Są też profesje mniej oczywiste, można by nawet powiedzieć – niszowe, których przedstawicieli zaprosiła do swojej książki pt. „Dobra robota” Elżbieta Pałasz. Rozmówcy autorki pochodzą z jednego regionu Polski – Pomorza, co jest istotną informacją w przypadku części z nich.
 

Zdradziłam już, że książka ma formę rozmów, nie są to jednak sążniste wywiady, z którym dowiemy się najdrobniejszych szczegółów z życia bohaterów. To sprytnie prowadzone konwersacje, mające pokazać zwięźle, a zarazem ciekawie, wykonywane przez rozmówców zawody.
 

Muszę przyznać, że z wielkim zainteresowaniem połknęłam garść informacji o tym, jak wygląda życie zawodowe budowniczego statków, opiekunki fok czy nauczycielki języka kaszubskiego. Tajniki pracy projektantów mebli, farmera i pani pilot odrzutowca oraz pozostałych bohaterów przedstawione zostały dość szczegółowo, choć w niewielkiej ilości tekstu.
 

Ważną rolę w tej książce odgrywają ilustracje Joanny Czaplewskiej. Każdemu opisowi zawodu towarzyszy rozkładówka, przybliżająca związane z nim zagadnienia, a w tekście pojawiają się tylko sporadycznie niewielkie elementy graficzne.

Ewa Świerżewska

Dobra robota. Ceramik, opiekun fok i inne ciekawe zawody

Elżbieta Pałasz
il. Joann Czaplewska
wyd. Adamada
wiek: 5+