Spektakularne pościgi, wielowątkowe intrygi, nowoczesny sprzęt szpiegowski i tajemnicza przeszłość, która daje o sobie znać po latach - to, w skrócie, fabuła jednego z najnowszych seriali Netfliksa, „Lupin”. Francuska produkcja bazuje na słynnym cyklu powieści „Arsène Lupin” pióra Maurice’a Leblanca z początku XX wieku, opowiadającym o włamywaczu-dżentelmenie, który wykorzystuje swój talent i urok osobisty do „eleganckich”, niekiedy wręcz widowiskowych, kradzieży. Omar Sy wciela się w postać Assane’a Diopa, który, za sprawą powieści o Lupinie, sam staje się niezwykle przebiegłym, ale i czarującym przestępcą.

Arsene Lupin - dżentelmen włamywacz

Poznajemy go w momencie, kiedy postanawia wykorzystać swoje zdolności i doświadczenie do rozwikłania niejasnych okoliczności śmierci ukochanego ojca. To kolejna oryginalna produkcja francuskiego oddziału Netfliksa, jednak pierwsza, która odniosła tak wielki, międzynarodowy sukces: zaledwie kilka dni po premierze ogłoszono informację o tym, że na pewno powstanie drugi sezon, a estymacje platformy streamingowej wskazują, że „Lupina” w pierwszym miesiącu obejrzy więcej widzów, niż dwa ich ostatnie wielkie hity, czyli „Bidgertonów” i „Gambit Królowej”.

Arsene Lupin, dżentelmen włamywacz, nowe wydanie

Najlepszym dowodem na jego sukces jest zaś fakt, iż jest pierwszym francuskojęzycznym serialem, który dostał się do pierwszej dziesiątki najchętniej oglądanych produkcji Netfliksa w Stanach (znanych z niechęci do oglądania czegokolwiek, co nie jest po angielsku).

Omar Sy - z przedmieść na czerwone dywany

Za dużą część sukcesu „Lupina” za oceanem odpowiedzialny jest odtwórca głównej roli, Omar Sy. W Stanach jest już dobrze rozpoznawalny za sprawą występów w „X-Menie”, Jurassic World czy Transformersach, a jego komediowy sznyt świetnie komplementuje zrealizowaną z rozmachem (i przywodzącą na myśl „Sherlocka Holmesa” BBC z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem) produkcję. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to właśnie talent komediowy otworzył Sy drogę do sławy.

Gliniarz Z Belleville Omar Sy

Urodzony w 1978 roku jako czwarte z ośmiorga dzieci imigrantów z Senegalu i Mauretanii, wychowywał się w bardzo skromnych warunkach na przedmieściach Paryża - jego matka była sprzątaczką, a ojciec pracownikiem fabryki. Po ukończeniu liceum chciał za wszelką cenę utrzymywać się sam - nie poszedł więc na studia, ale postanowił zrealizować marzenie o pracy w radiu.
W 1996 roku zaczepił się w Radio Nova, gdzie wraz ze swoim antenowym partnerem, Fredem Testotem, prowadził satyryczny segment, polegający na wykonywaniu śmiesznych rozmów telefonicznych. Popularność formatu zaowocowała telewizyjną wersją programu, który jako „Le Visiophon” zadebiutował w Canal+ w 2001 roku. W tym samym czasie Sy coraz lepiej radził sobie także jako stand-upper, wypełniając po brzegi sale w całym kraju i realizując kilka programów dla rodzimych stacji telewizyjnych. Pojawiał się też w mniejszych rolach w filmach i serialach, użyczał swojego głosu postaciom w animacjach i grach komputerowych, wystąpił też w teledysku.
Przełom, jak wszyscy doskonale pamiętamy, nastąpił w 2011 roku, kiedy to wystąpił w „Nietykalnych”, do dziś jednym z najpopularniejszych francuskojęzycznych filmów w historii.

Omar Sy Samba

Fenomen „Nietykalnych” i fenomen Omara Sy

„Nietykalni” to bazująca na prawdziwej historii, wzruszająca, zabawna i niezwykle uniwersalna opowieść o przyjaźni bogatego, sparaliżowanego białego paryżanina, Philippe (w tej roli uznany francuski aktor, François Cluzet) i wychowanego na biednych przedmieściach Drissa (Sy). Film obsypany został licznymi nagrodami - w tym prestiżowym, Złotym Cezarem dla Sy jako Najlepszego Aktora, co bez wątpienia katapultowało jego karierę na nowy poziom: pojawił się w głównych rolach w kilku dużych francuskojęzycznych produkcjach (m.in. Nieobliczalni czy Dziewczyna z lilią), a następnie upomniało się o niego Hollywood.

Omar Sy Mój Książę z bajki

Wystąpił w drugoplanowych rolach u boku Jamesa Franco i Kate Hudson („Dobrzy ludzie”), Hugh Jackmana, Jennifer Lawrence i Halle Berry („X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”) oraz Chrisa Pratta w Jurrasic World.
Grał też w Europie: w 2014 powrócił do pracy z duetem reżyserskim Olivier Nakache i Éric Toledano, odpowiedzialnymi za „Nietykalnych” i wcielił się w postać Samby, imigranta z Senegalu, który podejmuje pracę na zmywaku w paryskim hotelu. Gdy w wyniku biurokratycznej pomyłki trafia do aresztu i grozi mu deportacja, z pomocą przychodzi mu Alice (Charlotte Gainsbourg), zamożna była pracownica korporacji, która postanowiła poświęcić dalsze życie pomocy innym.

Jutro będziemy szczęśliwi Omar Sy

Dwa lata później Sy pojawił się w kolejnym, ciepłym, rodzinnym, ale i poruszającym ważne kwestie społecznie Jutro będziemy szczęśliwi, odgrywając rolę beztroskiego Samuela, który pewnego dowiaduje się, że ma kilkuletnią córkę, którą, na dodatek, musi się zająć. Wiadomo już też, że w 2022 roku pojawi się w kolejnej części „Jurrasic Parku”.

Omar Sy - czym zachwyca aktor?

Dlaczego więc kochamy Omara Sy? Przede wszystkim ze względu na rzadką umiejętność przeistaczania się w niemalże każdą postać; talent komediowy, ale i dramatyczny; lekkość wcielania się w skomplikowane postaci: od błyskotliwego detektywa po czarującego włamywacza, od bogatego kawalera po biednego imigranta, od futurystycznego superbohatera po proboszcza parafii w małej francuskiej wiosce.

Arsene Lupin dżentelmen włamywacz

Swoją przygodę na planie Lupina Sy określa zaś jako wielkie wyzwanie i wielką frajdę jednocześnie: „To idealny bohater do zagrania!” - mówił za kulisami produkcji. „Możesz z nim zrobić wszystko; możesz być dramatyczny, możesz być zabawny, możesz być sprytny, możesz być czarujący…”.

Więcej artykułów o filmach i serialach znajdziesz w naszej Pasji Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: materiały prasowe Netfliksa. Na zdjęciu Omar Sy i Ludivine Sagnier.