Czy chcesz urozmaicić swoją codzienność? Sprawić, że zyskasz w zaciszu swojego domu odskocznię od prozaicznych spraw? Wejdź do świata wirtualnej rzeczywistości i odkrywaj magię, jaką za sobą kryje. Możesz to zrobić, inwestując w okulary VR, które są dostępne u nas! Sprawdź, do czego właściwie służą i wybierz takie gogle VR, które spełnią Twoje oczekiwania.
Na początku XXI wieku wszyscy ekscytowaliśmy się możliwością oglądania filmów w 3D. W niektórych produkcjach kinowych, takich jak zachwycający Avatar, można było podczas seansów poczuć się, jakby się było jednym z bohaterów. Teraz rzeczywistość 3D nie jest już tylko dla wybranych, ale spokojnie może zagościć w Twoim domu, właśnie za sprawą okularów VR.
Nazywane również goglami VR okulary są urządzeniem służącym do korzystania z wirtualnej rzeczywistości. Ich obsługa jest bardzo prosta – wystarczy podłączyć je do komputera, smartfona czy telewizora odpowiedniego rodzaju, aby cieszyć się najwyższej jakości obrazem 3D.
Zakładaj gogle 3D do grania w nowoczesne gry akcji czy przygodowe, by poczuć się jak uczestnik w centrum wydarzeń. Filmy i gry jeszcze nigdy nie były tak realistyczne, jak dziś, gdy cały czas rozwijana jest wirtualna rzeczywistość. Ty sam również możesz w niej uczestniczyć. Kamera zainstalowana w okularach VR obraca się o 360 stopni, dając poczucie ogromnego realizmu widzianych rzeczy. Z okularami VR zaczniesz poznawać świat gier jako jeden z bohaterów. To zupełnie inny poziom wirtualnych i realnych doznań.
Wirtualna rzeczywistość - najczęściej zadawane pytania
Okulary VR, inaczej gogle VR, to urządzenie do „przenoszenia się” do wirtualnej rzeczywistości zakładane dookoła głowy, na wysokości oczu. Wizualnie przypominają zaciemnione, bardziej toporne gogle narciarskie, dają jednak zdecydowanie większe możliwości. Za ich pomocą nie ogląda się prawdziwego otaczającego użytkownika świata, nie mają też na celu ochrony oczu przed niesprzyjającymi warunkami. Urządzenie może za to łączyć się z komputerem, pracować samodzielnie lub służyć do zamocowania w nim smartfonu. Wszystko to w celu zamiany prawdziwego otoczenia na w pełni wirtualną, wykreowaną rzeczywistość poprzez uruchomienie w okularach widoku na „inny” świat.
Efekt widziany po założeniu gogli VR najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie. Jeśli użytkownik włączy sobie nagranie zjazdu na rollercoasterze nakręcone przez uczestnika w technologii 360 stopni, to będzie miał wrażenie, jakby to on sam zjeżdżał na kolejce. Dookoła siebie będzie widział wszystko to, co rzeczywisty uczestnik wydarzeń. Gdy obróci się za siebie, zobaczy wagoniki pełne innych osób, zaś przed sobą kolejne niesamowite zakręty.
Tak niezwykły efekt umożliwia wyposażenie okularów w system soczewek oraz dwóch osobnych wyświetlaczy, po jednym na każde oko. Ukazują one ten sam obraz, ale pod nieco innym kątem, aby oglądający widział wirtualny świat maksymalnie realistycznie.
W przypadku urządzeń wymagających osadzenia w nich smartfonu, wbudowane soczewki w odpowiedni sposób „rozprowadzają” obraz, a obudowa urządzenia sprawia, że użytkownik nie widzi nic poza nim. To oczywiście wyjaśnienie mocno uproszczone pod względem technologicznym, ale obrazuje sposób, w jaki gogle wirtualnej rzeczywistości „zastępują” wizję prawdziwego świata tą cyfrową.
Okulary, które obsługiwały świat wygenerowany przez komputer pojawiły się już w 1963 roku, a w 1995 – pierwsze zestawy możliwe do kupienia przez graczy (firmy Forte Technologies). Aż w końcu w roku 2012 powstał prototyp gogli VR, które znane są dzisiaj – słynnych Oculusów.
Stworzył go 17-letni chłopak, którego dzieło zauważyli John Carmack oraz Gabe Newell i zdecydowali się zainwestować w rozwój firmy Oculus – aż po dwóch latach wykupił ją Facebook. I tak, dziś użytkownicy mają do wyboru dziesiątki modeli różnych marek, w tym gogle VR PS (Sony PlayStation), Samsung Gear czy firmy Garret, a okulary wirtualne są już znane na całym świecie i wybierane równie chętnie, co konsole do gier.
Okulary VR do telefonu, komputera, PS4 czy wyposażone we własne oprogramowanie, dają użytkownikowi wrażenie przeniesienia się do zupełnie innego świata. Może on znaleźć się niemal w każdym zakątku Ziemi i kosmosu – wszędzie tam, gdzie pojawił się wcześniej człowiek z kamerą rejestrującą obraz w technologii 360 stopni. Opalanie na plaży na Malediwach, skoki spadochronowe czy loty szybowcem z zachowaniem realistycznego wrażenia jakbyśmy sami przeżywali te sytuacje, stanie pośrodku dżungli i nasłuchiwanie odgłosów zwierząt – to wszystko i o wiele więcej mogą zobaczyć i poczuć użytkownicy gogli VR.
Gogli VR można używać także do grania w gry; wystarczy, by do zestawu zostały dołączone specjalne kontrolery. Wówczas gracz zyskuje dostęp do niepowtarzalnych emocji, gdy wrogowie otaczają go z każdej strony i musi wykonywać prawdziwe uniki własnym ciałem, by nie zostać „postrzelonym”. Rodzajów rozgrywek są dziesiątki; to między innymi gry sportowe, które łączą intensywny trening ze świetną zabawą. Co więcej, najlepsze VR oraz produkcje gamingowe umożliwiają rozgrywkę w trybie multiplayer, z funkcją rozmowy ze współgraczami.
Ciekawą opcją jest także „przeniesienie się” do rzeczywistości ulubionego filmu. Producenci kinowych hitów chętnie tworzą nagrania trwające kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut, w których dają użytkownikom wirtualnej rzeczywistości namiastkę życia w świecie przedstawionym w ich dziele. Przykładem filmu dostępnego w wersji VR (czyli 360 stopni) jest specjalne nagranie nawiązujące do słynnego „To” z przerażającym klownem Pennywisem.
Wybierając swoje pierwsze okulary do wirtualnej rzeczywistości, należy przede wszystkim ustalić, w jaki sposób będą użytkowane. Mają łączyć się z konsolą, komputerem, smartfonem czy pracować samodzielnie? Na tej podstawie trzeba wybrać odpowiedni sprzęt – np. gogle VR PS4 dla tych, którzy chcą niemal dosłownie wejść w świat gier na konsolę Sony PlayStation. Osoby planujące granie w gry muszą też zwrócić uwagę na to, czy okulary mają w zestawie kontrolery, a ci liczący na rozgrywkę w trybie multiplayer – sprawdzić dostępność mikrofonu oraz głośników.
Równie istotne będą parametry wyświetlacza. To zatem rozdzielczość (im wyższa, tym bardziej realistyczny obraz), częstotliwość odświeżania obrazu (ponownie: im wyższa, tym lepsza), jego rodzaj (polecamy AMOLED bądź OLED), a także kąt widzenia (i znów: im większy, tym lepszy).
Trzeba mieć także na uwadze komfort użytkowania gogli. Warto sprawdzić ich wagę, opcję regulacji ustawienia soczewek (by dopasować je do rozstawu oczu) oraz, ewentualnie, dostępność nakładki na okulary korekcyjne. Równie istotne będą stopnie swobody, które zdradzają, na jaki rodzaj ruchów pozwoli dana para okularów. Najlepszym wyborem jest 6 stopni, w przypadku których można kręcić głową we wszystkie strony, a także swobodnie się poruszać (włącznie z kucaniem).