Jak malować akwarelami?

Akwarele to farby wodne — ich pigment uwalnia się w kontakcie w wodą. Urok malowania tym rodzajem farby polega na budowaniu intensywności za pomocą nakładania kolejnych warstw po wyschnięciu poprzednich lub łączeniu kolorów, które pięknie przenikają się na papierze. Możemy też na całym arkuszu papieru rozprowadzić wodę i tylko stemplować pędzlem umoczonym w różnych kolorach i tworzyć w ten sposób mozaikę, która z każdym dotknięciem narzędzia zmienia swój kształt. W pracy z akwarelami ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

 

farby akwarelowe pełna oferta

 

Farby akwarelowe idealnie nadają się do malowania niewielkich detali lub prostych scenerii, w których niezwykłą rolę odgrywa stonowana kolorystyka. Ja najbardziej lubię przy ich użyciu tworzyć drobne motywy florystyczne lub abstrakty, gdyż mieszanie ze sobą barw i praca nad precyzyjnym kształtem bardzo mnie odprężają i dają satysfakcję.

 

zestaw farb akwarelowych Creadu oraz obrazek

 

Zestaw akwareli marki Creadu jest dobrym wyborem zarówno dla osób, które miały już okazję malować oraz dla początkujących. Znajdziecie w nim 24 kolory, które pozwolą na stworzenie wielu zróżnicowanych prac. Ponadto w kuferku zmieściły się inne przydatne elementy:

 • blok do akwareli o grubych kartkach i w wygodnym formacie,
 • dwa ołówki,
 • gumka do ścierania (przyda się na wypadek pomyłki),
 • temperówka,
 • tacka do mieszania kolorów.

 

zestaw akwareli Creadu - zawartość

 

Jeśli chcecie dobrać do tego zestawu pędzle, szukajcie takich o kształcie łezki lub migdała. Za pomocą pojedynczych pociągnięć można tworzyć ciekawe kształty — na przykład listki lub płatki kwiatów. Na początek przydadzą się wam trzy podstawowe wielkości:

 • bardzo duży pędzel do pracy nad tłem lub wypełniania dużych powierzchni,
 • średni pędzel do wypełniania mniejszych elementów i cieniowania,
 • bardzo drobny pędzelek do detali lub wypełniania małych przestrzeni.

 

zestaw akwareli Creadu

 

Na rynku jest wiele różnych rodzajów pędzli, to jakie wybierzecie w dużej mierze zależeć będzie od stopnia zaawansowania projektu lub waszych umiejętności. Im większą będziecie mieć wprawę, tym więcej narzędzi okaże się niezbędnych, bo i więcej będziecie mieć ochotę tworzyć.

 

Zestaw farb akwarelowych Creadu

 

Jak malować akrylami?

Farby arylowe to przede wszystkim intensywne kolory, mocne krycie i możliwość łatwego mieszania poszczególnych pigmentów. Są gęstsze niż akwarele i można nimi malować bez dodatku wody, chociaż to zależy od osobistych preferencji malarza oraz efektu, jaki ów artysta chce osiągnąć. Osobiście najbardziej lubię pracować z akwarelami, stosując zróżnicowane techniki — stemplując, malując przy pomocy pędzla lub szpachelki, a nawet opuszków palców. Im więcej tekstur pojawi się na jednej pracy, tym ciekawiej ona wygląda.

 

farby akrylowe pełna oferta

 

Dużo satysfakcji daje praca nad efektownymi przejściami kolorów. Praca nad idealnym gradientem może i trwa, ale dopracowanie tła do perfekcji daje nie tylko przyjemny efekt estetyczny, ale stanowi też wygodną podstawę do dalszych pociągnięć pędzla — zwłaszcza jeśli pracujemy nad dziełem o wielu detalach, które wymagają od nas precyzji.

 

zestaw akryli Creadu oraz obrazek

 

Farby akrylowe z zestawu Creadu pozwolą na namalowanie wielu ciekawych obrazków. Do dyspozycji mamy aż 26 farb, kolor biały i czarny występują podwójnie, dzięki czemu będziemy mogli tworzyć kolejne kombinacje kolorystyczne bez obaw, że te podstawowe odcienie szybko się skończą. W skład zestawu wchodzą też inne istotne elementy:

 • 4 syntetyczne pędzle różnej grubości,
 • 2 ołówki,
 • temperówka,
 • plastikowa paletka do mieszania kolorów.

 

zawartość zestawu farb akrylowych Creadu

 

Chcąc powiększyć zestaw o dodatkowe akcesoria do malowania, możecie sięgnąć po profesjonalne stemple malarskie, szpatułki o fantazyjnych kształtach lub pędzle o różnej gęstości i budowie.

 

zestaw akryli od Creadu

 

Szukając bloku do malowania, pamiętaj by był on odpowiednio grubszy od zwykłego bloku rysunkowego. Ja preferuję te o gramaturze papieru powyżej 250 g — dzięki temu papier nie wygina się podczas pracy i nie nasiąka nadmiernie nawet jeśli dokładam kolejne warstwy farby. Alternatywą dla papierowego bloku jest podobrazie. Można na nim malować nawet jeśli nie posiadamy sztalugi, ale tylko jeśli zdecydujecie się na takie o mniejszych rozmiarach, co polecam zwłaszcza początkującym malarzom i malarkom.

 

Zestaw farb akrylowych Creadu

 

Zdarzyło mi się już nie raz podróżować z tymi zestawami i muszę przyznać, że forma skrzynki z rączką okazała się niezwykle praktyczna. Poręczny uchwyt pozwala na swobodne przenoszenie produktu, a solidne, drewniane opakowanie chroni barwną zawartość. No i oczywiście nie można nie wspomnieć o tym, że z taką estetyczną walizeczką pod pachą wygląda się niezwykle profesjonalnie!

 

obrazki namalowane farbami akrylowymi i akwarelowymi od Creadu

 

Mam nadzieję, że powyższa charakterystyka sprawiła, że dużo łatwiej będzie wam wybrać zestaw odpowiedni do swoich potrzeb i możliwości. Życzę wam wielu owocnych posiedzeń nad płótnem lub blokiem malarskim i dużo zapału do rozwijania swoich artystycznych pasji.