Spice Girls

Spice Girls to brytyjski zespół, który jest uznawany za ikonę brytyjskiej popkultury. Żadna inna kobieca grupa muzyczna nie sprzedała dotychczas więcej płyt (ponad 85 milionów egzemplarzy). Dziewczęta osiągnęły ogromy sukces na skalę światową szczególnie wśród nastolatków i młodzieży lat 90.

Podstawowe dane:

  • Nazwa zespołu: Spice Girls
  • Rok powstania: 1994
  • Gatunki muzyczne: pop, teen pop, dance, R&B
  • Debiutancka płyta: Spice
  • Pozostałe albumy: Spiceworld, Forever, Greatest Hits
  • Najpopularniejsze piosenki: Wannabe, Spice Up Your Life, Too Much, Say You’ll Be There, 2 Become 1

Opis zespołu

Historia zespołu Spice Girls

Początki grupy muzycznej Spice Girls sięgają 1994 roku, kiedy brytyjskie czasopismo „The Stage” ogłosiło casting w celu powołania żeńskiego zespołu muzyki pop. Mogły w nim wziąć udział dziewczyny w wieku 18-21 lat. Wybrano pięć kandydatek – Melanie Chisholm, Melanie Brown, Geri Halliwell, Michaelle Stephenson oraz Victorię Adams. Po krótkim czasie w miejsce Stephenson do grupy dołączyła Emma Bunton. Wyłonione w castingu dziewczyny założyły grupę pod nazwą Touch. Intensywnie trenowały wokal oraz układy taneczne, aby mogły wkrótce wystąpić w teledyskach oraz koncertach. Plan ten początkowo się nie powiódł, ponieważ menedżerowie zrezygnowali z podpisania kontraktu i opuścili zespół.

Dziewczyny nie porzuciły swojego projektu muzycznego i postanowiły razem stworzyć grupę pod nową nazwą Spice. Kiedy okazało się, że jest już w użyciu, dokonano jej zmiany na Spice Girls. Nowym menedżerem zespołu został Simon Fuller. O brytyjskiej grupie zrobiło się głośno, kiedy 8 lipca 1996 roku został wydany singiel „Wannable”. Niedługo później powstał do niego teledysk, w którym wszystkie dziewczyny z zespołu urządzają szaloną imprezę taneczną w brytyjskim Grand Hotelu. Utwór „Wannable” znalazł się na szczycie list przebojów w 37 państwach świata, rozpoczynając spektakularną karierę grupy.

Spis Girls szybko stał się jednym z najpopularniejszych zespołów w Wielkiej Brytanii – uznano go za największy fenomen muzyczny od czasów grupy The Beatles. Fanami brytyjskich dziewczyn stali się zwłaszcza nastoletni słuchacze, którzy naśladowali zachowania i sposób ubioru piosenkarek, wieszali w pokojach plakaty z podobiznami wokalistek oraz tłumnie uczestniczyli w koncertach organizowanych na całym świecie.

Pierwszy poważny kryzys zespołu nastąpił w 1998 roku, po zakończeniu głośnej trasy koncertowej promującej płytę „Spiceworld”. Geri Halliwell zdecydowała się odejść z grupy, a Melanie Brown i Victoria Adams zaszły w ciążę. Członkinie zespołu rozpoczęły realizację indywidualnych projektów. Zespół Spice Girls nadal istniał aż do 2000 roku, kiedy na 7 lat zawieszono jego działalność w celu wydania płyty z największymi hitami, podsumowującej dotychczasowe dokonania.

Spice Girls – albumy

Pierwsza płyta Spice Girls pt. „Spice” ujrzała światło dzienne w październiku 1996 roku. Jej wydanie okazało się ogromnym sukcesem – już po roku sprzedaż osiągnęła 19 milionów egzemplarzy. Album liczy 10 utworów, w tym 4 single: „Wannabe”, „Say You’ll Be There”, „2 Become 1” oraz „Mamma/Who Do You Think You Are”. Płyta ta uzyskała status multiplatyny w 27 państwach świata, a zawarte na niej utwory dotarły na szczyt listy przebojów w 17 krajach.

3 listopada 1997 roku wydano drugą płytę Spice Girls pt. „Spiceworld”. Znalazło się na niej 10 utworów, w tym 7 singli: „Move Over”, „Spice Up Your Life”, „To Much”, „Stop”, „Viva Forever”, „Never Give Up on the Good Times” oraz „The Lady is a Vamp”. Wydaniu albumu towarzyszyło zwolnienie menedżera Simona Fullera oraz produkcja muzycznego filmu komediowego pt. „Spice World”, ukazującego w humorystyczny sposób tydzień z życia członkiń zespołu.

W 2000 roku ukazał się trzeci album Spice Girls pt. „Forever” z jedenastoma utworami, w tym jednym singlem „Holler/Let Love Lead the Way”. Płyta ta nie przyniosła jednak tak dużego sukcesu jak poprzednie krążki – sprzedała się jedynie w 4 mln egzemplarzy. Następnie zespół zawiesił działalność do 2007 roku, kiedy reaktywowana grupa Spice Girls wydała płytę „Greatest Hits” z piętnastoma największymi hitami w historii zespołu.

W lipcu 2021 roku z okazji 25-ciolecia piosenki „Wannabe” ukazała się EP-ka, pt. „Wannabe 25”, zawierająca jeden z największych przebojów zespołu oraz niepublikowaną do tej pory balladę.

Ciekawostki o zespole Spice Girls

  • Mężem jednej ze członkiń Spice Girl – Victorii, jest słynny angielski piłkarz David Beckham.
  • Dziewczyny z zespołu Spice Girls występowały w wielu kampaniach reklamowych, m.in. marki Pepsi, PlayStation czy Chupa Chups.
  • Zespół Spice Girls wystąpił podczas ceremonii zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, wykonując remix utworów „Spice Up Your Life” oraz „Wannabe”.
więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Cena
Ocena

Spice Girls - płyty