Odpowiednie pompowanie roweru – dlaczego jest istotne?

Oczywiście mówiąc o pompowaniu, mamy na myśli opony. Utrzymywane w nich ciśnienie należy sprawdzać raz na 2-3 tygodnie. Powodem są nieidealnie szczelne dętki i wentyle, które lubią się zużywać i przepuszczać powietrze. Niska wartość ciśnienia w oponach pozwala osiągnąć wyższy komfort jazdy jednośladem. Kosztem tego są większe opory toczenia i ryzyko przycięcia dętki na krawężniku lub innej twardej i ostrej przeszkodzie. Niewłaściwe dobranie ciśnienia w kołach może spowodować także uszkodzenie obręczy. Koło może się scentrować lub zupełnie uszkodzić, co będzie oznaczało wizytę w serwisie rowerowym celem naprawy lub zakupu nowego elementu.

Z drugiej strony pompowanie roweru na „kamień” pozwala te opory zmniejszyć. Kosztem tego są dodatkowe odczucia podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Można wtedy wyczuć każdy kamyk i nierówność. Wszelkie wibracje i uderzenia czuć wtedy na siodełku, bo opony nie będą w stanie ich zamortyzować. Kluczem jest więc znalezienie odpowiedniego środka.

Pompka elektryczna xiaomi

Jakie ciśnienie w oponach rowerowych należy ustawić?

Przede wszystkim należy przyjrzeć się wartościom i oznaczeniom widocznym na ogumieniu. Najlepsi producenci opon rowerowych decydują się na umieszczanie odpowiedniego ciśnienia powietrza. Dlatego, zamiast przeszukiwać internet w poszukiwaniu konkretnych wartości, przyjrzyj się oponie. A co jeśli nie ma tam wskazówek? Ciśnienie w oponach rowerowych sprawdzisz na stronach internetowych producentów popularnego ogumienia. Pamiętaj, że tak naprawdę nie ma idealnego poziomu wartości ciśnienia dla każdego rodzaju opony i roweru. Trzeba wziąć pod uwagę preferencje użytkownika, teren, w jaki się wybiera i wagę rowerzysty. To wszystko decyduje o komforcie jazdy i dostosowaniu poziomu napompowania kół.

pompka z manometrem

Pompowanie koła w rowerze – jak się do tego zabrać?

Można się zastanawiać, czy powyższy temat, czyli „jak pompować rower” jest naprawdę konieczny do opisywania. Nawet podczas tak prozaicznej czynności zdarzają się jednak błędy. Dotyczą one najczęściej początkujących rowerzystów, chociaż każdemu od czasu do czasu przyda się ich przypomnienie.

Po pierwsze musisz określić, jaki typ wentyla masz w rowerze. Istnieją trzy podstawowe rodzaje:

  • samochodowy, inaczej Schrader — jest najczęściej spotykany we współczesnych rowerach ze względu na dużą uniwersalność i łatwość dopompowania, np. na stacji benzynowej;
  • Dunlop — starszy typ, powszechny w rowerach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat; takie dętki nadal są produkowane, jednak ich minusem jest brak możliwości zmierzenia ciśnienia przy pomocy tradycyjnego manometru;
  • Presta — występujący w rowerach szosowych lub z wyższej półki cenowej; jest węższy, dzięki czemu nie osłabia konstrukcji felgi, łatwiej za to przypadkiem wygiąć go przy pompowaniu i uszkodzić.

Ponadto pamiętaj o stabilnym utrzymywaniu głowicy pompki względem wentyla. Dynamiczne przechylanie go na boki może spowodować jego uszkodzenie i rozszczelnienie połączenia, co będzie skutkowało koniecznością naprawy.

Inną ważną kwestią jest upewnienie się, czy nakrętka mocująca wentyl jest dokręcona (w przypadku dętek starszego typu). Jeżeli wentyl nie jest odpowiednio ustabilizowany, może podczas pompowania oderwać się od dętki. Dla oszczędzenia sobie energii podczas pompowania ważne jest też korzystanie z zacisku w pompce. Dla odpowiedniego ustabilizowania ciśnienia w oponach dobrze jest wyposażyć się w sprzęt z manometrem. Dodawanie powietrza „na czuja” nie da ci pewności, że masz odpowiednie ciśnienie w kołach.

tania pompka rowerowa

Ciśnienie w oponach rowerowych – wartości w konkretnych modelach

Poza wskazówkami producentów istnieje też wiele innych czynników, które warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję, jakie ciśnienie w rowerze nabić. Poniżej zebrano je w całość i przedstawiono pod kątem konkretnych modeli rowerów, którymi rowerzyści jeżdżą po przeróżnych trasach i nawierzchniach.

Rower szosowy – zalecane ciśnienie

Wewnątrz tej grupy rowerów stosuje się dwa podziały ciśnienia: treningowe i używane podczas zawodów. W pierwszym przypadku warto najpierw upewnić się jaki zakres wartości wskazuje producent, aby być pewnym, że opony wytrzymają odpowiednie ciśnienie. Rekomenduje się stosowanie ciśnienia rzędu 5-9 bar. Jeżeli jesteś początkujący i raczej nie startujesz w zawodach, nie stosuj górnej granicy przedstawionego zakresu, ze względu na niewielki komfort podczas jazdy. Twoje czasy oczywiście się poprawią, ale tłumienie nierówności przez ogumienie będzie naprawdę znikome.

Rower górski – przedział ciśnienia

Jeżeli wykorzystujesz jednoślad do tras leśnych bez kamieni i widocznych korzeni na trasach staraj się zatrzymać pompowanie koła w rowerze na wartościach rzędu 2.0-3.5 bara. Takie ciśnienie jest zarezerwowane dla systemów dętkowych, natomiast 1.4-2.5 bara w kołach pozbawionych dętek. Kluczowe znaczenie ma tutaj podłoże, po jakim planowana jest trasa. Jeśli obfituje w kamienie, korzenie i liczne nierówności nie można zastosować zbyt niskiego ciśnienia, bo ryzykuje się w ten sposób uszkodzeniem ogumienia i obręczy. Z drugiej jednak strony górne wartości przedziału mogą spowodować odbijanie się od nierówności i słabe tłumienie podczas jazdy.

pompka rowerowa podłogowa

Rower trekkingowy – polecane wartości ciśnienia

Dolne ciśnienie jest bardzo podobne do kół w rowerach górskich i oscyluje w granicach 2.5 bara. Szczególnie wykorzystywane podczas szutrowych tras i wszędzie tam, gdzie jest bardziej miękkie podłoże. Ubite trasy wymagają podniesienia ciśnienia i maksymalne wartości mieszczą się w granicach 5.5 bara.

Rower miejski – jakie ciśnienie?

Modele do jazdy miejskiej wykorzystywane są najczęściej do poruszania się po asfalcie, utwardzonych drogach rowerowych lub kostce brukowej. Dlatego celem ochrony ogumienia i obręczy warto stosować nieco wyższe ciśnienie w kołach. Mieści się ono w przedziale 2.5-5.0 bara. Częste pokonywanie krawężników i twardych przeszkód wpływa na stan dętki i obręczy, dlatego lepiej nie schodzić poniżej wskazanych wartości.

Ciśnienie w kołach ma znaczenie!

Chociaż na pierwszy rzut oka temat pompowania kół w rowerze może nie wydawać się zbyt skomplikowany, warto trzymać się powyższych wskazówek. Dla zapewnianie sobie komfortu jazdy i przedłużenia żywotności roweru dobrze jest dostosowywać ciśnienie do trasy, zaleceń producenta, wagi rowerzysty i osobistych preferencji. To wszystko sprawi jeszcze większą przyjemność z jazdy i pomoże dłużej eksploatować jednoślad.

pompka rowerowa vorel

Więcej rowerowych poradników znajdziesz na Empik Pasje!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com