Trampolina do ćwiczeń a ogrodowa – czym się różnią?

Myśląc o trampolinie, zdecydowana większość osób będzie widzieć oczami wyobraźni tę ogrodową, przeznaczoną głównie do zabawy. Tomodele o dużej średnicy i sporej wysokości otoczone z każdej strony siatką zabezpieczającą, a ich wymiary osiągają nawet powyżej 4 metrów średnicy i 3 wysokości. Posłużą więc jako świetny sposób na spożytkowanie dziecięcej energii, dzięki dużej przestrzeni maluchy mogą bawić się na trampolinie nawet w kilka osób.

 

FUNFIT, Trampolina fitness, czarny, 130cm

 

Z kolei trampolina do ćwiczeń jest stosunkowo niewielka względem swojej ogrodowej wersji.  Przykładowy model marki FUNFIT ma średnicę zaledwie 130 cm oraz wysokość 30 cm – plus uchwyt sięgający do 118 cm przy pełnym rozsunięciu regulacji. Wspomniany uchwyt to jeden z elementów, które dodatkowo wyróżniają trampoliny fitness, tuż obok braku siatki typowej dla dużych trampolin ogrodowych.

Takie wymiary oraz przeznaczenie pozwalają na użytkowanie sprzętu tylko przez jedną osobę naraz – w przeciwieństwie do rozrywkowej trampoliny ogrodowej. specyfika ćwiczeń sprawia, że (nawet na większym modelu) ciężko byłoby odpowiednio się zsynchronizować z drugim człowiekiem. Polegają one bowiem na trzymaniu się uchwytu i rytmicznym skakaniu, co między innymi wzmacnia mięśnie nóg, pleców i ramion, spala tkankę tłuszczową oraz poprawia kondycję.

 

Trampolina Fitness Hexagon do 120 kg, 110 x 160 cm Tesoro

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny do fitnessu?

Wiesz już, że chcąc kupić trampolinę do fitnessu, musisz skupić się na tych niewielkich modelach domowych, najlepiej wyposażonych w uchwyt A na jakie parametry i cechy zwracać uwagę, wybierając wśród właśnie takich produktów, by kupić ten najlepszy?

 

Trampolina fitness domowa, z regulowanym uchwytem, czarny, 122cm

 

  • Maksymalny udźwig – czyli górna granica obciążenia, którą wytrzyma trampolina. Niektóre modele ograniczają ją do 100 kg, a te trwalsze oferują maksymalny udźwig do około 120 kg.
  • Materiał wykonania maty – w przypadku maty do skoków warto zdecydować się na trampoliny wykonane z materiału występującego pod nazwą PP (polipropylen) albo PP Mesh (siatka polipropylenowa). To tworzywo o niezwykle wysokim poziomie wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, w tym rozciąganie oraz rozerwanie, a nawet działanie kwasów. Polipropylen jest również wodoodporny, dzięki czemu wykonana z niego trampolina do ćwiczeń może być używana na zewnątrz.
  • Materiał wykonania konstrukcji – czyli uchwytu, nóżek oraz okręgu, na którym naciągnięta jest mata. Domowa trampolina do ćwiczeń z pewnością powinna być metalowa, by dobrze znosić silne skoki użytkownika. Dobrym wyborem będzie np. model firmy Gymrex, gdzie producent zastosował żelazo odporne na rozciąganie oraz pękanie. To materiał, z którego są budowane między innymi mosty, można być więc pewnym, że złamanie żelaznym rurek będzie dość trudne.
  • Dostępność regulacji uchwytu – od tego parametru zależy czy możesz dopasować wysokość rączki idealnie do swojego wzrostu. To dana szczególnie istotna w przypadku osób bardzo wysokich lub szczególnie niskich, a także tych, które planują korzystać ze sprzętu często i regularnie. Codzienne skakanie na trampolinie niedopasowanej do wzrostu mogłoby doprowadzić między innymi do nadwyrężenia kręgosłupa. Na szczęście regulacja dostępna jest w niemal wszystkich modelach, np. niedrogiej trampolinie Circle marki Tesoro.
  • Zakres regulacji uchwytu – trampolina ma regulację? Świetnie! Upewnij się jednak, jak duży jest jej zakres, od tego bowiem zależy o ile dokładnie uda ci się dostosować wysokość rączki do wzrostu swojego i pozostałych użytkowników.
  • Zastosowanie miękkich rączek na uchwycie – najczęściej pianki podobnej do tej stosowanej w przypadku kierownic rowerów oraz hulajnóg. To parametr, od którego zależna będzie przede wszystkim wygoda ćwiczącego: uniknie ewentualnych odcisków na dłoniach.
  • Wymiary – upewnij się, że całkowita średnica trampoliny pozwoli ci na wygodne rozstawienie sprzętu w punkcie mieszkania, który na niego przeznaczyłeś: w salonie przed telewizorem, siłowni w garażu czy na balkonie.
  • Dodatkowe wyposażenie – niektóre modele mogą oferować udogodnienia, dzięki którym trening będzie jeszcze bardziej skuteczny i przebiegnie przyjemniej. Dla przykładu, we wspomnianym modelu Cross Jump marki Hammer zastosowano punkty skoków na batucie znacznie urozmaicające trening: może przypominać znaną z dzieciństwa grę w klasy. Z kolei trampolina JumpStep tej samej firmy została wyposażona w specjalną podstawkę pod uchwytem, a nad batutem, na którą składa się minimata do skoków. Dzięki temu możesz połączyć codzienne skakanie z chodzeniem po steperze i wieloma innymi ćwiczenia aerobowymi.

Trampolina Fitness Do Ćwiczeń Z Regulowanym Uchwytem 124 Cm Czarna Gymrex

 

 

Przed zakupem polecamy przejrzeć i porównać między sobą kilka trampolin do fitnessu – w ten sposób na pewno wybierzesz tę najlepszą! Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Trenuję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock