Za „buntowniczą” młodość…

Córka aktorskiej pary, Marcheline Bertrand i Johna Voighta, będąc nastolatką nastręczała swojej matce sporo rodzicielskich problemów. Matka wychowywała ją samotnie, a relacje z nieobecnym, surowym ojcem do dzisiaj dalekie są od idealnych. 14-letnia Angelina została wyrzucona ze szkoły i pofarbowała włosy na fioletowo, eksperymentowała też z używkami. Zaniepokojona Marcheline wpadła wtedy na ryzykowny, ale ostatecznie skuteczny pomysł: pozwoliła ówczesnemu chłopakowi córki wprowadzić się do ich domu, a sama spała w sypialni obok. Jolie pierwszy raz za mąż wyszła w wieku 21 lat za brytyjskiego aktora Jonny’ego Lee Millera - na ślubnym kobiercu stanęła w skórzanych spodniach i białym podkoszulku, na którym krwią wypisane było imię jej ukochanego… Porzuciła go trzy lata później dla poznanego na planie filmu „Pushing Tin” i starszego o 19 lat Billy’ego Bobba Thorntona.

… oraz inspirującą dojrzałość

Dzisiaj Angelina znana jest przede wszystkim z różnorodnych ról filmowych, w tym z nagrodzonej Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej „Przerwanej lekcji muzyki”. Od kilku lat czuje się jednak lepiej po drugiej stronie kamery - wyreżyserowała między innymi „Niezłomnego” do scenariusza braci Coen, nominowanego do Oscara w trzech kategoriach (za najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i jego montaż); „Nad morzem”, w którym wystąpiła wraz ze swoim ówczesnym mężem, Bradem Pittem oraz „Najpierw zabili mojego ojca”, film opowiadający o okrutnych działaniach Czerwonych Khmerów w Kambodży. Jest to temat niezwykle jej bliski - jej pierwszy adoptowany syn, 18-letni dzisiaj Maddox, urodził się w tym zrujnowanym brutalnymi rządami wojskowej junty kraju. Aktorka odwiedziła Kambodżę w 2000 roku w ramach prac na planie filmu „Lara Croft: Tomb Raider”, gdzie pierwszy raz była świadkiem kryzysu humanitarnego, co do dziś wspomina jako doświadczenie, dzięki któremu zaangażowała się w działania na rzecz uchodźców. Krótko później zaczęła współpracować z UNHCR i odwiedzać obszary ogarnięte konfliktami zbrojonymi, kryzami humanitarnymi i uchodźczymi, od samego początku samodzielnie finansując swój udział w tych misjach. Jej adoptowana córka, Zahara, pochodzi z jednego z najbiedniejszych krajów świata, Etiopii i jest tzw. AIDS orphan, czyli dzieckiem osieroconym w związku z faktem, iż oboje jej rodziców zmarło na tę chorobę. Syn Pax przyszedł na świat z kolei w Wietnamie, gdzie, porzucony przez matkę, został oddany do sierocińca. Jolie najpierw wystąpiła o adopcję jako samotna matka, zaś po przyjeździe do Stanów usynowił go także i Pitt.


Za talent i zapadające w pamięć role

Przez lata kariery Jolie dała poznać się jako aktorka niezwykle wszechstronna, świetnie sprawdzając się zarówno w ambitnych produkcjach, jak i kinowych, sensacyjnych „pewniakach”. Do tych najbardziej pamiętnych należą oczywiście Lara Croft w serii o Tomb Raiderze; „Pan i Pani Smith”, na planie którego poznała Brada Pitta; „Cena odwagi”, gdzie wcieliła się w postać walecznej żony zaginionego w Pakistanie dziennikarza, nagrodzona Oscarem „Przerwana lekcja muzyki” oraz tytułowa „Czarownica”, czyli mroczna, ale skierowana również do młodszych widzów adaptacja klasycznej baśni.

 

Za bycie działaczką, aktywistką i specjalną wysłanniczką ONZ

Wszystkich inicjatyw charytatywnych, w które zaangażowana jest Angelina Jolie, nie sposób wymienić. Aktorka od niemal dwóch dekad wykorzystuje swoją gigantyczną rozpoznawalność, aby zwrócić uwagę międzynarodowej opinii publicznej na różne istotne kwestie. Prym wśród nich wiodą upowszechnianie i walka o prawa kobiet; ochrona oraz odtwarzanie przyrody, szczególnie na dawnych obszarach wojennych; walka o prawa migrantów i uchodźców; przeciwdziałanie handlowi dziećmi oraz dbanie o edukację ich w krajach ogarniętych konfliktami. Początkowo specjalna ambasadorka przy Wysokim komisarzu Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, następnie ambasadorka dobrej woli UNICEF-u, zaś od 2007 roku - specjalna wysłanniczka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na swoim koncie ma udział w niezliczonych misjach humanitarnych, odwiedzała obozy uchodźców i obszary wojenne; przemawiała także na forum ONZ, NATO czy parlamentów narodowych. W 2003 roku powołała do życia Maddox Jolie Pitt Foundation, do dziś zajmującej się szerokim spektrum spraw bliskim sercu aktorki i jej dzieci.

 

Za podniesienie świadomości o ryzyku zapadnięcia na nowotwór piersi i jajników

Najbardziej pamiętnym momentem, który sprawił, że Angelina Jolie przez całe tygodnie była na ustach mediów na całym świecie był ten, w którym ogłosiła publicznie, iż poddała się prewencyjnej, podwójnej mastektomii z rekonstrukcją piersi. W opublikowanym w 2013 roku przez „New York Times” przejmującym tekście pt. „My Medical Choice” aktorka wyznała, iż dowiedziała się, że jest nosicielką wadliwego genu, który zwiększa ryzyko zapadnięcia na nowotwór. „Lekarze oszacowali, że mam 87% szans zapadnięcia na nowotwór piersi i 50% szans zapadnięcia na nowotwór jajników” - wspominała Jolie w materiale opisującym operacje i zabiegi, które przeszła. Jak podkreślała, decyzję motywowała przede wszystkim troską o szóstkę swoich dzieci oraz faktem, iż jej matka zmarła na raku w wieku 56 lat właśnie na nowotwór piersi. I chociaż wielu komentatorów określało jej decyzję jako kontrowersyjną, to onkolodzy na całym świecie chwalili gwiazdę nie tylko za odwagę, ale i wywołanie ogólnoświatowej dyskusji na temat raka jajników i piersi. W samym 2013 roku i tylko w Polsce badaniom na obecność mutacji genów odpowiedzialnych za te choroby poddało się ponad 10 tysięcy kobiet.

 

Za to, że umie się sprzedać… w szczytnym celu

W 2006 roku, kiedy na świat przyszła jej pierwsza córka, Shiloh Jolie-Pitt, aktorka sprzedała prawa do pierwszej sesji zdjęciowej magazynowi „People” za kwotę 4,1 miliona dolarów. Dwa lata później, kiedy ich rodzina powiększyła się o bliźniaki, Vivienne i Knoxa, ta sama gazeta opublikowała ich ekskluzywne fotografię za zawrotną sumę 14 milionów dolarów, której nie udało się do dzisiaj przebić żadnej celebrytce, z Kim Kardashian włącznie. Jolie i Pitt „sprzedali” w ten sposób również pierwsze zdjęcia trójki adaptowanych dzieci oraz fotorelację z ich ślubu w 2014 roku. Cały dochód - łącznie ponad 41 milionów dolarów - przekazali na cele charytatywne.