Jakie głośniki do laptopa wybrać – 2.1 czy 5.1?

Pierwszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę przed zakupem zestawu głośników, jest system audio.

Głośniki 2.1 – charakterystyka

Jedną z chętniej wybieranych konfiguracji głośników do laptopów jest system 2.0 oraz 2.1, przy czym ten pierwszy różni się od drugiego brakiem subwoofera (głośnika superniskotonowego). W obu przypadkach mowa o modelu stereofonicznym, czyli podstawowej wersji dźwięku przestrzennego składającej się z dwóch głośników przednich: prawnego i lewego (oraz ewentualnie wspomnianego subwoofera). Część ścieżki dźwiękowej odtwarzana jest przez kanał (głośnik) lewy, a część przez prawy, co podnosi realistyczność jego odsłuchu.

Plusem tak podstawowego rozwiązania jest mobilność głośników oraz niewielka zajmowana przez nie przestrzeń. Dobrym wyborem będą np. głośniki GENIUS SP-HF800A, które mają wbudowany kanał niskotonowy, dzięki czemu zajmą jeszcze mniej miejsca. Jeśli jednak mieć głośnik basowy osobno, wybierz np. zestaw ESPERANZA Twist 2.1 EP123.

głośniki genius

Głośniki 5.1 – czyli jakie?

Jeżeli system audio złożony z dwóch głośników do dla ciebie za mało, zastanów się nas systemem 5.1 (lub 5.0 w wersji bez subwoofera) mających aż 5 kanałów. Do laptopa najlepiej sprawdzi się ich kompaktowa wersja (np. Logitech Z906 5.1 DTS DD 980-000468), co zapewni większą mobilność. Chcąc skorzystać z najwyższej jakości dźwięku, jaką daje ten system, upewnij się jednak, że twoja karta dźwiękowa sobie z nim poradzi (czyli obsługuje standard 5.1).

Głośniki 2.1 czy 5.1 – które wybrać do laptopa?

Za wyborem zestawu stereo przemawia w przypadku laptopa przede wszystkim jego mobilność – bez problemu zabierzesz głośniki ze sobą w podróż. Jeśli jednak notebook stanowi element twojej stacjonarnej stacji komputerowej, to możesz postawić na  wariant 5.1 zapewniający doskonałą przestrzenność audio. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku nowoczesnych gier oraz częstego oglądania filmów i seriali na laptopie. Z kolei do „zwykłego” codziennego użytku powinien wystarczyć system 2.1.

Jeśli największe znaczenie ma dla ciebie naprawdę wysoka jakość dźwięku, to może zainteresować cię bezprzewodowy głośnik Bluetooth lub soundbar. Rozwiązania te mieszczą w jednej obudowie po kilka kanałów skierowanych w różne strony, dzięki czemu zapewniają realistyczną przestrzenność. Świetnym przykładem np. Samsung HW-Q60T 5.1 360 W, który wyposażony jest w 5 kanałów, a w dodatku poza laptopem możesz połączyć go z telewizorem.

soundbar samsung

Jakie głośniki do komputera wybrać: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając głośniki do komputera, warto poznać przynajmniej ich podstawowe dane techniczne. To właśnie one skrywają bowiem najwięcej informacji nt. możliwej do osiągnięcia jakości czy głośności dźwięku. Koniecznie sprawdź:

  • Pasmo przenoszenia – zakres częstotliwości tonów niskich i wysokich, jakie jest w stanie wygenerować głośnik. Wyrażony będzie w hercach (Hz) lub kilohercach (KHz). Im jest szerszy, tym mocniejszego basu oraz czystszych wysokich tonów możesz się spodziewać. Bardzo dobrym wynikiem w przypadku głośników bez subwoofera jest zakres od 20 Hz do 20 KHz.
  • Impedancja – wyrażona w omach. Od tego parametru, w przypadku słuchawek i głośników komputerowych zależy – ujmując w największym uproszczeniu – czystość dźwięku. Istotne jest to, by była ona wyższa niż impedancja wzmacniacza dźwięku czyli samego laptopa. Jeśli w jego przypadku wynosi ona 4 Ohmy, to głośniki powinny mieć 6 lub 8.
  • Moc urządzania – im wyższa, tym głośniejsza będzie praca głośników. Miej jednak na uwadze, że moc może być podawana w dwóch wersjach: nominalnej (RMS) oraz szczytowej (PMPO). Ta pierwsza przedstawia rzeczywistą, czyli tę, którą głośniki będą w stanie zapewnić przez dłuższy czas (całą piosenkę, film czy grę). PMPO wskazuje moc maksymalną, ale możliwą do uzyskania tylko przez około 1 sekundę.
  • Łączność – poza przewodową głośniki mogą również komunikować się z laptopem bezprzewodowo przez Bluetooth, co znacznie podnosi komfort użytkowana sprzętu.

esperanza głośniki

Głośniki gamingowe do komputera – czym się wyróżniają?

Gracze to jedna z najbardziej wymagających grup użytkowników komputerów. Oczekują zarówno najwyższej jakości obrazu, jak i dźwięku, oba te czynniki znacząco wpływają bowiem na przyjemność rozgrywki. Im lepiej dotrze do ciebie najcichszy szmer wrogiego bohatera, tym wyższe prawdopodobieństwo, że zauważysz go szybciej niż on ciebie. Dlatego najlepsze głośniki gamingowe do komputera to zdecydowanie te w technologii 5.1, oferują bowiem najbardziej realistyczną przestrzenność dźwięku.

Najlepszym wyborem będą przy tym modele bezprzewodowe, które skrywają system 5.1 w jednej obudowie, a nie składają się z kilku osobnych głośników. Sprawdzą się bowiem nie tylko podczas rozgrywek we własnych czterech ścianach, ale także na wyjazdach czy gamingowych spotkaniach u znajomych, znacznie ułatwiając ich przewiezienie.

Przed zakupem koniecznie porównaj ze sobą co najmniej kilka modeli różnych zestawów głośnikowych pod względem ich parametrów – w ogromnej mierze ułatwi ci to wybór najlepszego modelu.

głośniki logitech

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com