Adele

Adele to angielska piosenkarka i autorka tekstów. Jest zaliczana do najpopularniejszych artystek muzycznych na świecie, a sprzedaż jej płyt przekroczyła 120 milionów egzemplarzy. Do 2021 roku nagrała 4 albumy studyjne. Za swoją twórczość artystyczną zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Grammy, Oscara, czy tytuł artystki roku według magazynu Billboard. Jej utwór „Skyfall” został użyty w filmie o Jamesie Bondzie. To właśnie za jego sprawą otrzymała Oscara oraz statuetkę podczas Grammy 2014.

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Adele Laurie Blue Adkins
  • Pseudonim artystyczny: Adele
  • Data i miejsce urodzenia: 5 maja 1988, Londyn, Wielka Brytania
  • Płyty: 19, 21, 25, 30
  • Najważniejsze utwory: Hello, Rolling in the Deep, Someone Like You, Skyfall, Send My Love
  • Gatunki muzyczne: pop, soul, folk, R&B, blues

Opis artystki

Adele – dzieciństwo, wykształcenie i początek kariery

Adele Laurie Blue Adkins urodziła się 5 maja 1988 roku w Tottenhamie, dzielnicy Londynu. Była wychowywana samotnie przez swoją matkę Pennę Adkins – ojciec Mark Evans opuścił rodzinę, kiedy Adele miała 2 lata. W 1997 roku wspólnie przeprowadziły się do Brighton, a po kolejnych dwóch latach do West Norwood.

Adele od dzieciństwa przejawiała talent muzyczny – już w wieku 5 lat występowała na przyjęciach, które organizowała jej matka. Pierwszym koncertem, na który wybrała się wspólnie z nią był występ zespołu The Cure w Funsbury Park. Kiedy Adele była nastolatką, uczestniczyła w koncercie Pink w Brixton Academy, który wywarł na niej spore wrażenie. Za swoją największą muzyczną inspirację w wieku nastoletnim artystka uważa zespół Spice Girls.

Wokalistka jest absolwentką Brytyjskiej Szkoły Sztuki Widowiskowej i Technologii w Croydon, którą ukończyła w 2006 roku. We wrześniu tego samego roku podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią XL Recordings. Było to zasługą kilku utworów demo Adele, które zostały zamieszczone w serwisie Myspace. W październiku 2007 roku wokalistka wydała utwór pt. „Hometown Glory”. Popularność przyniósł jej występ w programie talk-show Saturday Night Live w 2008 roku.

Adele – płyty studyjne

Debiutancka płyta Adele 19” została wydana 28 stycznia 2008 roku. Jej tytuł – podobnie jak kolejnych albumów, nawiązuje do wieku artystki. Na płycie znajduje się 12 utworów, w tym 4 single – „Hometown Glory”, „Chasing Pavements”, „Cold Shoulder” i „Make You Feel My Love”. Adele wykonuje na swoim pierwszym albumie muzykę soul i folk. Teksty piosenek są związane z tematyką związków i nieszczęśliwej miłości. Płyta „19” przyniosła artystce nominacje do czterech nagród Grammy – Adele odniosła zwycięstwo w kategorii „Najlepszy żeński występ wokalny” oraz „Najlepszy nowy artysta”. Promocji płyty towarzyszyła trasa koncertowa An Evening with Adele (2008–2009).

24 stycznia 2011 roku ukazał się drugi studyjny album Adele21”, liczący 13 utworów, w tym 5 singli – „Rolling in the Deep”, „Someone Like You”, „Set Fire to the Rain”, „Rumour Has It” i „Turning Tables”. Płyta ta łączy kilka gatunków muzycznych – soul, folk, pop, blues i country. Powstała po rozstaniu artystki ze swoim ówczesnym partnerem. Teksty piosenek dotyczą tematyki złamanego serca, przebaczenia, a także melancholii i nostalgii z powodu upływającego czasu. Album „21” pozwolił wokalistce zdobyć sześć nagród Grammy, trzy Amerykańskie Nagrody Muzyczne oraz dwie nagrody Brit. Płyta sprzedała się w ponad 30 milionach egzemplarzy i zdobyła w Wielkiej Brytanii Status 16-krotnej platyny. Album był promowany podczas trasy koncertowej Adele Live (2011).

Trzecia płyta Adele nosi tytuł „25” i została wydana 20 listopada 2015 roku. Znajduje się na niej 11 utworów, spośród których 4 zostały singlami – „Hello”, „When We Were Young”, „Send My Love (To Your New Lover)” i „Water Under the Bridge”. Album opowiada o pogodzeniu się ze sobą oraz stratą czasu. Jest utrzymany w klimacie soul, pop i R&R. Utwór „Hello” w serwisie YouTube uzyskał 100 milionów wyświetleń w 5 dni, a po 87 dniach liczba odtworzeń przekroczyła miliard. Przez 10 tygodni płyta „25” znajdowała się na czele rankingu Billboard Hot 100. Promocji albumu towarzyszyła trasa koncertowa Adele Live 2016 (2016–2017).

19 listopada 2021 roku ukazała się czwarta płyta Adele – „30”. Znalazło się na niej 12 utworów, a pierwszymi singlami zostały „Easy on Me” oraz „Oh My God”. Płyta ta stanowi połączenie muzyki soul, pop i jazz, dance, R&B i gospel. Znalazła się na szczycie list w 35 krajach świata. Teksty utworów nawiązują do tematyki rozwodu, macierzyństwa i związku na odległość.

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Adele - płyty