Parametry opon na zimę mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu po zaśnieżonej lub pokrytej lodem drodze. Ze względu na specyficzne warunki panujące na drodze, zaleca się stosowanie odpowiedniego bieżnika opon w zimie. A jak wygląda kwestia szerokości ogumienia? Czy tzw. zimówki powinny być węższe? Przeczytaj ten tekst i poznaj odpowiedź na to pytanie!

Jaki wpływ na prowadzenie samochodu ma szerokość opon?

Ogumienie to element wyposażenia auta, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dlatego jest kluczowe w kwestii bezpieczeństwa jazdy i sterowności auta. Zużyte albo niedopasowane do warunków drogowych opony zwiększają ryzyko poślizgu, wydłużają drogę hamowania oraz  zmniejszają komfort prowadzenia samochodu.

Szerokość opony wpływa na wielkość powierzchni jej styku z nawierzchnią jezdni. Na suchej drodze obserwuje się polepszenie przyczepności opony szerszej w porównaniu z węższą. Gdy jeździsz na szerszej oponie o niskim profilu, droga hamowania pojazdu skraca się. Odpowiednio dobrany rozmiar opon korzystnie wpływa na sposób zachowania się samochodu podczas jazdy. Im szersza jest opona, tym większe są opory toczenia. Jednocześnie wartość tego parametru ma wpływ na komfort prowadzenia pojazdu w koleinach – węższe opony ułatwiają w tej sytuacji sterowanie.

opony zimowe dębica

Zalety i wady stosowania szerszej opony

Zaletą stosowania szerokich opon korzystnie wpływającą na bezpieczeństwo na drodze jest skrócenie drogi hamowania. Z uwagi na większą powierzchnię styku z nawierzchnią, polepsza się również przyczepność na zakrętach. Szerokie opony mogą też zapobiegać wpadaniu w mniejsze dziury w drodze.

Szerokie opony generują więcej hałasu podczas jazdy. Ten parametr można sprawdzić na etykiecie. Głośność podawana jest w decybelach i oznaczona symbolem głośnika z paskami. Im więcej pasków, tym więcej hałasu generują opony. Z większymi oporami toczenia wiąże się większe spalanie, nie mniej jednak ma na to wpływ także styl jazdy. Szerokie opony o niskim profilu charakteryzują się mniejszą zdolnością do amortyzowania niewielkich nierówności jezdni. Jak zostało to wcześniej wspomniane, takie opony nie sprawdzają się też podczas jazdy w koleinach.

opony zimowe barum

Wąskie opony zimowe – jak wpływają na komfort jazdy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, do wielu aut można wybrać opony zimowe szerokie lub wąskie. Jakie są zalety oraz wady stosowania opon wąskich? Przede wszystkim węższe opony ograniczają ryzyko aquaplaningu, czyli mogą zapobiec poślizgowi podczas przejeżdżania z dużą szybkością przez kałużę. Takie miejsca na drodze mogą powstawać podczas późnojesiennej ulewy, a także w czasie trwania roztopów. Wąskie opony mają też lepszą przyczepność na powierzchniach pokrytych lodem. Ponadto, wąskie opony są ciche podczas jazdy. Mają także małe opory toczenia, co w dłuższej perspektywie pomaga zaoszczędzić nieco na paliwie. Gdy wybierzesz wąskie ogumienie, oszczędzisz także pieniądze, gdyż takie modele są zazwyczaj tańsze, niż ich szerokie odpowiedniki.

Do wad stosowania wąskich opon zimowych i letnich zaliczyć można pogorszoną przyczepność na zakrętach. Niezwykle istotne jest także wydłużenie drogi hamowania, co negatywnie wpływa na stopień bezpieczeństwa.

opony zimowe Nokian

Jak dobrać opony na zimę?

Wybierając opony zimowe, należy zwrócić uwagę na niektóre ich parametry. Mają one istotny wpływ m.in. na bezpieczeństwo poruszania się samochodem:

  • bieżnik – te symetryczne wyróżniają się wytrzymałością, ale mają słabsze parametry trakcyjne. Z kolei niesymetryczne bieżniki lepiej sprawdzają się przy jeździe w trudnych warunkach i zapewniają lepszą przyczepność, również na zakrętach.
  • wydajność energetyczna – parametr ten oznacza się w skali od A do G, gdzie A cechuje najwyższa wydajność;
  • przyczepność na mokrej nawierzchni – parametr ten oznacza się w skali od A do F (symbol z chmurką), gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania w trudnych warunkach od prędkości 80 km/h.

Z uwagi na różne warunki panujące zimą na drodze, przyzwyczajenia oraz umiejętności kierowcy oraz rodzaj auta, tak naprawdę rodzaj opon powinien być dopasowany w każdym przypadku indywidualnie.

Jak dobrać rozmiar opony do modelu samochodu?

Odpowiednia wielkość opon ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu jazdy. Gdy założysz zbyt wąskie lub zbyt szerokie opony, elektroniczne systemy bezpieczeństwa w nowszych modelach mogą wysyłać ci powiadomienia o wykrytych nieprawidłowościach. Jak dobrać rozmiar do twojego samochodu? Najprościej jest odczytać rozmiar z opon, które są obecnie założone. Informacje na ten temat znajdziesz też w książeczce obsługi auta. Czasami także oznaczenie preferowanej wielkości opon znajduje się na naklejce na drzwiach kierowcy lub we wnęce bagażnika. Jeśli nadal masz wątpliwości co do rozmiaru opon, rozstrzygnąć je może autoryzowany dealer twojego auta.

opony zimowe Bridgestone

Opony zimowe wąskie czy szerokie – jakie wybrać?

Zakładanie szerokich opon na zimę gwarantuje lepszą przyczepność, polepszają też sterowalność auta nawet podczas jazdy w głębokim śniegu i na zakrętach oraz skracają drogę hamowania. Z kolei cienkie opony ułatwiają torowanie drogi na ośnieżonej drodze z głębokim, świeżym opadem. Jest to ważna cecha, która sprawia, że kierowcy często decydują się na zakup wąskich opon na zimę. Z uwagi na to, że zimą na drogach mogą panować bardzo zróżnicowane warunki, wąskie opony mogą się lepiej sprawdzić w kryzysowej sytuacji. Jazda po topniejącym lodzie lub błocie pośniegowym sprzyja aquaplaningowi, podczas którego łatwiej jest kierować pojazdem na węższych oponach.

Pamiętaj o tym, że dobór innych opon na zimę i lato zapewnia komfort i bezpieczeństwo na drodze w różnych warunkach pogodowych. Znajdź optymalny rozmiar opon zimowych do twojego auta i przekonaj się, że dopasowane zimówki wpływają na sterowność auta i jego zachowanie na jezdni w różnych warunkach pogodowych. W zależności od twojego stylu jazdy może się okazać, że bezpieczniej będzie jeździć na oponach zimowych węższych lub szerszych. Wybierz opony wąskie, gdy mieszkasz w rzadko odśnieżanej okolicy, w której występują intensywne opady śniegu zimą. Natomiast, gdy jeździsz głównie po dobrze przygotowanych drogach, twoim wyborem mogą być opony szerokie.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com