Jaki rower magnetyczny kupić: z regulacją skokową czy płynną?

Rower magnetyczny wyróżnia się metodą regulacji poziomu oporu. Jej technologia oparta jest na oddziaływaniu na siebie nawzajem magnesów otaczających koło zamachowe. Szczególnie istotne pod względem użytkowania magnetycznego roweru stacjonarnego będzie wybranie sposobu regulowania oporu. Za jej sprawą ustawia się odległość między równoległymi magnesami. Im bliżej siebie się znajdują, tym mocniej się przyciągają, a co za tym idzie, hamują obroty koła, zwiększając wspomniany opór.

Na rynku znajdziesz dwie główne grupy modeli magnetycznych: rower treningowy stacjonarny wyposażony w regulację skokową lub płynną. Czym się różnią?

· Jak działa regulacja skokowa w rowerze stacjonarnym?

Regulacja skokowa umożliwia wybór jednego z kilku dostępnych poziomów oporu. Z pewnością znasz ją z wielu innych sprzętów domowego użytku: suszarek do włosów, blenderów czy nawet piekarników, gdzie możesz przekręcić przełącznik np. z jedynki na dwójkę, tym samym zwiększając tempo lub moc pracy urządzenia. Rower magnetyczny z regulacją skokową będzie wyposażony albo w pokrętło, albo niewielki komputer (ta druga opcja zdecydowanie częściej się pojawia w nowoczesnych modelach), za pomocą których możesz ustawić pożądany poziom oporu.

Jeżeli ta metoda regulacji najbardziej ci odpowiada, to koniecznie zwróć uwagę na liczbę dostępnych poziomów. Im ich więcej, tym precyzyjniej dopasujesz opór obrotów do twoich indywidualnych oczekiwań. Dzięki temu trening nie będzie ani za słaby dla mięśni, ani zbyt obciążający. Bardzo dobry wynik osiąga rower magnetyczny FITMAN marki Spokey wyposażony w aż 8 stopni regulacji.

· Jak działa regulacja płynna w magnetycznym rowerze treningowym?

Regulacja płynna pozwala na dowolne zarządzanie poziomem oporu – między dostępną wartością minimalną oraz maksymalną. Dla przykładu składany rower treningowy stacjonarny marki Matalec zapewnia opór do 6 kilogramów.

Poziom regulacji jest w jego przypadku uzależniony od tego, jak mocno przekręcisz pokrętło – nie będzie wskakiwał co kilka stopni na wyższy lub niższy, zyskujesz więc pełną dowolność. I w tym przypadku należy zwrócić oczywiście uwagę na zakres regulacji – im szerszy, tym większą zyskujesz swobodę. Regulację płynną można porównać do tej ustawiającej poziom ciepła w kranie – im bardziej przekręcisz kurek lub uchwyt, tym bardziej gorąca lub zimna będzie woda.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując magnetyczny stacjonarny rower treningowy?

O tym, jaki rower magnetyczny warto wybrać, decyduje oczywiście nie tylko metoda i zakres regulacji położenia magnesów względem koła zamachowego. Niemniej istotne są liczne dane techniczne:

  • Maksymalne obciążenie – im wyższe, tym większą wagę użytkownika sprzęt może wytrzymać. Najczęściej spotykane wartości to 100, 120 lub 150 kg.
  • Wymiary – szczególnie istotne w przypadku osób dysponujących raczej niewielką wolną przestrzenią, w którym ma stanąć rower stacjonarny. Zwróć uwagę przede wszystkim na jego długość;
  • Waga koła zamachowego – istotna ze względu na płynność ruchu koła. W tym przypadku im wyższa waga tym lepiej, choć pojawiają się już nowatorskie rozwiązania oferujące taką samą wydajność w przypadku nieco lżejszych kół. Biorąc ponownie za przykład rower magnetyczny Spokey, waży ono 8 kg, a dzięki systemowi powolnego spowalniania obrotów działa jak koło o ciężarze 10 kg.
  • Dostępność oraz rodzaj regulacji siodełka i kierownicy – niezwykle ważne opcje, pozwalają bowiem na dopasowanie wysokości siodełka oraz kierownicy do wzrostu użytkownika. O ile przy bardzo sporadycznym użytkowaniu złe dobranie tych wartości nie jest bardzo znaczące, tak przy częstym lub codziennym ćwiczeniu grozi już uszkodzeniem kręgosłupa;
  • Rodzaj i zakres regulacji siodełka i kierownicy – tak jak w przypadku regulacji poziomu oporu, i wysokości siodełka oraz kierownicy mogą być regulowane skokowo lub płynnie, w różnym zakresie. Regulacja płynna jest rzadziej dostępna, ale zdecydowanie bardziej precyzyjna i uświadczysz jej np. w modelu Vox HS-015H marki Hop-Sport.
  • Możliwość złożenia – poszczególne rowery stacjonarne, jak np. Body Sculpture BC2929, mają opcję ich złożenia. Znacznie ułatwia ona ewentualne transportowanie urządzenia, jego garażowanie lub po prostu przechowywanie, gdy akurat nie jest używane, co oszczędza przestrzeń w mieszkaniu.
  • Wyposażenie dodatkowe – przede wszystkim w komputer z wyświetlaczem, który zwiększa komfort ćwiczeń. Takie panele są zwykle odpowiedzialne za pomiar pulsu za pomocą sensorów umieszczonych na kierownicy oraz przekazywanie informacji o postępach w treningu: poziomie spalonych kalorii i tkanki tłuszczowej, „przejechanym” dystansie (łącznym i w danej serii ćwiczeń) czy czasie trwania treningu. Bardzo dobre modele, jak np. rower magnetyczny Zipro Beat RS, będą miały też podstawkę na smartfona lub tablet oraz uchwyt do bidonu.

Przed zakupem koniecznie porównaj parametry kilku modeli – dzięki temu wybierzesz ten najlepszy!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock