Parasol ogrodowy a materiał poszycia

Na jaki parasol ogrodowy się zdecydować? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na materiał, z którego dany model jest wyprodukowany. Aby mógł odpowiednio pełnić swoją funkcję, musi być wykonany z wytrzymałych materiałów, które przetrwają intensywne słońce, ulewy, a także silniejsze podmuchy wiatru. Z drugiej jednak strony materiał powinien odznaczać się lekkością i przewiewnością, aby osoby, które odpoczywają pod nim, czuły się bardziej komfortowo.

Zwróć uwagę na to, czy materiał, z którego jest wykonany, zapewnia dobre zaciemnienie i ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Najlepiej wybrać taki parasol ogrodowy, który wyróżnia się możliwie jak najwyższą odpornością na promienie słoneczne.

parasol ogrodowy

Parasole ogrodowe są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Producenci najczęściej stosują do produkcji poszyć poliester i dralon. Wybierając odpowiedni wariant, koniecznie zwróć uwagę na informacje o zastosowanej gramaturze materiału – im jest ona większa, tym lepiej chroni przed słońcem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Parasol ogrodowy na niepogodę

Za oknem pada i wydaje się, że wypoczynek w ogrodzie jest niemożliwy? Nic bardziej mylnego, ponieważ wśród wielu dostępnych wariantów parasoli ogrodowych znajdziesz modele wodoodporne, których poszycie wykonano z gęsto plecionego materiału (np. wspomnianego już poliestru). Jeśli chcesz mieć pewność, że twój parasol ogrodowy przetrwa największe ulewy, możesz dodatkowo zaimpregnować go specjalnym preparatem w sprayu. Dzięki temu będzie skuteczną ochroną przed deszczem i wilgocią, dając ci tym samym pewność, że nie zmokniesz podczas przesiadywania pod nim w deszczowe dni. Czynność tę dobrze jest powtarzać przed każdym sezonem wiosenno–letnim.

parasol ogrodowy goodhome

Jaki kształt parasola ogrodowego wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kształt parasola ogrodowego najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku? Do wyboru masz między innymi modele o czaszach okrągłych, kwadratowych, trójkątnych czy prostokątnych:

  • Parasol okrągły – odpowiednia propozycja, szczególnie jeśli dysponujesz okrągłym stołem,
  • Parasol półokrągły – to dobre rozwiązanie, gdy masz mały ogród, chcesz zamontować parasol pod ścianą lub przy barierce (np. na balkonie),
  • Parasol kwadratowy – odpowiedni wybór dla właścicieli stołów kwadratowych, a także innych mebli ogrodowych o wyraźnych, ostrych liniach. W ten sposób można zachować symetrię i harmonię w całym ogrodzie,
  • Parasol trójkątny – to inaczej parasol typu żagiel. To nowoczesna propozycja zwłaszcza na duży taras. Z reguły takie modele pozbawione są funkcji regulacji kąta nachylenia,
  • Parasol prostokątny – odpowiedni wybór, jeśli zależy ci na zacienieniu podłużnego, kilkuosobowego stołu.

parasol ogrodowy plazowy

Rozmiary tego sprzętu ogrodowego są różne. Ich średnica po rozłożeniu może wahać się od 2,5 metra do nawet 6 metrów. Obecnie wiele modeli jest wyposażonych w korbki i specjalne linki, które pozwalają je rozłożyć prawie bez wysiłku.

Gdzie najlepiej ustawić parasol ogrodowy?

Zastanów się, w którym miejscu ogrodu stanie twój parasol ogrodowy. Może to być centralny punkt ogrodu, zwłaszcza jeśli dysponujesz dużymi i efektownymi meblami ogrodowymi oraz równie sporych rozmiarów stołem lub bardziej ustronne miejsce, w którym lubisz odpoczywać. A może chcesz mieć parasolowe zadaszenie nad basenem? Przede wszystkim sprawdź, czy teren do jego ustawienia jest odpowiedni i wypoziomowany, tak by konstrukcja nie przewróciła się przy wietrze.

Podstawa to jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Jeśli nie jest wystarczająco ciężka i stabilna, konstrukcja z łatwością się przewróci albo przeleci do sąsiadów.

pół-parasol ogrodowy

Przy wyborze miejsca zwróć także uwagę, czy znajduje się ono niedaleko pomieszczenia, w którym będziesz przechowywać parasol w okresie jesienno-zimowym. Unikniesz w ten sposób problemów przy transporcie do tego miejsca. Pamiętaj, że po złożeniu większość dostępnych w sprzedaży wersji zajmuje około 50 centymetrów, więc nie musisz wygospodarowywać dodatkowej przestrzeni. Wystarczy miejsce w garażu bądź piwnicy.

Na czym postawić parasol ogrodowy?

Do najczęściej spotykanych stojaków na parasole ogrodowe należą podstawy wykonane z plastiku. Aby były stabilne i ciężkie, wypełnia się je wodą lub piaskiem. Niektórzy producenci oferują gotowe podstawy wypełnione betonem, których waga może wynosić nawet 50 kilogramów. Na rynku spotkamy także podstawy metalowe przytrzymywane płytami betonowymi. Jeśli konstrukcja ma stać i dawać cień na pięknie przystrzyżonym trawniku, warto kupić specjalny uchwyt do wbijania w ziemię. Zasada dotycząca doboru odpowiedniej podstawy jest banalnie prosta. Im mniejszy model, tym mniejsza podstawa jest potrzebna.

obciążenie do parasoli

Rodzaje parasoli ogrodowych

Parasole z wysięgnikiem charakteryzują się nogą podtrzymującą całą konstrukcję z boku. Takie rozwiązanie udostępnia sporą przestrzeń użytkową pod czaszą, ponieważ pośrodku nie ma masztu. Takie modele zapewniają również dużą elastyczność, ponieważ wersje wspornikowe mogą obracać się o 360° tak, abyś mógł podążać za słońcem, i dostosowywać nachylenie parasola do pory dnia. Modele z wysięgnikiem można również przechylać w różne strony, co pozwala na jeszcze lepsze zacienienie, gdy słońce zaczyna zachodzić. To idealna propozycja dla właścicieli dużych ogrodów.

Istnieją też tradycyjne parasole z pionową „nogą”. Występują w dużej liczbie kształtów i kolorów. Ich minusem jest to, że mogą zasłaniać widok na współbiesiadników. Parasole ze słupkami środkowymi mogą być wykonane zarówno z elementów drewnianych, jak i aluminiowych.

parasol ogrodowy plonos

Jaki kolor parasola ogrodowego wybrać?

Parasol ogrodowy, oprócz funkcji ochronnej, pełni też ważną funkcję dekoracyjną. Obecnie na topie są modele w stonowanych i ponadczasowych kolorach. Strzałem w dziesiątkę są więc brązy, beże, rozmaite odcienie zieleni i szarości. Jeśli za sprawą parasola chcesz dodać całej aranżacji więcej charakteru, postaw na model w soczyście intensywnym kolorze. Odcienie jaśniejsze są zaś trudniejsze do utrzymania w czystości, ale dobrze odbijają promienie słoneczne. Barwa czaszy może być również dostosowana do kolorystyki elewacji, aranżacji ogrodu lub innych sprzętów, które się już w nim znajdują.

Żagle jako alternatywa dla parasoli ogrodowych

Ostatnimi czasy na rynku pojawia się szereg alternatyw dla parasoli ogrodowych. Chodzi tu przede wszystkim o żagle, które nie mają słupków podtrzymujących konstrukcję, przez co montowane są do drzew i ścian. Poza tym zapewniają cień tylko w momencie, kiedy słońce jest nad nimi. Nie ma także możliwości przesuwania ich w miejsce, gdzie pada światło. Nie mniej jednak są praktyczną i atrakcyjną alternatywą dla klasycznych parasoli ogrodowych.

przeciewsłoneczny żagiel

Odpowiednio dobrany kształt i rozmiar, a także rodzaj parasola ogrodowego pozwala spędzać słoneczne, czy ciepłe, deszczowe dni na świeżym powietrzu. Podczas jego wyboru warto zwracać m.in. uwagę na jego stabilność oraz dodatkowe udogodnienia, np. sposób składania/rozkładania, czy umiejscowienie trzonu. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie ochronić siebie i swoich bliskich przed szkodliwym promieniem UV, czy deszczem, nie martwiąc się o to, że nagły podmuch wiatru zniszczy parasol. Sprawdź naszą ofertę i wybierz model do swojego ogrodu lub na swój balkon.

 

Więcej porad znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock