W nadchodzącym roku przypadnie setna rocznica urodzin pisarza, a pod koniec listopada Stanisław Lem został ogłoszony patronem 2021 roku. Zbliżające się obchody to także dobra okazja do przybliżenia sylwetki wybitnego futurologa i jego twórczości. W nadchodzącym czasie możemy spodziewać się otwarcia Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” w Krakowie, nowej biografii pisarza autorstwa Agnieszki Gajewskiej – specjalistki od twórczości Lema, a także gry na podstawie powieści „Niezwyciężony”, produkcji Starward Industries.

 

Niezwyciężony (ebook)

 

Dzieciństwo i dorastanie 

Stanisław Lem urodził we Lwowie, podobno 13 września, ale ze względu na przesądy związane z tą liczbą, w akcie urodzenia wpisany został poprzedni dzień. Stanisław był jedynym dzieckiem lekarza Samuela Lema i Sabiny z domu Woller. Talent literacki odziedziczył po ojcu, który pomimo medycznego wykształcenia w młodości pisał wiersze i prozę, publikowaną w lwowskiej prasie. Lemowie byli zamożną rodziną o żydowskich korzeniach, chociaż w późniejszych latach Stanisław Lew określał samego siebie jako agnostyka i nie zdradzał przywiązania do tradycji judaistycznych.

Stanisław Lem od dziecka wyróżniał się ponadprzeciętną inteligencją, co zresztą zostało potwierdzone w badaniach ówczesnych władz oświatowych. Według nich początkujący pisarz był najinteligentniejszym dzieckiem w południowej Polsce. Pod naciskiem ojca, a także ze względu na chęć uniknięcia zaciągnięcia do armii, zdecydował się studiować medycynę. Studia rozpoczął we Lwowie, na następnie po akcji repatriacyjnej i przeprowadzce z rodziną do Krakowa, kontynuował je we stolicy Małopolski. Praktyka lekarska podczas studiów utwierdziła go jednak w przekonaniu, że zawód lekarza nie jest dla niego. Ostatecznie Stanisław Lem nie podszedł do egzaminów końcowych i porzucił studia. 

 

Summa technologiae (okładka miękka)

 

Początek kariery literackiej 

Ogromna wiedza przyrodnicza, niezbędna podczas studiów medycznych, stała się dla niego inspiracją do tworzenia historii science fiction, chociaż jeszcze jako student medycyny pisał opowiadania o tematyce wojennej i okupacyjnej. Jako pisarz sci-fi zadebiutował w Tygodniku Powszechnym, publikując tam opowiadania: „Obcy”, „Ogród ciemności”, „Dzieje jednego odkrycia”.

Jego debiutem książkowym była powieść „Astronauci”, wydana w 1951 roku. Fantastyczna historia o wyprawie na Wenus, szybko okazała się bestsellerem, a Stanisław Lem został przyjęty do Związku Literatów Polskich. Publikacje z początków jego kariery powstawały zgodnie z regułami socjalizmu realistycznego, co było spowodowane funkcjonowaniem cenzury, ale także przejawem fascynacji i zainteresowania Lema samym socjalizmem, które okazało się tylko krótkim zauroczeniem młodego twórcy. Po 1956 roku i wydarzeniach październikowych w Polsce cenzura została nieco poluzowana i pisarze zyskali więcej twórczej swobody. To właśnie w tym okresie rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Lema.

 

Solaris (ebook)

 

Międzynarodowe sukcesy 

Po 1956 roku kariera Lema rozwijała się bardzo szybko. Jego powieści beletrystyczne i dyskursywne zyskiwały uznanie na całym świecie. W 1961 ukazała się powieść „Solaris”, która uważana jest za jego największy pisarski sukces zarówno w Polsce, jaki poza granicami kraju. Na podstawie tej książki zrealizowano trzy obrazy filmowe:

  • w roku 1968, w reżyserii Borisa Nirenburga,
  • w roku 1972, w reżyserii Andrieja Tarkowskiego,
  • w roku 2002, w reżyserii Stevena Soderbergha.

„Solaris” z 2002 roku uznany został za najlepszą ekranizację powieści Lema.

Oprócz opowiadania z 1961 roku swoich adaptacji filmowych doczekały się także inne powieści m.in: „Kongres futurologiczny”, „Szpital przemienienia”, a także różne zbiory opowiadań. W parze z rosnącą popularnością autora na rynku zagranicznym szło wiele prestiżowych wyróżnień. W 1970 roku Stanisław Lem otrzymał nagrodę Ministra Kultury za popularyzację polskiej kultury za granicą, w 1972 roku został członkiem Polskiej Akademii Nauk, a w 1973 roku znalazł się w gronie członków Science Fiction Writers of America. Jego twórczość została także doceniona w postaci kandydatury do literackiej nagrody Nobla w 1980. Ostatecznie przyznano ją jednak Czesławowi Miłoszowi.

 

Kongres futurologiczny (ebook)

 

Dziecięca ciekawość świata 

Lem był pisarzem science fiction, którego szczególnie interesowały sprawy nauki i techniki oraz ich wpływ na ludzkie życie, a także miejsce człowieka we wszechświecie. Pomimo swojej ogromnej wiedzy, a także niezwykłej wnikliwości i inteligencji, które pozwalały mu budować śmiałe i z dzisiejszej perspektywy prorocze wizje, zachowywał w sobie dziecięcą ciekawość świata. Według opinii współczesnych mu literatów zawsze gotów był do dyskusji i wymiany poglądów na tematy naukowe, chociaż nie lubił gdy ktoś krytykował jego własne. Wierzył w ludzi i ich nieograniczone możliwości, co niejednokrotnie podkreślał w swoich dziełach. W powieści „Fiasko” pisał:

"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach."

A w „Kongresie futurologicznym” tak wyrażał swoją wiarę w człowieka:

"Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić."

 

Bajki robotów (ebook)

 

Lem prywatnie 

Pisarzy był znany ze swojego pogodnego usposobienia i skromności. Uwielbiał towarzystwo i długie rozmowy. Był także wielkim fanem motoryzacji, słodyczy i ginu.  Przez całe życie, od 1954 roku do śmierci w 2006 roku, był związany ze swoją ukochaną żoną Barbarą, z którą miał syna Tomasza. To właśnie żona była najwierniejsza fanką twórczości męża, a także pierwszą czytelniczką jego dzieł. Przez większość wspólnej drogi mieli dla siebie mało czasu, co odrobili w ostatnich latach życia pisarza, kiedy w domu pełnym kotów i psów cieszyli się swoją obecnością. W 2003 roku obchodzili 50-tą rocznicę ślubu. Pisarz zmarł trzy lata później, a Barbara w 2016 roku.

Skoro rok 2021 ogłoszono Rokiem Stanisława Lema, warto oddać hołd pisarzowi i jego twórczości. A nie ma na to lepszego sposobu, niż poznanie dzieł lub powtórne ich docenienie. Dajcie nam znać w komentarzach, która książka polskiego futurologa zrobiła na was największe wrażenie. Jeśli chcecie dalej czytać o swoich ulubionych pisarzach i książkach, zapraszamy na stronę Empik Pasje. Magazyn Online do działu poświęconego pasji do literatury.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock