Długie słoneczne dni i ciepłe wieczory zachęcają do tego, aby każdą wolną chwilę spędzać na zewnątrz. Nawet home office może być przyjemniejszy, gdy zawodowe obowiązki wykonuje się z leżaka na tarasie! Lato jest więc świetnym momentem na to, aby zacząć zwracać baczniejszą uwagę na nasz sposób życia. Szczególnie że wiele codziennych przyzwyczajeń ma bezpośredni wpływ na środowisko. Z pewnością każdy choć raz zetknął się z nieprzyjemną sytuacją, gdy zamiast czystej plaży nad jeziorem zobaczył widok, przypominający wysypisko śmieci. Nie przykładajmy do tego ręki! Tym bardziej że ekologiczne zasady mają pozytywny wpływ nie tylko na przyrodę, ale również na nasze zdrowie. 

 

STREFA EKO

 

1. Piję przez wielorazową słomkę  

Od kiedy w życie wszedł zakaz sprzedaży plastikowych, jednorazowych słomek do picia, na rynku zaczęły królować wielorazowe. Takie rurki to dziś prawdziwy hit! Korzystając z nich, nie tylko zatroszczysz się o środowisko, ale też będziesz wyglądać modnie. Tęczowe metalowe słomki wyglądają bajecznie i są łatwe w użyciu. Wystarczy myć je pod bieżącą wodą, korzystając z dołączonej do zestawu specjalnej szczoteczki. A jeśli chcesz mieć taką rurkę zawsze przy sobie, żeby w upalny letni dzień napić się schłodzonego napoju na mieście, skorzystaj ze składanej wielorazowej słomki, która zmieści się w torebce, plecaku, a nawet w kieszeni! 

 

Słomka składana wielorazowa, zielona

 

2. Mam własną butelkę na wodę 

Nawadnianie organizmu latem to podstawa. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o zdrowie, każdego dnia wypijaj ok. 2 litrów wody (30 ml na 1 kg masy ciała). Dziś już wiadomo, że woda kranowa wcale nie ustępuje butelkowanej w kwestii jakości, dlatego chcąc dbać o środowisko, śmiało popijaj kranówkę! Aby mieć wodę zawsze przy sobie, korzystaj z wielorazowej butelki z tritanu, dzięki której zrezygnujesz z kupowania wody w plastikowych butelkach. Model z dwupoziomowym otwieraniem umożliwia przyrządzenie orzeźwiającej i zdrowej wody smakowej, ponieważ z łatwością wrzucisz do środka większe kawałki owoców i kostki lodu. Pamiętaj, że do takiej butelki możesz wlewać nie tylko wodę, ale też ulubione soki, smoothie, a nawet mrożoną herbatę czy kawę. Jeśli chcesz być jeszcze bardziej eco friendly, wybierz butelkę wykonaną z przyjaznych dla środowiska materiałów m.in. bez BPA – związku chemicznego, który ma związek z nowotworami, otyłością, astmą, a nawet bezpłodnością. Postaw np. na tritan, który oprócz tego, że jest zdrowszy, jest także lekki i jednocześnie bardzo wytrzymały, dlatego zawsze możesz nosić taką butelkę przy sobie. 

 

Quokka, Butelka na wodę z tritanu, czerwony, 570 ml

 

3. Grilluję ekologicznie  

Myślisz lato, mówisz grill! Jest wiele prawdy w popularnym żarcie, mówiącym o tym, że grillowanie to narodowy sport Polaków. Rzeczywiście, gdy tylko dni stają się dłuższe i cieplejsze, chętniej i częściej grillujemy z rodziną i przyjaciółmi. Jednak ta popularna forma spędzania czasu często wiąże się z zanieczyszczaniem środowiska. Sposobów na bardziej ekologiczne grillowanie jest wiele – od zrezygnowania z plastikowych naczyń i akcesoriów, aż po przyrządzanie zdrowszego jedzenia z rusztu, np. wegańskiego. Na początek swoich ekopostanowień związanych z grillowaniem zadbaj o to, aby na każdej imprezie znalazł się ekozestaw piknikowy, który składa się z papierowych talerzy, kubków i słomek oraz drewnianych sztućców. Po skończonym posiłku bez obaw możesz wszystko wyrzucić do kosza, nie martwiąc się, że Twój kubek czy widelec latami będzie zanieczyszczał środowisko. 

 

Eko Zestaw Piknikowy dla 12 osób - Piknik Box EkoParty

 

4. Oszczędzam wodę i prąd 

Czy wiesz, że podczas kąpieli w wannie średnio zużywa się o połowę więcej wody niż podczas kilkuminutowego prysznica? To solidny argument przemawiający za tym, aby na co dzień korzystać z tego drugiego rozwiązania. Szczególnie latem szybki i orzeźwiający prysznic jest zbawienny. Aby jeszcze lepiej zadbać o środowisko, warto zainwestować w słuchawkę prysznicową z funkcją oszczędzania wody. Podczas upałów wzrasta też zużycie prądu, czego nie zmienia niestety fakt, że najlepsze klimatyzatory przenośne to sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Warto pamiętać o rozważnym korzystaniu z chłodzącego AGD!

 

Słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę

 

5. Samochód zostawiam w garażu 

Gdy tylko na zewnątrz zrobi się cieplej, zrezygnuj z samochodu na rzecz roweru albo hulajnogi. Wbrew pozorom taki środek transportu szybciej zawiezie nas do celu, szczególnie w dużym mieście, gdzie większość czasu spędzamy na staniu w korkach. Droga do pracy może więc stać się szybsza, przyjemniejsza i zdrowsza, a przy okazji bardziej ekologiczna, ponieważ znacząco zmniejszy ślad węglowy. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie oszacowali, że przesiadając się z samochodu na rower, można aż o 84% zmniejszyć ilość wytwarzanych związków węgla. Ale to nie wszystko! Uwzględniając produkcję i późniejszą eksploatację różnych środków transportu oceniono, że rower jest 30 razy bardziej ekologiczny od samochodu spalinowego i 10 razy bardziej od auta elektrycznego. Wniosek nasuwa się sam, jeśli chcesz żyć w stylu eko. 

 

SOKE, Hulajnoga miejska, składana, City, biały

 

6. Więcej ruszam się na świeżym powietrzu  

Warto wykorzystać sprzyjającą aurę i latem jak najczęściej trenować na świeżym powietrzu. Co wybierzesz? Rower, hulajnogę czy rolki? Jeśli wolisz fitness lub jogę, możesz skorzystać z pięknych okoliczności przyrody w parku lub nad jeziorem i tam oddać się ulubionej aktywności fizycznej. Jeśli masz taką możliwość, zawsze wybieraj ekologiczne akcesoria. Jednym z nich jest mata do ćwiczeń, częściowo wykonana z naturalnego korka. Nie tylko jest bardziej przyjazna dla środowiska, ale też zapewnia komfortowe użytkowanie i świetnie wygląda. 

 

Spokey, Mata do jogi korkowa, Savasana, turkusowy, 180x60 cm

 

7. Używam bio kosmetyków do opalania 

Wszyscy amatorzy kąpieli słonecznych powinni pamiętać o właściwej ochronie przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Warto przy tym wiedzieć, że filtr filtrowi nierówny. Najlepsze dla człowieka, ale i dla środowiska, są filtry mineralne. To zdrowsza alternatywa dla ich chemicznych odpowiedników. Opalanie najczęściej łączymy z pływaniem, a nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kosmetyk, którym jest się posmarowanym, przedostaje się do środowiska wodnego. Z tego powodu zwróć też uwagę na resztę składu i wybieraj te produkty, które są pozbawione szkodliwych parabenów, związków chemicznych oraz środków konserwujących. Co więcej, niektóre balsamy, kremy i mleczka do opalania posiadają certyfikaty, poświadczające, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko, np. EcolCare czy Eco Bio Cosmesi. Postaw właśnie na taki bio krem do opalania z wysokim filtrem SPF 30, aby bezpiecznie korzystać ze słońca i cieszyć się zdrową opalenizną, a przy tym nie szkodzić środowisku. 

 

Pierpaoli, Anthyllis Eco Bio, krem przeciwsłoneczny SPF 30

 

8. Czytam książki o tematyce eko  

Wśród ekologicznych postanowień nie może zabraknąć chwili dla siebie. Wykorzystaj ciepłe letnie wieczory do tego, aby przeczytać książkę. Wybierając pozycję w duchu eko, możesz mieć pewność, że oprócz chwili relaksu zyskasz cenną i przydatną wiedzę, która pomoże Ci zmienić codzienne nawyki. Z książką „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste” możesz przez cały rok, co tydzień, realizować jedno zadanie, które przybliży Cię do życia w zgodzie z naturą. Zacznij już dziś! 

 

Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste (okładka miękka)

 

9. Zakładam warzywnik 

Nie ma niczego bardziej ekologicznego, niż jedzenie tego, co samodzielnie się wyhoduje. Dlaczego? Taka uprawa nie wymaga stosowania silnie działających środków np. grzybobójczych, które są szkodliwe dla człowieka i środowiska. Na szczęście założenie warzywnika to wcale nie jest lot w kosmos i każdy może cieszyć się smakiem własnych warzyw, owoców i ziół. Jeśli nie masz ogródka, wykorzystaj kuchenny parapet lub balkon. Możesz postawić na nim miniszklarnię, aby w optymalnych warunkach pielęgnować rośliny. Na pewno przyda Ci się też wiedza na temat tego, jak założyć i pielęgnować warzywnik. Cenne wskazówki zdobędziesz z książki lub ebooka.

 

Nature przenośna mini szklarnia 100 x 100 x 100 cm 6020409

 

10. Robię przetwory do domowej spiżarni 

Z tego, co uda nam się wyhodować albo kupić u lokalnego rolnika, warto zrobić przetwory na resztę roku. Według niektórych badań dotyczy to aż 75% Polaków! Już w czerwcu można przygotować pyszne soki i dżemy truskawkowe, a kolejne letnie tygodnie dadzą jeszcze więcej możliwości. Przepisów na domowe kiszonki, konfitury, kompoty i soki z warzyw i owoców jest mnóstwo! A wszystkie mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Przy okazji robienia przetworów, można zatroszczyć się o środowisko. W zgodzie z ideą ekologicznego gospodarstwa domowego, należy zrezygnować z częstego kupowania gotowych produktów. Warto wiedzieć, że przetwórstwo przemysłowe odpowiada aż za 30% zmarnowanego jedzenia, a przy okazji zużywa mnóstwo energii i innych surowców. Samodzielne robienie przetworów pozwala znacznie zmniejszyć te straty. 

 

Spiżarnia. Domowe przetwory (okładka miękka)

 

Nie czekaj z listą postanowień do nowego roku! Ekologiczne nawyki, które zaczniesz wprowadzać w życie już teraz, pomogą Ci w pełni cieszyć się urokami lata. 

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock