Literatura podróżnicza przyda nam się nawet – a może zwłaszcza – wtedy, gdy nie mamy możliwości wyjechania na wakacje. Albo przeciwnie, kiedy planujemy wycieczkę możemy zachęcić do niej dziecko, wręczając odpowiednio dobraną tematycznie pozycję. Oczywiście książki podróżnicze dla dzieci będą różniły się w zależności od wieku czytelnika. Z dwulatkiem można oglądać proste przewodniki, a kilkulatkowi czytać prozę podróżniczą. W zależności od preferencji dziecka możemy znaleźć na rynku tytuły, w których narrator jest fikcyjną postacią czy sympatycznym zwierzątkiem. Albo takie, kiedy to rówieśnik naszego czytelnika podróżuje i opowiada o swoich przygodach. Są też pamiętniki z podróży napisane dla dzieci przez dorosłych. Jest w czym wybierać, o czym przekonacie się zaglądając do przeglądu.

 

9 SERII PODRÓŻNICZYCH DLA DZIECI

PRZEWODNIKI DLA NAJMŁODSZYCH

To wspaniała, kartonowa propozycja dla maluchów, nie tylko podróżnicza, ale i językowa! Każda z pięciu części serii –  Wrocław, Kazimierz Dolny, Warszawa, Zakopane, Kraków – zawiera podpisy w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Zwiedzanie ma tu charakter interaktywny, obrazkowy, dopasowany do wieku dzieci od drugiego roku życia. Przewodnikiem wycieczek jest królik, a autorem pięknej grafiki uznany ilustrator Robert Romanowicz.


Kraków. Przewodnik 
(okładka twarda)

 

KONTYNENTY DLA NAJMŁODSZYCH
To również kartonowa serią dla maluchów i początkujących przedszkolaków. Tym razem zamiast największych polskich miast, poznajemy ziemskie kontynenty i ich charakterystycznych, zwierzęcych mieszkańców. Tu też mamy opisy w kilku językach: polskim, angielskim i niemieckim. To oznacza, że dziecko nie tylko poznaje przyrodę świata, podział na kontynenty, ale też… słówka z języków obcych – czy może być lepsze przygotowanie do późniejszych wypraw? Wielkim atutem serii są ilustracje znanego autora komiksów dziecięcych, Piotra Nowackiego.

Kontynenty. Afryka, Africa, Afrika - Nowacki Piotr
Kontynenty. Afryka, Africa, Afrika 
(okładka twarda)

 

DLA MŁODYCH PODRÓŻNIKÓW
Poniższa seria autorstwa Marty Spingardi to również książki podróżnicze dla dzieci, ale w postaci specjalnie opracowanych przewodników. I wcale nie chodzi tylko o ilustracje czy ilość tekstu przystosowaną dla młodszego czytelnika, ale też zwrócenie szczególnej uwagi na atrakcje turystyczne mogące spodoba się dzieciom. Autorka doskonale wyczuwa zainteresowania oraz poczucie humoru początkujących podróżników. Przewodnik są tak napisane, że można z nich korzystać zarówno zwiedzając świat z pozycji fotela, jak i podczas konkretnej wyprawy m.in. do Rzymu, Londynu, Barcelony, Pragi czy Paryża.


Rzym dla młodych podróżników 
(okładka twarda)

 

PODRÓŻOWNIKI

Seria Podróżowniki to z kolei coś między przewodnikami a pamiętnikami. Te oryginalne tytuły zdobyły Nagrodę Magellana. Są dla nieco starszych dzieci, z ostatniej grupy przedszkolnej lub szkoły podstawowej, ponieważ poza treścią i ilustracjami mają miejsce na działania czytelnika – gry, zabawy, notatki, zadania do wykonania, naklejki itd. Są też opisy najważniejszych atrakcji, przyrody, mini słowniczki, ciekawostki kulturowe i geograficzne, a nawet lista rzeczy do zabrania w podróż! Te książki podróżnicze dla dzieci pomogą nam w zwiedzaniu Egiptu, Kotliny Karkonoszy i Kotliny Kłodzkiej, Grecji, Włoch, Tatr i Pienin, Warmii i Mazur, Wybrzeża Polski, Chorwacji, Turcji. Jest też ciekawostka: Podróżownik Uniwersalny.


Podróżownik. Wybrzeże Polski 
(okładka miękka)

 

MAKSYMILIAN WOMBAT

To z pewnością najsympatyczniejszy przewodnik, jakiego będziecie mieli okazję poznać. Sam w sobie już zachęca dzieci do skupienia uwagi, ponieważ wombaty nie należą do najbardziej znanych zwierząt, a wyglądają jak rozkoszne przytulanki. Wombat Maksymilian podróżuje po świecie i bardzo ładnym językiem opowiada o swoich odkryciach. Jest wnikliwym obserwatorem, dlatego w jego historiach często znajdziecie naprawdę zaskakujące ciekawostki. Seria sprawdzi się wśród czytelników wieku 6 – 12 lat.


Wombat Maksymilian i misja na dachu świata 
(okładka twarda)

 

NELA MAŁA REPORTERKA
To najpopularniejsza i najbogatsza seria książek podróżniczych dla dzieci z narratorem dziecięcym, który jest jednocześnie bohaterem wypraw. Książki mają setki autorskich zdjęć i naprawdę dużo treści. Najbardziej odpowiadają uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Fenomen Neli małej reporterki trwa nieprzerwanie od kilku lat. Lekturę można uzupełnić o filmy przyrodnicze z Nelą. Te książki przygodowe dla dzieci są często wykorzystywane jako prezenty na koniec roku szkolnego.


Nela w krainie orek 
(okładka twarda)

 

SZYMON RADZIMIERSKI

Szymon Radzimierski to tak jak Nela bohater – podróżnik, który w książkach opowiada o swoich przygodach. A jest o czym, bo mimo młodego wieku czternastolatek zwiedził już 40 (!) krajów. Jego opowieści podróżnicze są opisem osobistych doświadczeń, bogato ilustrowanym zdjęciami i wzbogaconym o geograficzne, przyrodnicze, kulturowe i historyczne ciekawostki. Świetna inspiracja dla nastolatków, nawet jeśli będą mogli towarzyszyć Szymonowi tylko na kartach jego książek podróżniczych.


Dziennik łowcy przygód. Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura 
(okładka twarda)

MAZURSCY W PODRÓŻY

To kolejna, bestsellerowa propozycja autorki serii „Kroniki Archeo”. Jej narratorem jest młodszy nastolatek, Jędrek, który opowiada o swoich przygodach pisząc pamiętnik. Jego opowieści podróżnicze przeplatane są zabawnymi wątkami rodzinnymi, kryminalnymi, romansowymi, sporami z kuzynką. Na końcu każdego tomu znajdziemy dodatkowo notes z ciekawostkami i faktami z podróży. A wiecie co jest zaskakujące? Jędrek wcale nie lubi zwiedzać!


Bunia kontra fakir. Mazurscy w podróży. Tom 1 
(okładka twarda)

 

ZWIERZAKI ŚWIATA MARTYNA WOJCIECHOWSKA

To jedna z serii podróżniczych dla dzieci przygotowanych przez znaną dziennikarkę i podróżniczkę Martynę Wojciechowską. W tych książkach wędrujemy po świecie, ale głównie tropiąc różne gatunki zwierząt. W każdej części poznajemy kilku konkretnych bohaterów. Niektóre z ich historii są naprawdę poruszające i nie zawsze wesołe. Jedną z zalet tej serii jest uwrażliwianie dzieci na losy zwierząt.


Zwierzaki świata. Część 2 
(okładka twarda)

 

A może szukacie też książek przyrodnicznych dla dzieci? Zobaczcie naszy wybór - 10 najlepszych tytułów, które wprowadzą w świat przyrody.