Spis treści:
  1. Ranking laptopów do obróbki zdjęć – nasze propozycje
  2. Jaki laptop do obróbki zdjęć? Na co zwracać uwagę?

Złośliwi powiedzą, że temat laptopów do obróbki zdjęć można zamknąć słowami Apple MacBook Pro. Oczywiście wielu profesjonalistów korzysta z topowych urządzeń marki Apple, które zostały stworzone m.in. z myślą o edycji zdjęć i filmów. Niemniej nie każdy ma odpowiedni budżet na flagowe MacBooki lub po prostu potrzebuje urządzenia w środowisku Windows. Tak czy inaczej postanowiliśmy zebrać kilka interesujących notebooków, które spiszą się bardzo dobrze w obróbce fotografii. Zapraszamy na nasze zestawienie.

Ranking laptopów do obróbki zdjęć – nasze propozycje

W naszym rankingu laptopów do edycji fotografii skupiliśmy się na modelach, które zapewnią możliwie jak najwyższą wydajność. Niemniej zwróciliśmy też uwagę na nieco tańsze modele, aby każdy mógł znaleźć sprzęt na miarę swoich możliwości.

Asus Vivobook S15 OLED - dobry laptop do obróbki zdjęć

Nasz ranking laptopów do obróbki zdjęć zaczynamy od modelu Asus Vivobook S15 OLED. Laptop został wyposażony w 15,6-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2,8 K w proporcjach 16:9 i jasności 600 nitów. Wyświetlacz charakteryzuje się 100-procentowym pokryciem palety barw DCI-P3 i spełnia certyfikaty PANTONE Validated oraz VESA DisplayHDR. Oznacza to m.in. wierne odwzorowanie barw skóry i głęboką czerń. Sercem laptopa został procesor AMD Ryzen 7 5800H ze wsparciem 16 GB RAM. Dysk SSD posiada pojemność 512 GB, a bateria aż 70 Wh. Wśród wejść w obudowie znajdują się m.in. szybkie porty USB 3.2 typu A i C oraz HDMI. Dzięki temu nie będzie problemu z szybkim zgrywaniem fotografii.

Dell G15 5530 - laptop do grafiki i obróbki zdjęć

Kreatywne osoby edytujące zdjęcia i rozwijające się w obrębie prac graficznych mogą sięgnąć po gamingowego laptopa Dell G15 5530. Notebook korzysta z wysokiej jakości ekranu Full HD z matrycą WVA o częstotliwości odświeżania 165 Hz. W zależności od budżetu można sięgnąć po różne wersje wyposażenia. Przykładowo konstrukcja może korzystać z procesora Intel Core i5-13450HX i 16 GB RAMu. Szybki dysk SSD może posiadać pojemność 512 GB. Najważniejsze jednak, że oprócz zintegrowanej grafiki G15 korzysta z dedykowanej karty Nvidia GeForce RTX np. w wariancie 4050. Oprócz tego na pokładzie znalazły się szybkie złącza USB 3.2 w wersji A i C oraz HDMI. Minusem może być brak czytnika kart pamięci ale w zamian za to w przerwach od pracy laptop odpali nowe gry.

Asus Vivobook Pro 15 OLED - laptop do obróbki zdjęć i filmów

Asus Vivobook Pro 15 OLED jest kolejnym urządzeniem w naszym rankingu laptopów do obróbki zdjęć z ekranem OLED. Ponownie wyświetlacz może się pochwalić 100-procentowym pokryciem palety barw DCI-P3 i certyfikatami PANTONE Validated oraz VESA DisplayHDR. Ekran cechuje się jasnością 600 nitów i rozdzielczością 2880x1800 pikseli. Model ten występuje zarówno z procesorami Intel, jak i AMD Ryzen. Specyfikacja może obejmować 16 GB RAM, szybki dysk SSD o pojemności 512 GB i szereg najpotrzebniejszych złączy do szybkiego transferu danych. W przypadku edycji filmów nie bez znaczenia będzie dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3050.

Lenovo IdeaPad Slim 3 - budżetowy laptop do obróbki zdjęć

Szukając budżetowego laptopa do obróbki zdjęć należy zwrócić uwagę na typ matrycy i główne podzespoły, które powinny oferować płynną pracę podstawowych programów graficznych. Lenovo IdeaPad Slim 3 posiada 15,6-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD z powłoką antyrefleksyjną. Procesor AMD Ryzen 5 7530U z 16 GB RAMu zapewnią płynne działanie. Za grafikę odpowiada karta AMD Radeon 610M. Fotografie będą przechowywane na szybkim dysku SSD o pojemności 512 GB, co ma spore znaczenie. Prezentowany laptop powinien się spisać w rękach fotografa amatora.

MSI Katana 17 - laptop do obróbki zdjęć 17 cali

MSI Katana 17 jest największym modelem w naszym rankingu laptopów do obróbki zdjęć. Ekran IPS z antyrefleksyjną powłoką cechuje się żywymi kolorami i częstotliwością odświeżania 144 Hz. Laptopy gamingowe bardzo dobrze nadają się do obróbki fotografii i edycji filmów dzięki mocnym specyfikacjom. Nie inaczej jest w przypadku tego dużego laptopa, który korzysta z procesora Intel Core i7-13620H i 16 GB RAMu. Pamięć operacyjną można rozszerzyć do aż 64 GB. Dużą zaletą urządzenia jest dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce RTX 4060, która mocno podnosi wydajność notebooka i pozwala obsługiwać skomplikowane efekty graficzne.

Dell Inspiron 3520 - laptop do obróbki zdjęć do 3000 zł

Nasz ranking laptopów do obróbki zdjęć kończy uniwersalny model Dell Inspiron 3520. Ten laptop jest dostępny w różnych konfiguracjach sprzętowych, a w cenie poniżej 3000 zł można mieć naprawdę mocną wersję. Przykładowo laptop może posiadać procesor Intel Core i5-1235U ze wsparciem aż 32 GB RAMu. Rolę głównego dysku może pełnić nośnik SSD o pojemności 512 GB, a w obudowie znajduje się miejsce na dodatkowy dysk HDD. Ten może pełnić funkcję magazynu zdjęć. Producent postawił na 15,6-calowa matrycę Full HD z matową powłoką. Obok złączy do szybkiego transferu plików pojawił się także czytnik kart pamięci, więc można zrzucać fotografie bezpośrednio z aparatu.

Jaki laptop do obróbki zdjęć? Na co zwracać uwagę?

Profesjonalni fotografowie korzystają często z topowych laptopów. Takie urządzenia przede wszystkim posiadają moc pozwalającą obsługiwać najbardziej zaawansowane funkcje programów do obróbki fotografii i filmów. Co więcej często ich ekrany są odpowiednio skalibrowane pod obróbkę zdjęć lub umożliwiają wykonanie takiej kalibracji. Co w przypadku początkujących fotografów, którzy chcą zacząć obrabiać swoje zdjęcia i nie potrzebują profesjonalnego sprzętu?

Szukając laptopa do obróbki zdjęć należy postawić na wydajny procesor z możliwie najnowszych serii Intel Core i5, i7 lub AMD Ryzen 5, 7. Warto zdecydować się na pamięć RAM o pojemności przynajmniej 16 GB. Część programów do obróbki wymaga do instalacji dużych ilości RAMu. Obecnie dyski systemowe SSD stają się standardem i laptop do obróbki zdjęć powinien mieć taki szybki nośnik. Dobrym pomysłem może być też wyposażenie laptopa w dodatkowy dysk HDD, który będzie pełnił rolę magazynu plików.

Oczywiście bardzo istotnym elementem jest ekran, który powinien oferować rozdzielczość co najmniej Full HD. Warto sprawdzić, jakie palety barw pokrywa wyświetlacz i czy posiada dodatkowe certyfikaty potwierdzające jakość obrazu. W przypadku pracy z dodatkowymi grafikami lub zaawansowanymi opcjami programów do obróbki należy zadbać o laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Zintegrowane układy mogą być niewystarczające. W końcu istotne będą kwestie komunikacji, czyli dostępność portów. USB 3.2 w wersji A i C pozwolą szybko przesyłać zdjęcia. Praktycznym rozwiązaniem będzie również zintegrowany czytnik na karty pamięci.

Teraz już wiecie, jak wybrać laptopa do obróbki zdjęć. Mamy nadzieję, że nasz ranking okazał się pomocny i znajdziecie narzędzia pozwalające rozwinąć swój warsztat. Więcej artykułów i poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com