Zanim podejmiesz próbę zrobienia makijażu twarzy z uwzględnieniem wszystkich podstawowych kroków jak nakładanie podkładu, korektora, pudru, różu przygotuj sobie mały warsztat pracy. To znaczy, że będą ci potrzebne akcesoria do nakładania kosmetyków. W wersji minimum, możesz skorzystać z gotowych zestawów kilku najważniejszych pędzli oraz dodatku w postaci gąbki do nakładania podkładu i korektora. W wersji max, możesz sama skompletować pędzle. I tak wśród najważniejszych jest pędzel lub gąbka do nakładania i blendowania podkładu i korektora. Dalej jest duży, puszysty pędzel do pudru sypkiego, mniejszy zaokrąglony do różu i rozświetlacza oraz mały pędzel do blendowania cieni. Jest jeszcze mniejszy, płaski i ścięty do prowadzenia linii cienia lub rozcierania miękkiej kredki na powiekach. Tak przygotowana, możesz zaczynać makijaż. A wskazówki dotyczące kolorowych kosmetyków znajdziesz poniżej.

  

Jak zrobić makijaż krok po kroku

  1. Nakładanie podkładu

Pierwszym krokiem jest podkład, wybierz odcień nakładając odrobinę na nos i policzek. Jeśli po roztarciu ładnie wtopi się w tło i da efekt wyrównania kolorytu cery bez pozostawienia plamy lub wyraźnej smugi – trafiłaś w dziesiątkę. Na oczyszczoną i nawilżoną skórę nałóż podkład. Możesz wycisnąć odrobinę na lekko zwilżoną gąbkę do makijażu i rozprowadzać ruchami stemplowymi, jakbyś robiła pieczątki na skórze, jedną obok drugiej. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na trudne miejsca jak skrzydełka nosa, okolicę oczu i ust. Nie zapomnij o linii żuchwy i postaraj się zblendować podkład tak, by uniknąć wyraźnej linii między twarzą a szyją. Najbezpieczniej będzie po prostu nałożyć odrobinę podkładu poniżej linii żuchwy i rozetrzeć go w kierunku szyi.

  

  1. Nakładanie korektora

Ważny etap makijażu, który potrafi rozświetlić spojrzenie, odmłodzić i ukryć niedoskonałości. Korektor powinien mieć lekką i kremową konsystencję, więc możesz wybrać kosmetyk w pojemniku z aplikatorem lub w tubce. Nałóż odrobinę korektora na powieki dolne robiąc kropkę wzdłuż tak zwanej doliny łez, a więc na granicy powieki i policzka. Teraz gąbką zblenduj kosmetyk rozprowadzając go pod oczami aż do skroni. Odrobinę korektora warto rozprowadzić obok skrzydełek nosa oraz w zagłębieniu powiek górnych, blisko wewnętrznego kącika oka. Odcień korektora może być o pół tonu jaśniejszy od podkładu by efekt rozświetlenia był widoczny, ale nie przesadny.

  

  1. Nakładanie pudru

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić trwały makijaż, ten krok będzie jednym z najważniejszych. Chodzi o użycie pudru sypkiego, najlepiej fiksującego, który zabezpieczy podkład i korektor przed spływaniem. Możesz wybrać wersję transparentną, czyli bez koloru albo dopasować odcień pudru do podkładu, by warstwy makijażu bazowego nie różniły się tonacją. Puder możesz rozprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy jest najprostszy, wystarczy delikatnie zanurzyć pędzel w pudrze, strzepnąć nadmiar i oprószyć twarz szerokim gestem podobnym do zamiatania miotełką. Jeśli masz cerę, która się błyszczy na nosie i policzkach, możesz nałożyć trochę więcej pudru. Drugim sposobem jest nakładanie sypkiego pudru fiksującego gąbką, taką samą techniką jak przy podkładzie. Wtedy jednak warstwa będzie trochę grubsza a efekt kryjący silniejszy.

  

  1. Nakładanie różu

Ładny makijaż nie istnieje bez delikatnego muśnięcia policzków różem. Tego rodzaju kosmetyk dodaje twarzy świeżości i odmładza, dlatego warto wybierać jasne odcienie różu w tonacji moreli, brzoskwini lub z kroplą różowego pigmentu. Można użyć różu prasowanego albo w kremowej postaci. Tę ostatnią należy wklepać opuszkami palców lub rozprowadzić gąbką do makijażu. Gdzie najlepiej nakładać róż? Na sam szczyt kości policzkowych dość blisko skroni. Uważaj, by nie zostawić plamy, róż ma być tylko muśnięciem, więc warto dokładnie go zblendować. Jeśli chcesz uzyskać modny efekt, możesz rozprowadzić róż pędzlem do makijażu nie tylko na policzkach, ale również na skroniach i powiekach górnych, tuż pod brwiami. Wystarczy dosłownie jedno pociągnięcie pędzla, by delikatnie zaznaczyć kolor.

  

  1. Nakładanie cieni i maskary

By poprawnie zrobić makijaż za pierwszym razem, najlepiej zamiast palety cieni, wykorzystaj tylko cienie rozświetlające. Będą efektowne, a przy okazji nie popełnisz błędu, bo jasne kolory zawsze ładnie wyglądają na powiekach. Spróbuj sięgnąć po satynowy beż i rozprowadź go pędzelkiem na całej ruchomej powiece górnej. By dodać światła spojrzeniu nałóż odrobinę cienia mocno rozświetlającego, opalizującego tuż przy zewnętrznym kąciku oka.

 

Jak zrobić makijaż krok po kroku

 

Możesz nałożyć go opuszką palca lub końcówką pędzelka. Dalej podkreśl rzęsy maskarą. Możesz użyć pogrubiająco-wydłużającej formuły w czerni albo podkreślić rzęsy delikatniej stosując brązowy bądź niebieski odcień tuszu. Pamiętaj, jeśli popełnisz błąd i na skórze zostanie ślad, nie wycieraj go od razu. Dokończ makijaż i pozwól maskarze wyschnąć. Na koniec zetrzesz ją ze skóry patyczkiem higienicznym bez ryzyka rozmazanej smugi.

  

  1. Nakładanie pomadki

Nakładanie pomadki na usta może być proste: po prostu rozprowadź pomadkę. Jednak, jeśli chcesz zrobić makijaż poprawnie, spróbuj dodać do tego kilka prostych trików. Zanim więc nałożysz pomadkę, wklep odrobinę korektora wokół ust, tak jakbyś chciała zatrzeć granicę między ustami a skórą. Potem sięgnij po pędzelek do ust i nabierz odrobinę pomadki a następnie zaznacz kontur ust prowadząc linię tam, gdzie wyznacza ją naturalny kształt warg. Dalej rozprowadź pomadkę bezpośrednio ze sztyftu albo wykorzystaj pędzelek nakładając równą i cienką warstwę koloru. Na początek polecamy odcień z palety nude. Możesz sięgnąć po beż z kroplą różu albo matowy i jasny odcień zgaszonego koralu.

  

Więcej artykułów o makijażu i pielęgnacji znajdziesz w pasji Dbam o urodę.

Zdjęcia: Shutterstock.