Mary Poppins

Seria książek o niezwykłej niani oraz ich filmowe adaptacje udowodniły, że Mary Poppins potrafi zaopiekować się dziećmi. Nie tylko otacza je troską, ale również gwarantuje przeżywanie ciekawych i pouczających przygód, nie rozpieszczając zanadto podopiecznych. Jej surowy ton jest rekompensowany przez magiczne zdolności oraz umiejętności dydaktyczne – jak wiadomo dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę! Czyż nie jest ona perfekcyjną kandydatką na babcię?

 

 

Miranda Priestly

Jeśli „Diabeł ubiera się u Prady”, to strach pomyśleć kto projektuje outfity dla samej Mirandy Pierstly. Asystentki redaktor naczelnej pisma „Runway” nie miały łatwego życia, ale wielka troska, jaką ta bohaterka otaczała swoje córki, sugeruje, że jej wnuki również byłyby rozpieszczane. Każda, nawet najmniejsza zachcianka zostałaby spełniona przez jakąś zastraszoną sekretarkę bez względu na okoliczności.

 

 

Calanthe

Lwica z Cintry swoją wnuczkę Ciri kochała nad życie. Była dla niej wspomnieniem po tragicznie zmarłej córce Pavettcie oraz gwarancją rozsądnej sukcesji tronu. Kto czytał książki z serii „Wiedźmin” lub oglądał serial o tym samym tytule na platformie Netflix, ten nie powinien mieć wątpliwości, że Calanthe swojemu lwiątku zapewniłaby wszystkie wygody oraz bezpieczeństwo nawet za cenę własnego życia.

 

 

 

Ruby Sheridan

Główna bohaterka filmu „Mamma Mia!”, czyli Donna, o swojej matce wypowiadała się w nieprzychylny sposób. Podobno nie wspierała jej i nie rozumiała marzeń o karierze muzycznej. Chociaż w pierwszej części Ruby pojawia się tylko w charakterze wspomnień, to już w kontynuacji pod tytułem „Mamma Mia: Here We Go Again” możemy ją poznać i posłuchać jak śpiewa, bowiem w rolę Ruby – rodzicielki Donny wcieliła się… Cher!

Ruby okazała się całkiem przyjazną osobą, zaangażowała się w problemy wnuczki i wsparła ją w momencie słabości.

 

 

Wyrocznia

Seria „Matrix” to nie tylko wspaniała fabuła, ale również niezwykłe postacie. Jedną z nich była Wyrocznia – kobieta, która okazała się programem zintegrowanym z Matriksem. Nim zaczniecie poddawać w wątpliwość zdolność tego programu do bawienia wnuków, przypomnijcie sobie, że gdy Neo przyszedł do jej mieszkania, okazało się, że pod opieką staruszki jest pokaźna gromadka dzieci. Wszystkie miały wyjątkowe zdolności, a Wyrocznia postanowiła się o nie zatroszczyć. Ponadto piekła pyszne ciasteczka i nie denerwowała się z powodu byle wazonu, który lądował na podłodze.

 

 

Minerwa McGonagall

Choć jest czarownicą, to proszę nie mylić jej z Babą Jagą, która straszyła dzieci. Minerwa, którą znają wszyscy fani „Harry'ego Pottera”, uwielbia swoich uczniów, troszczy się o nich niczym prawdziwa babcia, pomaga w nauce i w czarowaniu. A że potrafi się zmienić w czarnego kota, to już dodatkowy atut (wnuki nie przestałyby jej wtedy przytulać). Mieć taką babcię, to prawdziwa magia!

 

 

Madame Mallory

W jej rolę wcieliła się Helen Mirren w filmie „Podróż na sto stóp”. Madame Mallory to wiekowa właścicielka eleganckiej restauracji, serwująca wykwintne dania, pragnąca zdobyć gwiazdkę Michelina. Niech nie zmyli was wytworność damy. To kobieta, która potrafi mocno zajść za skórę… Ale pod grubą skorupką, kryje się delikatna, wrażliwa i samotna kobieta. Obdarzona miłością – rozkwita. I kiedy zakłada rodzinę (angielsko-hinduską), swą miłość przekazuje innym pod postacią wspaniałego jedzenia.

 

 

Pani Doubtfire

Pan Daniel Hillard (Robin Williams) pod postacią Pani Doubtfire walczy o mozliwość uczestnictwa w życiu swoich dzieci. Postać uroczej babci, mniej idealnej kucharki (ale bardzo pomysłowej!), prawie perfekcyjnej pani domu, erudytki i znawczyni… dinozaurów to niezwykła kreacja. Przygotuje lub zamówi pyszne domowe jedzenie, zatańczy z miotłą, pomoże przy odrabianiu lekcji, a w razie niebezpieczeństwa przywali torebką. Przy takiej babci nie zazna się nudy.

 

 

Panna Marple

Miłośniczka zagadek z powieści Agaty Christie.

Przy takiej babci nie przejdzie żadne kłamstewko, mydlenie oczu, piękne słówka czy tłumaczenie i wymówki, że nie jesteśmy głodni. Ona wie lepiej. Ona wie wszystko! Nic się nie ukryje. Z drugiej strony babcia, która potrafi rozwiązać wszystkie łamigłówki i sekrety bez problemu pomoże wnukom w szkole czy na studiach. Zadania z fizyki, chemii, matematyki to dla niej pestka. Nawet i logika, rachunek podobieństwa, kryminologia, podstawy medycyny, sądownictwa i prawa są jej bliskie. A gdyby ktoś próbował spiskować przeciw nam – przy tej babci nie ma szans!

 

 

Mama Bridget Jones, czyli babcia dziecka Bridget

Jaka matka, taka córka, a pewnie i babka. Wiadomo po kim Bridget odziedziczyła swoją szaloną naturę (choć znacznie mniej pruderyjną, ale może to kwestia wieku). Kiedy mama dowiaduje się, że jej samotna, ponad czterdziestoletnia córka zachodzi w ciążę, a na dodatek nie jest pewna kto jest ojcem dziecka – seniorka Jones jest przerażona! Może to zburzyć jej pozycję – społeczną, kościelną i polityczną, a wybory coraz bliżej. Jednak im bliżej do rozwiązania, tym bardziej zaczyna rozwijać się… instynkt babcierzyński. A jak tak, to wiemy, że będzie ona na pewno opiekuńczą, emocjonalną babcią, która zawsze będzie troszczyć się o wnuka.

 

Jakie bohaterki dodalibyście do naszej listy? A jeśli jestecie ciekawi, kto aszym zdaniem sprawdziłby się w roli dziadka, przeczytajcie artykuł Bohaterowie, którzy byliby idealnymi dziadkami!