Janusz Leon Wiśniewski nie stroni od trudnych tematów, stawiając bohatera przed takimi problemami jak uprzedzenia rasowe, śmierć czy ubóstwo. We wszystkich jest coś, co każe uznać je za „opowieści najważniejsze”. To wrażliwość małego chłopca, która przenika przez nie i nawet nam, dorosłym, pomaga zrozumieć, co w życiu naprawdę ma sens.

Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze stanowią zbiór dwunastu krótkich historii, które mogą posłużyć za punkt wyjścia do długich rozmów z dzieckiem o uczuciach. O zaufaniu, ciekawości, zemście, strachu i o dumie. Nikt tu nie kategoryzuje ich wyraźnie na dobre i złe – książka uczy, jak o nich mówić, a nie je wartościować.

Dopełnieniem tekstu są ilustracje autorstwa Ani Jamróz, która już drugi raz współpracuje z Januszem Leonem Wiśniewskim (poprzednio spotkali się przy jego książce Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa). Utrzymane w błękitnych odcieniach, miejscami nieco abstrakcyjne rysunki przeniosą młodego czytelnika w świat widziany emocjami.

Najnowsza pozycja wydawnictwa Tadam to książka, która prowokuje – i to już nawet w tytule. Wygląda na to, że „dziecinnym opowieściom” naprawdę udało się nazwać „to, co najważniejsze”. Janusz Leon Wiśniewski, do spółki z Anią Jamróz, stworzył prawdziwy przewodnik po świecie emocji. Taki, który zostanie zrozumiany już przez kilkulatka, ale da też do myślenia dorosłemu. By potem wspólnie, tak jak bohater Uczuć, mogli w gronie rodzinnym porozmawiać o tym, co najważniejsze – nazwać i zrozumieć tę plątaninę wrażeń, w której tkwimy od najmłodszych lat.

Czy szczęście ma swój kolor i jak smakuje?
Dlaczego czekać to nie to samo co tęsknić?
Czy z ciekawości może burczeć w mózgu?
Jak wielkie oczy może mieć strach i co się stanie, gdy staną się zbyt wielkie?
Dlaczego zemsta zawsze jest najgorszym doradcą?
Czy można popłakać się z wdzięczności?

Wrażliwy chłopiec w różnych momentach swojego życia przeżywa dwanaście najważniejszych ludzkich emocji.
Na swój dziecięcy sposób stara się je opowiedzieć.
I przede wszystkim zrozumieć…

Dziecięce opowieści o tym, co dorośli uważają za dziecinnie proste.