Karykatura to szczególny portret, w którym staramy się uwypuklić pewne cechy wyglądu lub charakteru. Rysunki w tym stylu są często zamawiane u ulicznych artystów. Dlaczego? Dlatego, że lubimy oglądać własną twarz. Zakup karykatury daje nam poczucie, że mamy dystans do siebie. Może zatem warto wykonać karykaturę jako prezent? 

Tak, jeśli mamy pewność, że dana osoba faktycznie będzie z niej zadowolona. Klasyczna karykatura podkreśla wady, więc nie każdemu przypadnie do gustu. Warto mieć to na uwadze przed przystąpieniem do pracy. Tym razem skupmy się na zaletach! Duże ustach, piegi czy wyjątkowy kolor włosów mogą być głównym punktem całego rysunku. W ramach ćwiczenia można najpierw wykonać autoportret i przeanalizować, w jaki sposób chcielibyśmy widzieć samego siebie. Zadajmy sobie pytanie, które elementy warto pominąć, a które - podkreślić.

 

Narzędzia do rysowania karykatury

Najpopularniejszymi technikami w karykaturze są ołówki i pastele suche. Narzędzia te umożliwiają szybkie uchwycenie bryły oraz łatwe usunięcie ewentualnych błędów, co jest istotne, gdy na wykonanie mamy niewiele czasu. W naszym przypadku czasu jest nieco więcej, dlatego postawiłam na pióro i tusz. To właśnie one skradły moje serce w grudniu! W tym przypadku niestety nie ma miejsca na poprawki, ale zawsze można zacząć od nowa…

… lub wybrać ołówek ;)

 

Osobom, które nie mają zbyt wprawnej ręki polecam pióra dla prawo- lub leworęcznych . Na zdjęciu znajdują się także pióro, stalówka i tusz z zestawu do kaligrafii Winsor & Newton dostępnego stacjonarnie w salonach Empik.

 

Jak narysować karykaturę?

Obserwując na żywo pracę karykaturzystów zauważyłam, że zwykle zaczynają oni od brwi. To bardzo ważna część twarzy, ponieważ za jej pomocą jesteśmy w stanie przekazać, jakie emocje ma sportretowana osoba. Gniew pokazują brwi proste, opadające w kierunku nosa. Brwi kogoś, kto jest szczęśliwy, są zaokrąglone. Osobę przebiegłą lub wyrafinowaną charakteryzują brwi wysoko osadzone z ostrymi łukami. Ja lubię zaznaczać je podkreślając każdy włosek osobno, ale popularne jest rysowanie ich za pomocą wyrazistych, czarnych kształtów.

 

 

Kolejnym elementem jest nos. Mam wrażenie, że to jedna z tych części ciała, na punkcie której wiele osób ma kompleksy. O ile w klasycznej karykaturze postarałabym się o mocne wyolbrzymienie jego kształtu, o tyle w portrecie na prezent doradziłabym umiar. Nigdy nie wiadomo, czy dana osoba nie jest na tym punkcie szczególnie wrażliwa. 

Na większą swobodę można sobie za to pozwolić, gdy dojdziemy do malowania ust. W karykaturze zwykle są mocno powiększane.Jeśli czujesz się pewnie, możesz także spróbować umieszczenia na obrazku zębów. Ja osobiście lubię także podkreślać rynienki czyli obszar pod nosem, tuż nad łukiem Kupidyna. Często w tym miejscu tworzy się wyjątkowo ładny światłocień, który dla artysty jest istotny.

Oczy zwykle dorysowujemy na końcu. Proponuję powiększenie tęczówek oraz znacznie wydłużenie rzęs. Są to elementy, które należą do klasyki karykatury, ale jednocześnie nie oszpecają naszego modela. Nie mają też wielkiego wpływu na uchwycenie podobieństwa. 

 

 

Podczas oglądania karykatury zazwyczaj doskonale wiemy, kogo ona przedstawia. Istnieją osoby tak charakterystyczne, że wystarczy trafne odwzorowanie jednej części ich twarzy, a już wiadomo, kogo przedstawia portret. Co zrobić w przypadku, gdy na twarzy brak wyrazistych elementów? Wtedy stawiamy na atrybut. Osobie lubiącej rysowanie dodajemy wielki ołówek, a fryzjerce - suszarkę czy grzebień. Ja rysowałam samą siebie więc dodałam spiczaste, elfie ucho jako nawiązanie do mojego pseudonimu.
 

Styl w rysowaniu

W tym miejscu muszę zaznaczyć, że oba rysunki znajdujące się na okładce tego artykułu powstały na podstawie tego samego zdjęcia. Zależało mi na tym, by pokazać, że tak naprawdę same środki wyrazu nie są tu szczególnie ważne. Raz postawiłam na styl bardziej komiksowy, gdzie cienie pokazałam za pomocą kreseczek, a w drugim portrecie wybrałam bardzo mocne plamy wykonane czarnym tuszem i szeroką stalówką. Styl dopasujmy do osoby, która jest na rysunku. To od naszej intuicji w tym zakresie zależy, czy narysujemy karykaturę mocno prześmiewczą czy uroczą. 

 

Chciałbyś zobaczyć siebie w formie karykatury, czy wolisz klasyczny, realistyczny portret?