Jaki klej na gorąco kupić i jakie wkłady dobrać?
 

Klej na gorąco sprzedawany jest w pałeczkach. Podstawowym wyborem jest wersja przezroczysta, ale można znaleźć także kolorowe oraz brokatowe (te ostatnie kleją nieco słabiej i służą głównie do dekoracji). Warto wiedzieć, że zarówno pałeczki jak i pistolety, niezbędne do ich używania, można spotkać w różnych rozmiarach. Przed zakupem należy upewnić się, czy wybrane elementy do siebie pasują. Zdecydowanie najpopularniejszy rozmiar - jeśli chodzi o wkłady - to 7mm (taki często używają rękodzielnicy), natomiast majsterkowicze zwykle posiadają pistolety na wkłady 11 mm.  

 

 

Wybierając pistolet do kleju na gorąco możemy zwrócić uwagę na jego wydajność, moc i temperaturę.

Na rynku są dostępne pistolety o różnej wydajności - od kilku do kilkudziesięciu gramów kleju na minutę. Osobom, które zajmują się prostymi DIY, z użyciem papieru i tektury, zdecydowanie wystarczą te mniejsze. Profesjonaliści czy rzemieślnicy pracujący z drewnem i metalem mogą potrzebować większej wydajności. Podobnie jest z mocą urządzenia. Choć na rynku dostępne są nawet modele 100 watowe, do użytku domowego wystarczy pistolet 20 watowy. Kolejne elementy zależą już od naszych preferencji. Można wybierać spośród pistoletów z kablem oraz takich na silniczek. 

 

Co można zrobić z kleju na gorąco?

Hitem jest biżuteria, ale sama nie jestem fanką tego typu “ozdób”. Można też używać gorącego kleju do innych ozdób, prac - wianki, stroiki, przyklejanie na trwało różnych elementów, struktur. Bardzo dobrze będzie się to trzymało i z pewnością nie odpadnie.

Klej na gorąco u mnie sprawdza się jako spoiwo do projektów wykonanych z tektury czy drewna oraz jako materiał antypoślizgowy - można podkleić nim np dywanik łazienkowy czy wycieraczkę. Można w podobny sposób zabezpieczyć podeszwy butów, ale warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest szczególnie trwałe. 

 

Jak korzystać z pistoletu do klejenia?
 

Przed przystąpieniem do pracy należy włożyć pałeczkę kleju do zasobnika, a następnie włączamy pistolet lub wkładamy wtyczkę do kontaktu. Sprawdźmy na opakowaniu, jaki czas jest potrzebny do stopienia pałeczki i odczekajmy. Po naciśnięciu spustu zacznie pojawiać się rozpuszczony klej, który nakładamy na powierzchnię, którą chcemy skleić. Kiedy zdejmiemy palec ze spustu, klej przestanie się pojawiać. 

Aby uniknąć długich, cienkich nitek kleju, które ciągnąć się za pistoletem najlepiej nie odrywać od razu pistoletu od klejonej powierzchni, tylko zaczekać chwilkę aż wyschnie, a następnie zatoczyć kilka drobnych kółek, by oderwać nitkę. Starajmy się nie dopuścić do powstania nitek, ale jeśli już się pojawią, można obciąć jej nożyczkami, których ostrza są zabezpieczone oliwką. 

Pamiętajmy też, że klej szybko zasycha i dobrze przemyślmy to, co i gdzie mamy przykleić, bo zmian już raczej nie będzie.

Uwaga: klej na gorąco jest naprawdę bardzo gorący i trzeba uważać na palce, by się nie poparzyć (ani nie skleić sobie skóry).  Można korzystać z niego w rękawiczkach roboczych.

 

Jak usuwać klej na gorąco z dywanu lub biurka? 

To chyba najczęściej pojawiające się pytanie! Klej na gorąco zasycha na twardo, dlatego do jego usunięcia przyda się żelazko. Ustaw je na średnią temperaturę i pozwól się rozgrzać. Następnie rozłóż na plamie kawałek materiału (np. ze starego t-shirta) i przyłóż na niego żelazko i przyciśnij. Nie wykonuj ruchów jak podczas prasowania, żeby nie roznieść plamy. Dociskaj urządzenie do czasu, aż plama wsiąknie w szmatkę. Tą metodę można stosować do wywabiania substancji z powierzchni puchatych i miękkich.

Pozbywanie się plam z miejsc o bardziej zwartej strukturze jest zwykle dużo prostsze - wystarczy zamrozić klej kostką lodu umieszczoną w woreczku. Zamrażanie może potrwać kilkadziesiąt minut. Po tym czasie klej jest na tyle twardy, że można go go łatwo odkleić z pomocą pilniczka lub łyżki. W rozpuszczaniu spoiwa może pomóc także zmywacz do paznokci z acetonem, który aplikujemy na plamę za pomocą wacika. 

A na przyszłość warto zabezpieczyć biurko podkładką.