Zabawy ruchowe to najlepsze wsparcie rozwoju fizycznego dziecka, wydolności jego organizmu, ale też sprawności umysłowej. A ponieważ zarówna zabawa, jak i ruch, to naturalne potrzeby niezależnie od wieku, ich wprowadzenie jest proste i nie wymaga od opiekunów praktycznie żadnego wysiłku. Zabawy ruchowe mogą obejmować całe spektrum zajęć, zaczynając od układania dużych klocków, a kończąc na wyścigach z szarfami czy tańcu. Dzięki tej różnorodności rozwijają wiele sprawności takich jak motoryka duża, ruch w rytmie, szybkość, gibkość, dobry refleks, wytrzymałość, precyzja itd. Usprawniają działanie wszystkich układów w organizmie i pozytywnie wpływają na zdrowie.

Niewiele o tym mówimy, ale zapewnienie zabaw ruchowych dzieciom jest dziś coraz ważniejsze z trzech powodów. Pierwszym z nich są kłopoty z otyłością i nadwagą, w których każdy ruch jest ważny, a zabawy to aktywność najbardziej lubiana niezależnie od wieku. Dodatkowo ruch, zwłaszcza o małym czy średnim natężeniu, zmniejsza stres oraz stany lękowe, których w ostatnich latach doświadcza coraz więcej dzieci i młodzieży. Po trzecie zabawy ruchowe realizują w dużym stopniu potrzebę aktywności spontanicznej (NEAT), która powinna być bardzo wysoka zwłaszcza u młodszych, ale tak naprawdę u wszystkich, a niestety w ostatnich latach spada nienaturalnie szybko.

 

Rex London, gra zręcznościowa Guma do skakania

 

Zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu

Zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci przedszkolnych to najczęstszy rodzaj zorganizowanej aktywności, ponieważ wspaniale wpływają na rozwój koordynacji (ważny zwłaszcza w młodszych grupach) oraz rytmizacji ruchu. Do tego najbardziej angażują dzieci i sprawiają im wiele radości podobnie jak zabawy ze śpiewem. Maluchy w wieku przedszkolnym są szczególnie wrażliwe na muzykę, dlatego w tym czasie łatwo wyrobić w nich artystyczne zainteresowania. Zabawy te najczęściej pozbawione są ducha rywalizacji i pozwalają się wyciszyć, co jest bardzo ważne. Większość z nich można organizować nie tylko w grupach, ale też w domu, nawet dla jednego dziecka. Najprostsze zabawy ruchowe dla przedszkolaków to poruszanie się szybko-wolno w zależności od tempa muzyki, zastyganie w ruchu, gdy muzyka milknie oraz gry związane ze słowami piosenek typu „Kółko graniaste”, „Stary niedźwiedź moc śpi” itd.

 

   Empik prezentuje: Dobre bo polskie – Stary niedźwiedź mocno śpi – Przeboje dla dzieci Wykonawca:Various Artists

 

Kolejne ulubione zabawy ruchowe maluchów w wieku przedszkolnym to aktywności zadaniowe – dziecko ma wykonać konkretne zadanie np. dobiec do dywanu i na nim usiąść, przenieść woreczek z piaskiem na głowie, dotknąć kolejno głowy, ramion, kolan i kostek, przejść jak kotek, czyli na czworaka, dookoła sali, głośno miaucząc itd.

 

Woreczki gimnastyczne Sensoryczne 10 szt. Producent:Akson

 

W młodszych grupach przedszkolnych przygotowujemy zabawy oparte na zadaniach indywidualnych, w starszych możemy wprowadzać zadania w parach np. spacery bliźniaków – para dzieci związuje po jednej nodze szarfą i uczy się chodzić z druga osobą.

 

Akson, szarfy gimnastyczne, 7 szt.

 

Zabawy ruchowe dla dzieci klas 1-3

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym mogą być już nieco bardziej skomplikowane i mieć więcej elementów sportowych, mających na celu budowę wytrzymałości oraz siły organizmu. Warto wplatać je w czas nauki, ponieważ w tym wieku potrzeba aktywności spontanicznej jest nadal bardzo wysoka, przez co dzieci mają duży problem z długim siedzeniem w ławkach czy podczas odrabiania lekcji. Najlepiej sięgnąć po zabawy związane z bieganiem, skakaniem, rzucaniem. Poprawiają one wydolność organizmu i sprawność fizyczną, a mimo intensywności pozwalają lepiej się skoncentrować po aktywności. Dodatkowo są wymagające pod względem energetycznym, więc dobrze sprawdzają się jako profilaktyka nadwagi czy otyłości. Świetne będą tradycyjne zabawy w berka, „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, rzuty do celu, rzuty na odległość, gry z piłkami lub ringo, przeciąganie liny czy pomysły z PRL-u jak gra w gumę i klasy. Dzieci naprawdę nadal je uwielbiają.

 

Gra Zręcznościowa Rzutki, Rzut Do Celu, Woreczki, Piłeczki Marka:Zabawkowy Zawrót Głowy

 

Zabawy ruchowe dla dzieci 9-12 lat

Starsze dzieci niestety mają coraz większe tendencje do zaniedbywania aktywności ruchowych na rzecz technologii, co jest bardzo szkodliwe dla ich rozwoju. W czasie pierwszych przemian związanych z dojrzewaniem, ruch ma kluczowe znaczenie dla rozwoju fizycznego, utrzymania zdrowej wagi oraz zdrowia psychicznego dzieci. Z tego powodu zabawy ruchowe dla starszaków są tak samo ważne, jak w przypadku maluchów. Opiekunowie – rodzice i nauczyciele – powinni uwzględniać je podczas organizacji zajęć dla dziecka. Dzieci ze starszych klas szkolnych najchętniej podejmą zabawy związane ze sportem, np. gry zespołowe, wyścigi, dwa ognie, tory przeszkód, podchody na czas.

 

PARK LINOWY przenośny zestaw TOR PRZESZKÓD ninja dla dzieci zestaw gimnastyczny MAŁPI GAJ Marka:JUMI

 

Pamiętajmy, że niezależnie od wieku dzieci i pory roku, przynajmniej raz dziennie zabawy ruchowe warto organizować na świeżym powietrzu.

Więcej podobnych porad znajdziesz w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock