Gniewko – życzliwy, zabawny, skory do pomocy innym smok zamieszkuje wraz z przyjaciółmi Smoczą Puszczę.

Jego zmartwieniem jest to, że każdy smok ma wyjątkowy talent (zianie ogniem, kilka głów, czarowanie, strzelanie błotem itp.), a on wciąż nie znalazł jeszcze swojego. Razem z innymi członkami Smoczek Policji strzeże Płotu, który oddziela Smoczą Puszczę od ziemi króla Jacentego – Miasta za Murem. Rycerze władcy nieustannie próbują atakować smoki. Robią to z polecenia królewny Izabeli, która marzy o założeniu smoczego zoo.

Najazdy zupełnie nie martwią smoków, które z przyjemnością wystrzeliwują pokonanych rycerzy z katapulty na drugą stronę Płotu. Sytuacja zmienia się, kiedy pewnego dnia Gniewko postanawia zatrzymać sobie jednego z pojmanych rycerzy – rycerza Sergiusza – i hodować go jako zwierzątko domowe. Prowadzi to do wielu komplikacji….

„Smocze opowieści” to historia pełna humoru, wartkiej akcji i niezwykłych bohaterów. Czy smokom uda się dojść do porozumienia z Królem i zawrzeć rozejm z Miastem za Murem? Czy połączą wspólnie siły i wyruszą na wyprawę w poszukiwaniu skarbów? Najnowsza powieść Marcina Mortki, autora bestsellerowej serii o przygodach wikinga Tappiego, przeniesie Cię do pięknego, baśniowego świata, pełnego magicznych bohaterów!