Autorka: Justyna Aleksandrzak

Żyjemy w czasach, w których popełnianie kolejnych szkodzących środowisku błędów  może nas wiele kosztować i skazać  młodsze pokolenia na funkcjonowanie w coraz bardziej zanieczyszczonym świecie. Warto edukować już od najmłodszych lat i pokazywać, jak ważną rolę może odegrać rzetelna troska o środowisko.

Nawet kilkulatek może towarzyszyć ci w codziennej pielęgnacji przydomowego warzywnika, a wspólny spacer po lesie to świetna okazja do tego, aby porozmawiać o naturze i o tym, jak jej nie szkodzić. Dowiedz się, jak umiejętnie kształtować w dziecku postawę eco friendly,. Szybko przekonasz się, że młody człowiek jest bardzo pojętnym uczniem. Musisz mu tylko trochę pomóc i nakierować na ekologiczne tory.

Świeć przykładem

Nie jest tajemnicą, że dzieci najlepiej uczą się poprzez obserwację i naśladowanie innych. Jeśli widzą, że mama i tata zdrowo się odżywiają, nie spędzają długich godzin przed telewizorem, a ponadto często jeżdżą na rowerze, jest duża szansa, że będą powielać te schematy. Wykorzystaj to do nauki ekologicznych nawyków. Przy okazji wszystkim wyjdzie to na dobre. Pamiętaj, aby nie udawać i nie oszukiwać! Młody człowiek jest bardzo spostrzegawczy i doskonale wie, kiedy ktoś nie jest szczery w swoim postępowaniu. Segreguj śmieci, nie marnuj wody, dbaj o zwierzęta i rośliny. Praktykuj ekologiczne nawyki na co dzień, , a dziecko będzie uważnie cię obserwować i samoistnie nauczy się, jak dbać o środowisko.

Rozmawiajcie

Rozmowa to jedno z najważniejszych narzędzi w wychowywaniu dzieci. Jeśli widzisz, że Twoją pociechę coś nurtuje albo gdy wprost pyta, znajdź chwilę na to, aby wspólnie usiąść i porozmawiać. Często też samodzielnie inicjuj takie pogawędki na temat ekologicznego stylu życia. Postaraj się przy tym nie zanudzić swojego rozmówcy. Dostosuj swoją wypowiedź do wieku dziecka, posługując się odpowiednimi przykładami. Pamiętaj też, aby go nie przestraszyć! Zamiast snuć katastroficzne wizje życia za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, gdy każdy dzień będzie walką o przetrwanie, lepiej odwróć retorykę i zwróć uwagę na to, jak przyjemnie może być, gdy zaczniemy korzystać z energii odnawialnej, będziemy segregować śmieci i zminimalizujemy ilość produkowanych odpadów. Jeśli nie wiesz, jak wytłumaczyć pewne zagadnienie, skorzystaj z książki o odpowiedniej tematyce. Każdy moment na rozmowę o ekologii jest dobry. Spacer w lesie, zabawa w domu, jazda samochodem czy oglądanie filmu w telewizji – zawsze można poruszyć istotne kwestie.

Dbajcie o dom w duchu eco friendly

Sprzątajcie dom, ale w myśl ekologicznych zasad. Sortowanie śmieci to dziś podstawa, dlatego wytłumacz dziecku, o co chodzi z kolorowymi koszami, na czym polega kompostowanie odpadków i dlaczego warto to robić. Pomoże Ci w tym książka na temat segregacji odpadów, napisana z myślą o młodszych czytelnikach, która w przystępny i atrakcyjny sposób tłumaczy, na czym polega sortowanie śmieci. Ze starszymi dziećmi można też wspólnie przygotowywać domowe środki czystości. Pamiętaj tylko o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nawet jeśli mowa o ekologicznych preparatach.

 

segreguje-odpady-w-zgodzie-z-natura-opracowanie-zbiorowe

 

Aktywnie spędzajcie czas na łonie natury

Przejażdżki rowerowe, spacery, zwiedzanie okolicy – to doskonały sposób na przybliżenie dziecku tego ważnego tematu, jakim jest ekologia. Przy okazji zachęcaj je do tego, aby częściej korzystało z roweru, hulajnogi, rolek albo nawet własnych nóg, zamiast komunikacji miejskiej czy auta. Może warto zacząć od kupna nowego roweru, aby zachęcić dziecko do jazdy. Przy okazji wytłumacz, jakie znaczenie dla środowiska ma zamiana dotychczasowych środków lokomocji na bardziej ekologiczne.

Angażuj dziecko w ekologiczne przedsięwzięcia

Wspólnie załóżcie i pielęgnujcie przydomowy warzywnik. Koniecznie zaopatrz dziecko w odpowiednie narzędzia, które są bezpieczne, wygodne i kolorowe. W ten sposób zachęcisz swoją pociechę do prac w ogrodzie. A może razem zbudujecie karmnik albo hotel dla owadów? To będzie doskonały czas na rozmowę o roli, jaką odgrywają w całym ekosystemie i potrzebie ich ochrony.

 

Ekokarmnik

 

Doświadczajcie

Dziecko w każdym wieku uwielbia eksperymentować i doświadczać świata – to dla niego najlepsza nauka. Okazje ku temu nadarzają się na każdym kroku. Podczas spaceru przyglądajcie się roślinom i owadom, a jeśli to możliwe, podglądajcie zwierzęta. Odwiedzajcie lasy i parki, urządzajcie wycieczki do arboretum, palmiarni i parków krajobrazowych. To może być pomysł na ciekawe spędzenie np. urodzin Twojej pociechy. Przy każdej okazji rozmawiajcie na temat tego, co widzicie i czujecie. W ten sposób nauczysz dziecko tak ważnej dla środowiska empatii. Stanie się wrażliwe na otaczający je świat, będzie więcej rozumieć i dostrzegać oraz z szacunkiem odnosić się do zwierząt i roślin. To podstawa do tego, aby w dorosłym życiu postępowało w zgodzie z naturą. Jeśli po drodze napotkacie nielegalne wysypisko śmieci, wykorzystaj okazję do wytłumaczenia, dlaczego jest to szkodliwe dla planety. Możecie też wspólnie zorganizować spacer, podczas którego posprzątacie okolicę. Naukową zabawę kontynuujcie w domu np. z zestawem, który uczy o zmianach klimatycznych, powstających na skutek globalnego zanieczyszczenia.

 

Planeta ziemia

 

Czytajcie

Poradniki, przewodniki, albumy z pięknymi ilustracjami… Czytajcie wszystko, co dotyczy życia w zgodzie z naturą! Książki w przyjazny i przystępny sposób przybliżają dzieciom temat ochrony środowiska, a także rozbudzają zainteresowania w tym kierunku. Pamiętaj tylko, aby dopasować je do wieku dziecka. Dla przedszkolaków wystarczą małe książeczki, które w prosty sposób mówią m.in. o sprzątaniu świata albo segregowaniu śmieci. W przypadku starszych dzieci idealnie sprawdzą się książki, które przekazują cenną wiedzę tak jak Śmieciogród. To pozycja, która zachwyca oryginalnymi ilustracjami, a każda z nich jest opatrzona krótkim tekstem z ważnymi informacjami i ciekawostkami – w sam razy, żeby zainteresować tematem dbania o środowisko!

 

Smieciogrod

 

Jeśli nie wiesz, jak wytłumaczyć dziecku ważne zagadnienia, sięgnij po książki, które będą dla Ciebie wsparciem, np. z serii Akademia Eko wiedzy, Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie. Dowiecie się z niej wszystkiego o wodzie, co ważne w kontekście ekologii. Dodatkowo do książki dołączona jest gra planszowa, która jeszcze lepiej pomoże przyswoić cenne informacje.

Zabawki z ekologicznym przesłaniem

Nie muszą być wyłącznie drewniane albo wykonane z surowców z recyklingu. Ogromną wartość mają zabawki dydaktyczne, które uczą ekologicznych postaw. Jeśli Twoje dziecko to miłośnik klocków i budowania skomplikowanych konstrukcji, wspólnie postawcie ruchomą turbinę wiatrową! Taką możliwość dają klocki Lego Creator Expert wraz z firmą Vestas. To świetna okazja do rozmowy na temat pozyskiwania energii wiatrowej, ale i poruszenia problemu konwencjonalnych źródeł energii jako zagrożenia dla środowiska.

 

LEGO Turbina wiatrowa

 

Ucząc dziecko ekologii, kieruj się znanym przysłowiem: Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Edukując swoją pociechę, możesz mieć pewność, że w dorosłym życiu łatwiej jej będzie żyć w duchu eko. Zyska na tym i Twoje dziecko, i jego zdrowie, i planeta.

Sprawdź inne artykuły z naszej zakładki Empik kocha planetę.