Kolorowanki dla dzieci to zwykle niewielkie zeszyty, zawierające obrazki inspirowane znanymi bajkami lub autorskie rysunki o lekkiej tematyce. Uczą precyzji, cierpliwości i dobierania kolorów według instrukcji. Niekiedy do zeszytu z grafikami dołączone są również naklejki, rebusy i łatwe ćwiczenia logiczne, które urozmaicają zabawę. Kolorowanki dla dorosłych to w dużej mierze zbiór nieco bardziej skomplikowanych projektów, które wymagają sporo pracy, ale za to potrafią sprawić wiele frajdy. Niektóre albumy powstają z myślą o fanach konkretnych uniwersów, miłośnikach mitologii lub osobach, które szukają kredkowych wyzwań i chcą skupić się na beztroskim kolorowaniu w ramach odpoczynku po pracy.

 

Świat Dysku  Terry`ego Pratchetta  do kolorowania Paul Kidby

 

Którą kolorowankę dla dorosłych wybrać?

W domu, w pracy, na uczelni, na ławce w parku. Kolorować możesz właściwie wszędzie, gdzie tylko zechcesz. Wystarczy Ci zestaw dobrych kredek lub pisaków, kawałek miejsca na stole (lub innej płaskiej powierzchni), a do tego dobra kolorowanka – taka, która pozwoli Ci puścić wodze wyobraźni i przenieść w magiczny świat. Jak wybrać kolorowankę antystresową? Jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z kolorowaniem, poszukaj zeszytów, które są uniwersalne tematycznie. Bardzo ciekawą ofertę kolorowanek dla dorosłych ma wydawnictwo Rea. W ich albumach znajdziesz rysunki o różnym poziomie skomplikowania i wymiarach. To pozwala na stopniowe angażowanie się w nowe hobby. 

 

„Miłość, radość, szczęście. Kolorowanki dla dorosłych”

 

Bardzo popularnym motywem przewodnim kolorowanek dla dorosłych jest geometria fraktalna. Wzory, które powstają przy jej zastosowaniu nazywamy mandalami. Efektownie wyglądają już w wersji czarno-białej, a pokolorowane robią jeszcze lepsze wrażenie. Kolorowanki mandale nie należą do najłatwiejszych, niektóre elementy poszczególnych grafik są bardzo małe i wymagają od nas misternej pracy. Niemniej, satysfakcja z ukończenia takiego rysunku jest ogromna. Gdy dojdziesz już do wprawy w dobieraniu kolorów i samym kolorowaniu, spróbuj dodać do swoich prac nieco cieniowania. Geometryczne wzory, którym doda się głębi za pomocą wzmacniania koloru w poszczególnych miejscach tworzą złudzenie trójwymiarowości i świetnie prezentują się oprawione w ramkę i powieszone na ścianie.

 

„Mandale.  kolorowanie  i bazgranie”

 

Jeśli szukasz skomplikowanych rysunków, koniecznie zapoznaj się z twórczością Kerby'ego Rosanesa. To filipiński ilustrator, który tworzy grafiki zainspirowane fantastyką i science fiction. Jego prace obfitują w detale więc moża utonąć w nich na długie godziny. Ponadto kolorowanki dla dorosłych, których autorem jest Rosanes będą świetnie nadawały się do nauki cieniowania lub stosowania różnych innych technik wypełniania kolorem. Spróbuj używać jednocześnie kredek i flamastrów, by urozmaicić nieco zabawę i zintensywikować efekt.

 

 

A może jesteś fanem lub fanką jakiegoś dużego i znanego uniwersum albo szukasz kolorowanek antystresowych, które nawiązują do popkultury? Jeśli tak to mam dla ciebie kilka ciekawych propozycji:

  • „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczne miejsca i postacie” to zbiór grafik inspirowanych filmem osadzonym w magicznym świecie znanym z serii „Harry Potter”,
  • Percy Jackson. Książka do kolorowania” jest graficzną interpretacją innego znanego uniwersum. Książki autorstwa Ricka Riordana opowiadają historię syna Posejdona, który wychował się we współczesnych Stanach Zjednoczonych,
  • Star Wars. Całkiem inna kolorowanka” – w tym przypadku chyba nie trzeba tłumaczyć, którym wyjątkowym światem zainspirowali się twórcny, prawda?
  • Gra o tron. Książka do kolorowania” to nie tylko piekne ilutracje inspirowane światem wykreowanym przez George'a R. R. Martina, ale także fragmenty historii znanej z kultowych książek.

 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczne miejsca i postacie kolorowanka dla dorosłych

 

Kolorowanie: najlepszy sposób na relaks

Po co w ogóle kolorować? Powodów jest mnóstwo. Przede wszystkim to dobry sposób na rozładowanie napięcia i pozbycie się stresu. Wystarczy, że złapiesz kredki w dłonie i dasz sobie kilka/kilkanaście minut, by kolorowanka pochłonęła Cię absolutnie i wyzwoliła z dręczących myśli. Wartość terapeutyczna wszelkich kreatywnych zajęć jest wprost nieoceniona. A poza tym to świetna zabawa, która dobrze wpływa na wyobraźnię – to ty przecież dobierasz barwy, tworząc własne obrazy z szarych i nijakich szablonów.

Kolorowanki dla dorosłych mają również zastosowanie w nauce. Studenci medycyny i kierunków pokrewnych mogą poprzez kolorowanie utrwalać sobie wiedzę z dziedziny anatomii. Taką formę zapamiętywania nazywamy nauką kinestetyczną. Poszczególne partie ciała są w tym atlasie opisane w wyjątkowo szczegółowy sposób, więc dodanie koloru na grafikach sprawia, że szybciej przyswajamy te informacje, bo kojarzymy je z konkretnym odcieniem. 

 

„Anatomia człowieka. Atlas do kolorowania” Wynn Kapit ,  Lowrense M.Elson

 

Kolorowanki dla dorosłych cieszą się popularnością również wśród studentów kierunków artystycznych oraz miłośników sztuki. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w odwzorowaniu najpiękniejszych dzieł malarstwa, sięgnij po album pełen zdjęć arcydzieł oraz ich graficznych odpowiedników do kolorowania. Nie dość, że nauczysz się poprawnie dobierać kolory i cieniować to jeszcze lepiej poznasz zasady perpektywy bez konieczności uczenia się samego rysunku.

 

„Arcydzieła malarstwa. Sztuka kolorowania” 	 Augustin Marion

 

Przybory do kolorowania

Zabierając się za rysowanie lub kolorowanie po raz pierwszy, warto dobrze przemyśleć, jakich przyborów będziesz potrzebować. W przypadku kolorowanek dla dorosłych najlepiej sprawdzą się kredki albo flamastry, a ich konkretny rodzaj zależy już od twoich preferencji. Najbardziej popularną formą kredek są oczywiście kredki ołówkowe i występują one w bardzo różnych zestawach. Od takich12-sto kolorowych, przez 30-sto i 50-cio barwne, do potężnych kolekcji kilkuset odcieni. Zanim zaopatrzsz się w najwięszy możliwy set, spróbuj jednak pobawić się tym najmniejszym by wyczuć swoje możliwości i sprecyzować upodobania. 

 

Kredki ołówkowe BIC 12 kolorów

 

Wybierając flamastry, szukaj takich, które nie są zbyt mokre, by nie przebijały przez papier. Bardzo dobrze sprawdzają się mazaki z owalną lub pędzelkową końcówką i w dwukolorowych zestawach. Jeśli nie możesz się zdecydować na to, czym kolorować i jaką paletę kolorów wybrać, możesz też sięgnąć po kolorowankę, która ma dołączony zestaw odpowiednich narzędzi.

 

„Motyle i inne wzory. Neonowa kolorowanka”

 

Więcej inspiracj artystycznych znajdziesz w dziale RYSUJĘ.