Chociaż teoretycznie mamy już wiosnę, to aura za oknem niespecjalnie zachęca do wychodzenia na zewnątrz, a zaszycie się w domu – na kanapie, pod kocem i z dobrą książką – nadal jest bardzo atrakcyjną propozycją. W kwietniu czekają nas premiery aż siedmiu kryminałów, które są świetną propozycją niezależnie od pogody.

 

1. „Zobacz, co zrobiłam” Sarah Schmidt to nowe spojrzenie na jedną z najsłynniejszych – i do dzisiaj niewyjaśnionych – amerykańskich zbrodni. 32-letnia Lizzie Borden w 1892 zostaje oskarżona o zamordowanie ojca i macochy siekierą. Sprawą tą żyły całe Stany, a fascynujący kryminał Schmidt rzuca nowe światło na zagadkę, która po 130 latach nadal pozostaje nierozwiązana. Lizzie zaś ostatecznie została uniewinniona…
 


 

2. „Jack Reacher. Nocna runda” to już 22. tom słynnej serii Lee Childa opowiadającej o byłym majorze Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych. W kolejnej odsłonie po rozstaniu z Michelle Jack opuszcza Milwaukee, aby bez bliżej określonego celu podróżować przez Wisconsin. Kiedy na jednym postojów wysiada, aby rozprostować nogi, w oknie lombardu zauważa damski sygnet szkolny West Point - uczelni, którą sam też ukończył. Zastanawia go, kto i dlaczego mógłby zastawić tak cenną pamiątkę. Nie mając nic innego do roboty, odkupuje sygnet i postanawia odszukać jego właścicielkę.
 


 

3. „Komisarz Eryk Deryło. Ofiara”, Max Czornyj – drugi tom elektryzującej opowieści o serii okrutnych morderstw dokonywanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem. Po policyjnej obławie i chwili wytchnienia na ulicach miasta pojawia się naśladowca zabójcy – nikt bowiem nie chce dopuścić do siebie myśli, że złapano nie tego człowieka, a prawdziwy sprawca wciąż pozostaje na wolności… Kiedy porwana zostaje młoda dziewczyna, przestępca wciąga w niebezpieczną rozrywkę również komisarza Deryło.
 


 

4. „Szpadel”, świetnie przyjęty na całym świecie debiut Lize Spit opowiada o przyjaźni, dorastaniu, zdradzie i zemście. W 2002 roku w belgijskiej wsi na świat przychodzi troje dzieci: Eva, Pim oraz Laurens. Wychowują się razem, a sąsiedzi nazywają ich „trzema muszkieterami”. Kiedy zaczynają dorastać ich drogi powoli się rozchodzą, jednak efekty okrutnej, nastoletniej zabawy zmieniają ich na zawsze. Eva wraca do ich rodzinnej miejscowości po 13 latach, z blokiem lodu w bagażniku i z przeświadczeniem, że to ona będzie teraz dyktować warunki. 
 


 

5. „Zamęt”, Vincent V. Severski – polskiemu biznesmenowi porwanemu w Pakistanie grozi śmierć. Akcję ratunkową prowadzi tajna jednostka Agencji Wywiadu nazywana „Sekcją”. Szybko jednak okazuje się, że uprowadzenie jest częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady innych krajów i który wywołać ma chaos w Polsce. Sekcja pod wodzą ekscentrycznego Romana podejmuje się rozwikłania niełatwej szpiegowskiej zagadki i równie niełatwej podróży przez Grecję, Rosję, Pakistan i RPA.
 


 

6. „Lipowo. Nora” to dziewiąty już tom sagi autorstwa Katarzyny Puzyńskiej. Berenika kolejny raz znika z domu, ale tym razem wszystko zdaje się być nie tak, jak zazwyczaj. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zamordowano pacjentkę – na krótko przed śmiercią wysyła niejasną wiadomość z prośbą o ratunek…
 


 

7. „Macbeth” to kolejna propozycja od Jo Nesbo, jednego z najpopularniejszych współcześnie autorów kryminałów. Tym razem przenosi nas w lata 70., do miasta pełnego przestępców i skorumpowanych policjantów. Tytułowy bohater, jeden z niewielu nieprzekupionych funkcjonariuszy, dowodzi jednostką specjalną. Brutalna akcja wymierzona w handlarzy narkotyków otwiera mu drzwi do kariery i umożliwia szybki awans. Macbeth, który w młodości sam miał problemy ze środkami odurzającymi z przerażeniem odkrywa, że znacznie bardziej niebezpieczna i uzależniająca od nich może być… władza.