Markery alkoholowe

Tych chyba nie trzeba nikomu przedstawiać! Jak nazwa wskazuje są to markery na bazie alkoholu. Wśród najpopularniejszych są te marki Winsor & Newton, a tańszym odpowiednikiem są np. Creadu. Większość markerów tego typu jest dwustronnych i posiada twardą, ściętą końcówkę oraz mniejszą precyzyjną w kształcie “bullet” czyli pocisku. Istnieją też wersje pędzelkowe, gdzie nylonowy koniec jest bardziej elastyczny i umożliwia precyzyjne  manipulowanie grubością linii. Większość markerów alkoholowych (za wyjątkiem bardzo ciemnych kolorów) umożliwia nakładanie wielu warstw, co oznacza, że mając jedną sztukę, możemy uzyskać wiele różnych odcieni. Do wad zaliczyłabym niską światłoodporność, bardzo wyrazisty, alkoholowy zapach i fakt, że bardzo szybko się kończą. Niektóre marki umożliwiają uzupełnianie tuszy, ale nadal jest to dość dość droga opcja. Ze względu na to, że markery mocno wsiąkają w powierzchnię, odradza się stosowanie papieru do akwareli. Choć muszę tu wtrącić, że osobiście uwielbiam efekt, jaki dają na tym konkretnym podłożu. Najczęściej poleca się specjalny blok do markerów. Jest dość cienki (ma zaledwie 75 g/m), ale dzięki specjalnej powłoce, pigment nie przebija na drugą stronę.
 

 

Praktycznie wykorzystanie markerów alkoholowych zobaczysz, w artykule, w którym rysowałam antybohaterów - Jokera i Czarownicę. 

 

Markery na bazie wody

Staram się, by moje teksty były jak najbardziej obiektywne, jednak pisząc o poszczególnych technikach, trudno ukryć osobiste preferencje. Osobiście jestem wielką fanką markerów wodnych. Uwielbiam techniki akwarelowe i pracę z pędzlami, ponieważ to jedne z najbardziej relaksujących. Markery wodne często występują w formie z pędzelkową końcówką. Moją ulubioną techniką jest mieszanie ich na podstawce i zbieranie osobnym pędzelkiem. Ta łatwość tworzenia nowych kolorów sprawia, że w praktyce wystarczą nam 3 kolory podstawowe oraz czerń by uzyskać wielkie spektrum barw!


Zestaw Brush markerów wodnych, 12 kolorów 

 

Moją ulubioną metodą jest wykonanie z boku kartki, na której pracujemy próbki koloru tzn. “swatcha” i pobranie pigmentu z tego miejsca za pomocą zwilżonego pędzla. Uwielbiam mieć taki wzornik barw obok rysunku właściwego. To pozwala mi lepiej widzieć kolory i dobierać nowe.

 

Chyba najpopularniejszym blokiem do akwareli jest powyższy Canson Student

 

Choć markery na bazie wody kojarzą się przede wszystkim z transparentnym efektem, coraz częściej można spotkać także takie, które są mocno kryjące i można pokryć nimi nawet czarną kartkę! Ja znalazłam pisaki marki Pilot z twardą końcówką! 

 

Chalk markery

Skoro przeszliśmy do technik kryjących, czas na markery kredowe! To szczególny rodzaj markerów na bazie wody. Wyróżnia je to, że możemy pisać nimi po różnych powierzchniach np. czarnych tablicach, szkle czy plastiku, a następnie zmazać je wilgotną gąbką zupełnie jak kredę! Czy kojarzysz jaskrawe, ręcznie wykonane napisy przed restauracjami? To właśnie do nich wykorzystywane są chalk markery! Ich właściwość sprawia, że każdego dnia można napisać na tabliczce nowe menu czy cytat.

 

 

Ja nie posiadam czarnej tablicy, ale moja dusza eksperymentatora nakazała mi sprawdzić, jak zachowa się marker na kartce. Muszę przyznać, że efekt bardzo mi się podoba! Ostatnio bardzo wciągnął mnie lettering (koniecznie poczytaj nowy <tekst> na ten temat!) i szaleję na punkcie przyborów, które umożliwiają stawianie kształtnych liter. Zaokrąglona końcówka markera TOMA wydaje się stworzona do zabawnych fontów!

 

Markery olejowe / olejne

Na półce tuż obok markerów kredowych znalazłam markery olejowe tej samej firmy. Wyszukując informacje na ich temat, dowiedziałam się, że są to trwałe pisaki do zadań specjalnych, które są odporne nawet na trudne warunki atmosferyczne! Używamy ich do zdobienia m.in. szkła, metalu, plastiku i kamienia. Tusz silnie przylega nawet do chropowatej powierzchni. Ja przetestowałam je na śliskim opakowaniu, które znalazłam w szafie.
 

 

Zapach jest bardzo silny i należy ich używać w dobrze wietrzonym pomieszczeniu! Bezzapachową alternatywą będą…

 

… markery akrylowe

To szybkoschnące pisaki przeznaczone zarówno do malowania artystycznego jak i zdobień. Woda nie jest w stanie ich rozpuścić, dlatego - podobnie jak ich olejowe odpowiedniki - są bardzo trwałe. Można nimi malować np. na płótnie, styropianie i drewnie, ale nadają się także do papieru i kartonu. 

 

 

 Ja wybrałam sobie jedną sztukę do testów, ale myślę, że wrócę po kolejne! Dostępne jest wiele odcieni. Czy powinnam za ich pomocą spróbować stworzyć obraz?