi cechami charakterystycznymi twojej cery. Trzeba zastanowić się, czy może twoja cera jest:

  • mocno wysuszona
  • podrażniona trądzikowa
  • tłusta

Poza tym pomyśl, czego najbardziej potrzebujesz: rozświetlenia, nawilżenia a może działania przeciwtrądzikowego? Dopiero kiedy dokładnie określisz swoje potrzeby, możesz wybierać wśród sporej ilości dostępnych olejków do cery dojrzałej.

Jeśli twoim największym zmartwieniem są zmarszczki, wiotka cera, sprawdź kosmetyk na bazie olejów nieschnących na przykład z awokado, orzechów makadamia, kokosa i pestek brzoskwiń. Tego rodzaju oleje, zostawiają na skórze delikatny film i są dość ciężkie, dlatego im bardziej przesuszona skóra, tym lepiej zareaguje na ten rodzaj kosmetyku. Lżejszy będzie półschnący olej ze słodkich migdałów, bogaty w proteiny, sole mineralne, witaminy A, D i E oraz z grupy B. Sprawdzi się w przypadku cer dojrzałych, które źle tolerują zbyt ciężkie konsystencje.

Dobrym pomysłem będzie olej ze słodkich migdałów Nacomi, który nawilża, odżywia i działa przeciwzmarszczkowo. A jeśli szukasz oleju do cery tłustej, postaw na schnące formuły z pestek malin lub śliwek, wiesiołka lub jojoba. Pierwszy z nich wykorzystany na przykład w oleju Nature Queen, działa antyoksydacyjnie i podobnie do filtra UV, plus odblokowuje pory. Z kolei olej jojoba (jak w oleju jojoba Nacomi) reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne oraz regeneruje. Równie dobrze zadziała olej z pestek śliwek Ministerstwo Dobrego Mydła. A jaki olejek do cery dojrzałej wrażliwej będzie idealny? Pierwszy to Nature Queen olej konopny o działaniu kojącym i przeciwzapalnym a drugi to olej z orzechów laskowych Etja, który radzi sobie z popękanymi naczynkami.

 

Etja Olej z orzecha lakskowego

 

Olejki do cery dojrzałej – nasze wskazówki

Jeśli zastanawiasz się jak używać olejków na twarz, podsuwamy najprostsze sposoby. Otóż czysty olej zawsze warto zmieszać z kosmetykiem bazowym, na przykład żelem aloesowym, kwasem hialuronowym lub hydrolatem roślinnym. Wtedy masz gwarancję, że olej będzie lepiej nawilżał dojrzałą cerę i co ważne, szybciej się wchłaniał. Kolejny sposób to dodawanie kropli oleju do kremu, którego używasz na co dzień, albo nakładanie go na skórę, kiedy jest wilgotna. Wystarczy rozpylić na twarzy tonik w sprayu, mgiełkę lub hydrolat i od razu wmasować olej. Kiedy używać olejków na twarz? Jeśli masz dojrzałą i jednocześnie bardzo suchą cerę - wybierz oleje nieschnące (kokosowy, makadamia, awokado) i stosuj je na noc, ponieważ w ciągu dnia zwyczajnie będą błyszczeć na skórze. Inaczej ma się sprawa z olejami schnącymi, lekkimi, które można nakładać pod krem (albo mieszać z ulubionym kosmetykiem), wtedy sprawdzą się nawet jako baza pod makijaż. Najlepsze olejki pod makijaż to z opuncji figowej, pestek winogron i dzikiej róży.

 

Natur planet olej z opuncji figowej nierafinowany

 

Demakijaż cery dojrzałej olejkami - jak to zrobić?

Oczyszczanie twarzy, szczególnie jeśli masz dojrzałą cerę powinno być jak najłagodniejsze dla skóry. Chodzi o to by nie naruszyć delikatnej równowagi wodno-lipidowej i nie zniszczyć filmu ochronnego skóry. Poza tym demakijaż olejkami może znacząco poprawić stan cery, wygładzając ją, nawilżając i dokładnie rozpuszczając kurz, sebum, pozostałości kosmetyków kolorowych. Dlatego warto włączyć olejki do codziennej rutyny oczyszczającej.

 

czarna porzeczka & slonecznik olejek do mycia twarzy

 

 Najprościej wybrać mieszankę olejków dopasowaną do potrzeb cery dojrzałej i wzbogaconą delikatnym emulgatorem, który ułatwi oczyszczanie i spłukiwanie. W takich kosmetykach znajdziesz olej lniany, z nasion czarnej porzeczki, olejki z lawendy, drzewka herbacianego. Przykład? Olejek do demakijażu Czarna Porzeczka & Słonecznik albo olejek Si Si Bee. Przed demakijażem, najlepiej zwilżyć skórę, nanieść odrobinę olejku na twarz i wmasować aż zmieni się w emulsję. Potem wystarczy spłukać twarz letnią wodą. Innym sposobem jest stosowanie wacika nasączonego olejkiem i przecieranie nim zwilżonej wcześniej skóry całej twarzy i powiek.

 

Si Si Bee olejek do mycia twarzy

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com