Monitor do grafiki, który spełni oczekiwania specjalisty, musi posiadać kilka ważnych cech. Dlatego też zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na specyfikację sprzętu.

Bardzo ważny jest rozmiar oraz rozdzielczość urządzenia, dzięki którym grafik lepiej widzi detale swojej pracy. Równie istotne jest dokładne odwzorowanie kolorów – szczególnie, gdy prace są przygotowywane do druku. Ponadto warto wybrać monitor z wygodnymi złączami, które pozwolą na podpięcie sprzętu do różnych urządzeń. Dobrze jest także postawić na ergonomiczną budowę, dającą możliwość obrotu, ustawienia kąta nachylenia, a nawet zmiany orientacji z poziomej na pionową.

Monitor HP

Jaki jest optymalny rozmiar monitora dla grafika?

Aby praca była komfortowa, należy wybrać odpowiednią wielkość ekranu. W znacznym stopniu zależy ona od rozmiarów twojego stanowiska pracy. Zbyt duży monitor na małej przestrzeni będzie niewygodny. Najczęściej wybierane monitory dla grafików mają rozmiary od 27 do 32 cali. Zapewniają one wystarczającą przestrzeń roboczą ekranu, a jednocześnie nie zajmują jej zbyt wiele fizycznie. Najpopularniejsza proporcja obrazu to 16:9. Lecz gdy do twojej pracy potrzebna jest jednoczesna obsługa dwóch okien w celu porównywania inspiracji albo projektów, to możesz zdecydować się na monitor ultrapanoramiczny 21:9 czy nawet 32:9, tzw. UltraWide.

monitor samsung

Jaką wybrać rozdzielczość monitora graficznego?

Minimalna rozdzielczość w monitorze dla grafika to Full HD (1920 × 1080 px). Jest to najlepszy wybór, szczególnie w przypadku urządzeń mniejszych, poniżej 25 cali. Natomiast jeśli zależy ci na jeszcze wyższej klasie sprzętu, to standardem zaczyna być opcja 4K – znana także jako Ultra HD (4096 × 3112 px oraz 3840 × 2160 px). Taką jakość można znaleźć w monitorach, np. BenQ, Samsung lub IIYAMA.

Rozdzielność UHD jest lepsza od klasycznego HD, ale też kosztuje odpowiednio więcej. Ponadto do obsługi 4K potrzebny jest nowoczesny sprzęt z odpowiednią kartą graficzną. Jednak pomimo wyższej ceny taka wersja jest chętnie wybierana przez profesjonalnych grafików.

Istnieje jeszcze opcja pośrednia, a mianowicie Wide-Quad HD (2560 × 1440 px), którą można spotkać w większych monitorach, 27–30-calowych.

monitor AOC

Odwzorowanie i kalibrowanie kolorów w monitorach dla grafików

Monitor dla grafika musi posiadać szeroki gamut, czyli przestrzeń barw, jakie są wyświetlane przez urządzenie. Najpopularniejsze palety kolorów to:

  • sRBG –to minimalne wymogi palety barw, wystarczające dla początkującego grafika albo na potrzeby domowe. Takie spektrum barw nie nadaje się do prac, które idą do druku;
  • Adobe RBG – charakteryzuje się pełniejszym poziomem odwzorowania kolorów. Posiada szerszą gamę zieleni, co przydaje się, gdy projekty idą do druku oraz gdy obrabiane są zdjęcia. Ta wersja nie jest konieczna, w pracy się na potrzeby internetu. Dobrze, aby ekran pokrywał minimum 90% z palety kolorów Adobre RBG.

Kalibrowanie kolorów

Jest to funkcja, która polega na doborze wyświetlanych kolorów za pomocą tabeli wzorcowych. Dzięki niej wiesz, czy wydrukowane kolory będą takie same jak na ekranie monitora. Z pomocą kalibracji na ekranie wyświetlane obrazy mają odpowiednie parametry jasności, temperatury punktu bieli oraz gradacji cieni (gamma). Monitory graficzne z górnej półki posiadają fabryczną kalibrację. Dotyczy to m.in. NEC, BenQ oraz Eizo, gdzie ustawiana jest krzywa gamma dla każdego monitora manualnie w fabryce w Japonii.

Poza tym istnieją dwa rodzaje kalibracji monitora:

  • Za pomocą programu dostarczonego przez producenta sprzętu, np. monitory Dell można kalibrować za pomocą oprogramowana firmowego;
  • Oraz poprzez użycie kalibratora do monitorów, czyli urządzenia pomiarowego. Pożądany wynik parametru delta E po kalibracji nie powinien przekraczać 1.5. Ta wersja sprzętowa jest bardziej polecana, gdyż zachowuje wszystkie tony, odcienie barw oraz płynną gradację.

monitor iiyama 34

Jaką matrycę powinien posiadać monitor dla grafika?

Dobry monitor do grafiki musi posiadać wysokiej klasy matrycę. Warto zwrócić uwagę na technologię IPS. Taka matryca jest odpowiedzialna za połączenie jasności monitora z zachowaniem dużych kątów widzenia. Chodzi o to, aby obraz nie zmieniał kolorów, gdy patrzy się na niego z boku lub z góry. IPS charakteryzuje się także głęboką czernią i silnymi kontrastami. Jest to pomocne przy obróbce zdjęć, w szczególności do wyciągania elementów obrazu z cienia.

Do niedawna ten rodzaj matrycy był podstawą w monitorach dla grafików, ale pojawiły się modele pośrednie pomiędzy TN a IPS – z nieco tańszą matrycą VA. Jest to wersja, która oferuje najlepszą czerń oraz, w niektórych modelach, szeroki kąt widzenia sięgający nawet 178°.

Przy wyborze monitora graficznego ważna jest również głębia kolorów. Matryce 8-bitowe, czyli takie, które odwzorowują 16,7 miliona kolorów, dostępne są już w sprzętach do celów domowych i biurowych. Jeśli natomiast zależy ci na profesjonalnym sprzęcie, zdecyduj się na wyższe parametry – matryce 10-bitowe, które wyświetlają 1,1 miliarda barw.

Dodatkowym atutem będzie matowa powłoka anti-glare, w której kolory pozostają intensywne, ale nie odbija się światło ani twoja twarz czy pokój. Niektóre modele posiadają też specjalne osłony, zwane kapturami, które redukują dostęp światła do ekranu. Dotyczy to wybranych modeli Eizo, a także BenQ.


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze pozostałe poradniki dotyczące monitorów:


Jakie złącza są potrzebne w monitorze graficznym?

HDMI, DVI i DisplayPort 1.2 to trzy rodzaje gniazd, w które powinien być wyposażony monitor dla grafika. Złącze DisplayPort 1.2 lub Thunderbolt będą przydatne, gdy interesuje cię połączenie kilku monitorów. Ponadto za sprawą DisplayPort sprzęt jest w stanie przetworzyć więcej kolorów niż przez gniazdo HDMI. Profesjonalne monitory mogą być także wyposażone w gniazda USB 3.0, audio jack, a nawet czytniki kart, by sprawnie zrzucić dane z aparatu.

monitor benq

Regulacja wysokości oraz kąta nachylenia

Regulacja kąta nachylenia monitora może zminimalizować bóle karku oraz nawyk garbienia się. Optymalne ustawienie sprzętu względem linii wzroku to takie, gdy górna ramka jest na wysokości twoich oczu. Ponieważ pracując godzinami przy komputerze, zdarza się zmieniać odchylenie i wysokość fotela, podobna funkcja w monitorze pozwoli urządzeniu podążać za położeniem twojego ciała. Jeśli chcesz mieć dodatkowe udogodnienia, to warto poszukać monitora, który będzie obrotowy w poziomie. Dzięki tej funkcji można obrócić ekran bez konieczności przesuwania po biurku całego sprzętu, co mogłoby spowodować porysowanie mebla oraz odpięcie się kabli.

Funkcja pivot

Niektóre monitory posiadają dodatkową możliwość zmiany ustawienia z horyzontalnej na pionową. Jest to funkcja pivot, przydatna przy projektowaniu i kodowaniu stron www, albo składaniu publikacji. Wówczas obrót monitora o 90° może zdecydowanie ułatwić pracę.

Dodatkowe funkcje przydatne w monitorach do grafiki

Producenci prześcigają się w udogodnieniach dla profesjonalnych użytkowników. Istnieją nawet monitory, które posiadają tryb ciemni, jak np. BenQ. Przy tworzeniu funkcjonalnego sprzętu brany jest także pod uwagę fakt wielogodzinnego siedzenia przed ekranem. Stąd też pojawiły się monitory dla grafików z powłoką chroniącą wzrok. To tzw. Technologią Flicker-Free, która redukuje migotanie ekranu oraz Low Blue Light, który ogranicza światło niebieskie np. w monitorach DELL.

monitor dell

Działalność twórcza grafika, fotografa czy projektanta wymaga profesjonalnego sprzętu o specjalnych parametrach. Dzięki temu praca staje się wydajna, wygodna i przyjemna. Z pomocą tego poradnika zakupowego wiesz już, jak wybrać najlepiej dostosowany do pracy monitor graficzny.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com