Jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo – superinteligentny dziesięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi – idą do nowej szkoły. Jak się odnajdą w nowym miejscu wśród nieznanych rówieśników? "Nowa szkoła" opowiada o ważnych sprawach małych ludzi w sposób zabawny i wciągający, a pod rozrywkową fabułą kryją się tematy na niejedną poważną rozmowę.
Fajna akcja i szalony humor – ta książka czyta się sama!
Rafał Kosik pisze tak, że dzieci czytają!

Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła

Seria:    Amelia i Kuba
Kosik Rafał
wyd. Powergraph, 2015
wiek: 9+

 

Kocurek i Szczeniaczek zachowują się o-k-r-o-p-n-i-e! Walczą ze sobą, hałasują, syczą i ślinią się, a to wszystko budzi dziecko. Trzeba ich nauczyć właściwego zachowania. Czas na szkołę dobrych manier.
 

Czy Kocurek nauczy się przestrzegania zasad? Czy zaprzyjaźni się z pozostałymi uczniami, czy też wprowadzi CHAOS do szkolnej klasy? Nie będzie łatwo – jeden z uczniów właśnie wyznał, że n-i-e-n-a-w-i-d-z-i kotów…

Świetna zabawa gwarantowana (tylko nie dla opiekunów Kocurka). 

Zły Kocurek. Szkoła

Nick Bruel
przeł. Marta Panek
wyd. Mamania, 2016
wiek: 5+

Trojaczki rzucają petardę, gdy fotograf robi zdjęcie klasowe. Na lekcjach myślą o niebieskich migdałach, bujając w obłokach. „Wcale nieprawda! Bujam się tylko na krześle!”. Zastanawiają się nad wieloma sprawami. Dlaczego to nauczycielki w szkole zarabiają, skoro pracują dzieci? Dlaczego do szkoły trzeba nosić tyle przyborów?

To książka dla uczniów i dla tych dorosłych, którzy nie zapomnieli zapachu tornistra, szelestu liści kasztanów w drodze do szkoły i odgłosu kulek na szkolnym podwórku.

Trojaczki w szkole

Seria: Trojaczk
przeł. Nicole    Lambert
przeł.    Marta Duda-Gryc
wyd. JUPI, 2018
wiek: 4+

W Leśnej Szkole wszystkie dzieci są wyjątkowe. Achilles wyróżnia się jednak nawet w tej barwnej gromadce. Nieustannie psoci i straszy młodszych kolegów. Pewnego dnia, przypadkiem, Achilles zostaje w szkole na noc. Towarzyszy mu najlepszy uczeń, Maksymilian. Jakie tajemnice kryje opustoszała szkoła? Czy bywa w niej niebezpiecznie? I czy dwóch tak różnych chłopców może się porozumieć i wspólnie przeżywać przygody? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Maxa Ducosa "Noc w Leśnej Szkole".

To książka o przyjaźni i o szkole, która okazuje się miejscem niezwykłym i pełnym niespodzianek. Opowiedziana prostym, dynamicznych językiem historia na pewno zaintryguje młodych czytelników. Tym bardziej, że towarzyszą jej interesujące, nasycone barwami ilustracje. Autor "Nocy w Leśnej Szkole" jest nie tylko uznanym twórcą książek dla dzieci, ale również cenionym francuskim malarzem. 
"Noc w Leśnej Szkole" to znakomita propozycja dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać.

Świetna lektura dla chcących, wraz z Achillesem i Maksymilianem, odkryć, co dzieje się w szkole, gdy zapada noc…

Noc w Leśnej Szkole

Max Ducos
przeł. Jakub Jedliński
wyd. Polarny Lis
wiek: 7+

Na Bartka Wójcika padł blady strach. Być może ma alergię. Nie byle jaką, tylko alergię na swojego psa, Czakiego. A wszystkiemu winna nauka. No bo co, jeśli zostanie naukowo dowiedzione, że Bartek jest uczulony? Co wtedy? I w ogóle po co się uczyć? Naukowcy wcale nie wiedzą wszystkiego i czasami też plączą się w zeznaniach. Rodzina Bartka ma chyba jednak inne zdanie na ten temat. Nawet Agnieszka przekonuje go, że nauka jest ważna. I że opłaca się mieć wiedzę. Choćby po to, aby wynaleźć szminkę w sztyfcie...

Czy muszę chodzić do szkoły, czyli po co komu nauka?

Seria:    Duże dzieciaki
Pawlak Romek
wyd. Wydawnictwo MAC, 2017
wiek: 7+

(opr. Ewa Świerżewska)