Ciepło i komfort na świeżym powietrzu

Nowy sezon to doskonały moment na zmianę aranżacji nie tylko we wnętrzach, ale i w miejscach takich balkon czy taras. W czasie jesiennych krótszych wieczorów szczególnie sprawdzą się produkty, budujące przyjazną atmosferę. W blasku świec i migających lampionów poczujecie komfort i ciepło skutecznie poprawiające nastrój. Przytulne koce nie pozwolą wam zmarznąć, przy tym skutecznie ozdobią i dodadzą meblom tarasowym więcej wygody.

meble balkonowe jesienne

 

Z kolei niezbędne do relaksu akcesoria balkonowe wygodnie schowacie do pojemnych skrzyń ogrodowych, które po wyściełaniu miękkimi poduszkami mogą pełnić również funkcję dodatkowego siedziska. Chcąc być bliżej natury, udekorujcie balkon w jesienne kwiaty, które prezentują się okazale nawet niewielkiej przestrzeni. Mogą to być miniaturowe astry i pięknie kwitnące o tej porze roku jeżówki i chryzantemy. To rośliny wytrzymujące wahania temperatur, dlatego są szczególnie polecane jesienią. Natomiast jako tło doskonale będą pasować wolno rosnące rośliny iglaste jak cyprysy, cisy i świerki Conica.

koce

 

Czas na jesienne porządki

Wraz z odejściem lata sezon w ogrodzie jeszcze się nie kończy. Jeśli chcecie w pełni rozkoszować się najbardziej barwną porą roku, najpierw trzeba uporządkować jesienny ogród i dobrze ochronić rośliny przed nadejściem zimy. Jak przygotować ogród na jesień?

Niepotrzebne już akcesoria ogrodowe, takie jak leżaki, parasole ogrodowe czy grille schowajcie w zabezpieczonym przed wilgocią miejscu. Z chęcią wyciągniecie je w następnym sezonie letnim. Pamiętajcie także o oczyszczeniu rabat i trawnika z suchych, opadłych liści, które po pierwszym deszczu nie będą wyglądać estetycznie. Jesienią trawnik kosi się rzadziej niż latem, jednak warto to zrobić co najmniej dwa razy w sezonie przed nastaniem pierwszych przymrozków.  

jesienny ogród

 

Jesienne rośliny nie tylko do ogrodu

Po wykonaniu prac porządkowych czas się zastanowić, jak ozdobić ogród na jesień. Przede wszystkim, jeśli planujecie nowe nasadzenia, usuńcie z rabat uschnięte rośliny jednoroczne, pozbywając się również korzeni z podłoża. W ich miejsce możecie posadzić wrzosy, które świetnie sprawdzą się także na balkonie i co istotne, przez długi czas będą tworzyć barwną kompozycję z różu i fioletu. Inne jesienne kwiaty, dobrze znoszące pierwsze przymrozki, to także hortensje ogrodowe o kulistych kwiatostanach w odcieniu róży, fioletu i błękitu, które z powodzeniem możecie posadzić do dekoracyjnych doniczek. Mogą to być metalowe donice na złotym stojaku, które będą dobrze wyglądać w aranżacji modern i loft.

Kwietnik czy wyższa doniczka pomoże wyeksponować niższe rośliny. Natomiast, jeśli zależy wam na wytrzymałości, wybierzcie donice wykonane z technorattanu, odporne na trudne warunki atmosferyczne, jak deszcz czy mróz. Nie zapominajcie o obfitym podlaniu roślin na tarasie i w jesiennym ogrodzie przed zimą. Zabieg ten należy powtarzać regularnie, by uchronić rośliny przed suszą fizjologiczną. W ten sposób w doskonałym stanie przetrwają zimę i szybko rozpoczną wzrost na wiosnę.

doniczki

 

Lampiony na świece- przyjemnie migoczą i budują przytulny nastrój

Nastrojowe oświetlenie szczególnie sprawdzi się w okresie coraz krótszych wieczorów. Jeśli potrzebujecie więcej światła na tarasie, balkonie i w ogrodzie, wybierzcie latarenki ogrodowe. Mimo że lampiony na świece nie oświetlają otoczenia tak dobrze, jak lampy ogrodowe, to zapewniają ciepłe, migoczące światło, tworząc przyjemną i relaksującą atmosferę.

W zależności od wystroju waszego balkonu możecie wybrać lampiony w różnych stylach jako jesienne dekoracje. Prosty lampion z metalu pasuje do nowoczesnych aranżacji i tych w stylu industrialnym. Drewniane latarenki przypadną wam do gustu, jeśli lubicie styl skandynawski. Naturalne materiały są tutaj kluczowe, jeśli chcecie osiągnąć harmonizującą z naturą stylizację. Z kolei, jeśli preferujecie styl rustykalny, koniecznie wybierzcie do jesiennego ogrodu lampiony z postarzanego metalu i drewna.

Jak osiągnąć elegancki efekt na tarasie? Ustawcie lampiony w grupie po kilka sztuk z tego samego modelu bądź różniące się wielkością. W ten sposób unikniecie monotonii, a przy tym cała aranżacja będzie nadal spójna. Nawet nieduży stolik balkonowy pomieści nie tylko filiżankę z kawą. Możecie ustawić na nim dekoracyjne świeczniki, lampiony szklane na stojaku czy nie zajmujące dużo miejsca świeczniki na świece tealight. W tak stworzonej atmosferze znacznie przyjemniej spędzicie chłodniejsze wieczory na balkonie. Nastrojowe światło lampionów będzie doskonale prezentować się także, gdy spadnie pierwszy śnieg.

lampiony


Przeczytaj także:


Więcej komfortu i wygody

Pierwsze chłodniejsze dni sprawiają, że chętniej wyciągacie przytulne swetry i z kubkiem gorącego napoju chcecie zaszyć się w przytulnym kącie z wciągającą książką? Jeśli nic więcej wam do szczęści nie potrzeba to znak, że poczuliście atmosferę hygge. Czym właściwie jest hygge?

Idea hygge narodziła się w XIX wieku w Danii i oznacza po prostu komfort i przytulność. Duńczycy są mistrzami w celebracji codziennych chwil, dlatego nie bez powodu uważani są za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie. Duńska filozofia cieszy się szczególnym zainteresowanie zwłaszcza wraz z nastaniem pierwszych jesiennych dni, kiedy ilość docierającego światła znacznie się zmniejsza. Ma to swoje odbicie w większej potrzebie przebywania w blasku świec, ale i chęci otaczania się przyjemnym w dotyku tekstyliami jak koce, pledy, narzuty, poduszki Jeśli wy także nie chcecie zmarznąć, odpoczywając na zewnątrz w jesiennym ogrodzie, wybierzcie do okrycia ciepłe pledy z przędzy wełnianej lub bawełnianej, których misterne sploty i wzory wzbogacą każdy wystrój. Mogą także pełnić funkcję stylowej narzuty na meblach ogrodowych, dodając im więcej wygody.

Dopełnijcie przygotowana aranżację balkonu w duchu hygge, rozkładając dodatkowo na fotelach i krzesłach miękkie, ozdobne poduszki np. we wzory geometryczne, roślinne czy zwierzęce. Z kolei, jeśli jesteście wielbicielami stylu boho, wybierzcie poduszki w etniczne printy w kolorach bieli, beżu i ciepłych brązów. 

poduszki

 

Ciepłe napoje i rozgrzewające potrawy na jesienne chłody

Porządki w jesiennym ogrodzie wzmagają apetyt. Co powiecie na ciepłe potrawy na świeżym powietrzu? Z powodzeniem możecie je przygotować w kociołku  nawet na niewielkiej przestrzeni ogrodu, czy brukowanej powierzchni tarasu. To wspaniała namiastka dla ogniska, które wymaga specjalnie przygotowanego miejsce w ogrodzie. Jeśli wybierzecie kociołek z żeliwa, macie pewność, że wytrzyma przez wiele lat w doskonałym stanie. Wystarczy kociołek ustawić nad paleniskiem, by móc cieszyć się rozgrzewającym posiłkiem nawet jesienią.

Nic tak nie sprawia radości, jak małe przyjemności. Umilcie sobie codzienne chwile, podając swoim bliskim i gościom aromatyczną herbatę czy kawę w ładnym dzbanku ze szkła bądź dekoracyjnej ceramiki. Kubki, talerze i inne niezbędne akcesoria z kuchni zmieścicie na praktycznej tacy, która może także pełnić funkcję jesiennej dekoracji np. podstawki na świece.

kociołki

 

Ozdoby i dekoracje, które dodają uroku

Jeśli zastanawiacie się, jak ozdobić ogród na jesień, wybierzcie dopasowane do preferowanego stylu pasujące dekoracje. Ozdoby mają cudowna moc nadawania przestrzeni osobistego charakteru. Na balkon możecie wybrać modne dekoracje ogrodowe, np. dodające uroku lampki cotton balls w skandynawskim stylu, które dają przyjemne światło i wprowadzają więcej komfortu w aranżacji tarasu.

Jeśli nie macie wystarczająco dużo miejsca na skrzynie ogrodowe, wybierzcie niewielki drewniane skrzynki, dokładnie takie, w jakich trzyma się jabłka i inne owoce. Do nich nie tylko schowacie czasopisma, książki, zabawki, ale i inne potrzebne wam nieduże przedmioty osobiste. Takie duże pojemniki, podobnie jak skrzynie ogrodowe, skutecznie porządkują przestrzeń, segregując niepotrzebne w danej chwili przedmioty, dzięki czemu unikniecie bałaganu na balkonie i tarasie. Skrzynki drewniane sprawdzą się także w roli kwietnika na doniczki z roślinami.

skrzynie ogrodowe

Nie zapomnijcie też o ptakach, które szukając jedzenia, mogą często zawitać do waszego jesiennego ogrodu. Zamontujcie karmnik dla ptaków, w którym regularnie zostawiajcie specjalnie mieszankę ziaren, a macie gwarancje, że skrzydlaci przyjaciele będą częstymi gośćmi w ogrodzie i na balkonie.

Mamy nadzieję, że powyższe podpowiedzi pomogą wam w stworzeniu wspaniałego jesiennego ogrodu. Więcej praktycznych porad dotyczących aranżacji wnętrz znajdziecie w dziale urządzam i dekoruję, a sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie na empik.com w dziale dom i ogród.

jesienny ogród