Kiedy sięgacie po serię dla dzieci przedszkolnych pamiętajcie, że jest to czas bardzo zróżnicowanego rozwoju, które każdy maluch przechodzi w inny sposób. To znaczy, że będą trzylatki wybierające książki z długim tekstem, ale też sześciolatki wolące serie ze znaczną przewagą ilustracji opisanych wyłącznie jednym zdaniem na stronie. Nie jest to powodem do zmartwień. Niepokoić nas powinno jednie, jeśli dziecko stanowczo będzie odmawiało kontaktu z jakimkolwiek tytułem. Warto wtedy sprawdzić jego wzrok, czy inne czynniki mogące utrudniać korzystanie z książek np. deficyt koncentracji. Przedszkolak musi nauczyć się obcować z tekstem drukowanym i ilustracjami, ponieważ w szkole będą jego codziennością przez wiele lat.

I dlatego dziś podejrzymy najlepsze serie dla małych dzieci, których listę przygotowałam z rodzicami czytelników w wieku 3–6 lat.

KROK PO KROKU opracowanie zbiorowe

Wielotomowa kartonówka dla maluchów przygotowujących się do przedszkola lub będących w najmłodszych grupach. Wesołe ilustracje i rymowany tekst, który szybko wpada w ucho. Po kilku spotkaniach z taką książką dziecko potrafi cytować całe jej fragmenty, a to świetny trening pamięci. Seria ma dużo części z praktycznymi tematami pomagającymi dzieciom w codziennych sytuacjach: odpieluchowaniu, zasypianiu, pożegnaniu smoczka, myciu zębów, rozszerzaniu słownictwa itd.

 

KICIA KOCIA Anita Głowińska

Prawdziwy hit wśród książek dla najmłodszych. I tu ciekawostka: od czasu pojawiania się tego tytułu wiele domowych kotów nazywa się Kocia. Seria ma doskonałą cenę i działające na wyobraźnię proste ilustracje, które dzieci bardzo lubią. Tytuły są wydawane w formie kartonowej i miękkiej, a jest ich kilkadziesiąt. Kocia bohaterka dorasta podczas swoich przygód, może więc towarzyszyć dziecku przez kilka lat. Macie w domu fana Kici Koci? A wiecie, że można kupić maskotkę?


 

MĄDRA MYSZ opracowanie zbiorowe

Próbowałam kiedyś policzyć części „Mądrej Myszy” wydane w Polsce i doszłam prawie do 100. To typowe książeczki przygotowane dla dzieci przedszkolnych. W średnim formacie, na miękkich kartkach, niedrogie, lekkie i wygodne do czytania w każdych warunkach. Proste, klastyczne ilustracje uzupełnia dobrze przygotowany tekst. Ale najważniejsze jest bogactwo tematów z dwóch grup: życia codziennego dzieci i edukacji przez czytanie. Z Mądrą Myszą poznajemy zawody, sposoby na radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami jak przedszkole czy wizyta u dentysty, ale też uczymy się historii, przyrody, bezpiecznych zachowań itd.

 

PUCIO Marta Galewska-Kustra

Jeśli miałabym polecić książki, które możecie brać w ciemno z tego zestawienia, to stawiam na Pucia. Piękne, dopracowane, przyjazne ilustracje. Doskonały tekst i zamysł każdej części. Dodatkowe wartości rozwijające mowę i słownictwo, przygotowane jak domowe ćwiczenia z mówienia. Dziecko, które będzie miało w biblioteczce Pucia, już nigdy nie pozostanie obojętne na dobrą literaturę. To zdecydowanie jedna z najbardziej wartościowych serii dla dzieci w tej grupie wiekowej. Jej uzupełnieniem są przepiękne puzzle. Mistrzostwo.

 

ALBERT Gunilla Bergstrom

Nietuzinkowe opowieści dla wymagających czytelników. Prywatny faworyt moich dzieci w tym zestawieniu. Albert to wychowywany przez tatę wyjątkowy kilkulatek, który rośnie w kolejnych częściach serii. Tematy niby zbliżone do innych książek dziecięcych, ale pokazane w ciekawszy sposób – z prawdziwej, pozbawionej dorosłego dydaktyzmu, perspektywy chłopca. Do tego oryginalne idealnie wpisujące się w charakter książek. Chcecie posłuchać o tym, jak naprawdę wygląda dzieciństwo? Koniecznie zaproście do domu Alberta.

 

FRANKLIN Paulette Bourgeois

To seria, w której zaczytywał się mój dorosły dziś syn. Mimo że we mnie budzi mieszane uczucia – bo dużo w niej wtrętów wychowawczych – dzieci nadal ją uwielbiają, a rodzice wymieniają w czołówce czytanych serii. Może wpływ na to ma popularny serial animowany? A może sympatyczne zwierzaki występujące w rolach głównych bohaterów? Nie ma to znaczenia, bo jeśli mały czytelnik polubi Franklina to czeka go wiele godzin spędzonych z tym małym żółwikiem. Seria doczekała się kilkudziesięciu części. Niektóre pokrywają się z tematyką odcinków serialu, ale są też dodatkowe.

Franklin uczy się jeździć - Bourgeois Paulette, Clark Brenda

 

TOLA Anna Włodarkiewicz

Czteroletnia, ciekawska Tola to dość nowa bohaterka, w związku z czym seria nie ma jeszcze zbyt wielu tytułów. Jednak już możemy poznać z dziewczynką cztery pory roku czy wybrać się do przedszkola. Książki są ładnie wydane, więc nadają się na prezenty. Tekstu jest prawie tyle, co ilustracji, dlatego jest to propozycja dla starszych przedszkolaków. Rodzice cenią opowieści Toli za przyjazny tekst i klasyczne rysunki przypominające grafiki z podręczników szkolnych w czasach ich świetności. Tola, to przyjemna, nieco nostalgiczna propozycja na jesienne wieczory.

 

MISIA I JEJ MALI PACJENCI Aniela Cholewińska-Szkolik

Mimo że bohaterka jest nieco starsza, to po opowiadania o jej przygodach najczęściej sięgają kilkulatki, zwłaszcza te, które uwielbiają zwierzaki. Misia ma dobre serce i chętnie pomaga wszystkim stworzeniom, co pozwala przypuszczać, że w przyszłości zostanie weterynarzem. Seria jest ładnie zilustrowana i zgrabnie napisana. Jak skończycie czytać książkę, możecie sięgnąć z dzieckiem po albumy z naklejkami lub grę rodzinną. Misię polecam również do ćwiczenia samodzielnego czytania dla nieco starszych dzieci.

Szkolna wycieczka. Misia i jej mali pacjenci - Cholewińska-Szkolik Aniela
 

BASIA Zofia Stanecka

Baśka, Basia, Basieńka. Niepodważalna królowa serii wśród polskich książek dla dzieci. Na czym polega jej fenomen? Przede wszystkim Basia i jej rodzina, to prawdziwi bohaterowie z krwi i kości, o co trudno w literaturze dla maluchów. Dzięki temu Basia jest wiarygodna i dzieci chętnie się z nią czytelniczo zaprzyjaźniają. Dziewczynka ma przygody, ale osadzone w codziennym życiu. Miewa różne humory, kłopoty, bywa niegrzeczna. Ma rodziców, rodzeństwo, przyjaciół. To bardzo dobrze przemyślane i napisane historie z charakterystycznymi ilustracjami. Dodatkowo seria jest doskonale opracowana – znajdziecie w niej pakiety książkowe, film, grę, a nawet części do ćwiczenia samodzielnego czytania.
 

KRÓLIK I MISIA Julian Gough

To lubimy. Zabawne ilustracje i nietuzinkowy tekst. Świetni bohaterowie. Nietypowe przygody. Oddech dla małego czytelnika, kiedy przerobi już wszystkie książki o oddawaniu smoczka i dobrym zachowaniu w przedszkolu. „Królik i Misia” mają w sobie wiele uroku i mogą stać się jednymi z ulubionych książek dziecka. Wy też doskonale odpoczniecie podczas głośnego czytania. Naprawdę nie sposób ich nie polubić. Pamiętajcie, że podobieństwo do znanych wam osób jest zupełnie przypadkowe. Miłego czytania. 

 

Coś na ząb. Królik i Misia - Gough Julian