Skąd bierze się dylemat przy wyborze wiertarki?
Na rynku obecnych jest wiele firm, które oferują klientom przeróżne modele elektronarzędzi przydatnych w remontach. Rozpiętość cenowa jest ogromna i obejmuje zarówno te „jednorazowe”, które kosztują kilkadziesiąt złotych i raczej nie posłużą użytkownikowi przez wiele lat, ale też w pełni profesjonalne egzemplarze do zadań specjalnych. W zasadzie praktyka podpowiada, że w zastosowaniach amatorskich i półprofesjonalnych żadne z powyższych nie będą właściwe. Dlaczego?
Przede wszystkim wiertarka udarowa lub ta pozbawiona udaru z najniższej półki cenowej będzie zazwyczaj zbyt słaba i ulegnie awarii lub kompletnej destrukcji po wykonaniu tylko kilku otworów. Modele z najwyższej półki są przeznaczone szczególnie dla tych, którzy wykonują najintensywniejsze prace w trudnych warunkach. Dlatego w prostych zadaniach ich potencjał się zmarnuje, a sam zakup się nie zwróci.
Wiertarka udarowa – jakie typy urządzeń można wybrać?
Samo określenie udaru nie zawęża się jedynie do jednego rodzaju elektronarzędzia. Wykonywanie ruchu posuwisto-zwrotnego jest możliwe zarówno w wiertarko-wkrętarkach, typowych wiertarkach udarowych, czy młotowiertarkach. Każda z wymienionych opcji charakteryzuje się odmiennymi możliwościami i przeznaczony jest do różnych zadań, dlatego przed podjęciem decyzji warto uwzględnić ich zastosowanie.
Najważniejsze cechy urządzeń udarowych
Wiertarko-wkrętarki sieciowe lub akumulatorowe są urządzeniami wyposażonymi w funkcję udaru i nadają się do wiercenia otworów w twardszych materiałach. Zazwyczaj nie dokonuje się nimi trudniejszych prac, takich jak wiercenie w żelbetonie, ze względu na niską moc urządzeń i konieczność włożenia sporej siły. Świetnie jednak sprawdzają się podczas prac domowych, gdy trzeba wykonać otwór w ścianie.
Typowe wiertarki z udarem są już nieco mocniejszymi elektronarzędziami. Przystosowane są do trudniejszych zadań i w uchwycie mogą zmieścić wiertła o średnicy do 20 mm. Przy wyborze warto kierować się bardziej w stronę tradycyjnych udarowych sprzętów, a nie tylko uniwersalnych z dodatkową funkcją udaru. Sprzęt tego rodzaju może być wykorzystywany do wykonywania otworów w betonie, jednak w zależności od jego twardości realizacja prac może być okupiona sporym wysiłkiem.
Ostatnim typem urządzeń wyposażonych w opcje ruchu posuwisto-zwrotnego jest młotowiertarka. To typowe narzędzie budowlane wyposażone dodatkowo w funkcję skuwania. Świetnie sprawdza się w najtrudniejszych zadaniach, jednak nie zawsze znajdzie zastosowanie w przydomowym warsztacie. Z drugiej strony okaże się nieoceniona podczas skuwania płytek ściennych czy podłogowych lub starej posadzki betonowej.
Uchwyt wiertarski – jakie ma znaczenie dla użytkownika?
W zasadzie obecnie na rynku sprzętów do wiercenie stosuje się 3 rodzaje głowic mocujących:
- cylindryczny,
- SDS MAX,
- SDS PLUS.
W niektórych wkrętarkach z funkcją wiercenia może pojawić się też odmiana cylindryczna w wersji samozaciskowej, szczególnie przydatna w umieszczaniu w niej bitów.
Obecnie tradycyjny uchwyt z opcją zakręcania kluczem lub dłonią przestaje odgrywać ważniejszą role wśród elektronarzędzi do wiercenia. Dobra wiertarka udarowa zawsze będzie kojarzyć się z końcówką SDS, ponieważ bardzo dobrze trzyma dłuta, wiertła lub przecinaki. Z kolei klasyczne głowice mogą mieć kłopot z utrzymaniem tych akcesoriów wewnątrz, szczególnie podczas pracy z twardszym materiałem.
A może wiertarka bez udaru?
Kiedy urządzenie do wiercenia pozbawione możliwości uderzenia będą najbardziej przydatne? Mają one szczególne zastosowanie w precyzyjnym wykonywaniu otworów. Bardzo często nie oferują możliwości montażu zbyt dużych wierteł, jednak rekompensują to lekkością i sporą liczbą obrotów na minutę. Najczęściej posiadają głowicę z uchwytem cylindrycznym.
Jaka przewagę mają wersje bez uderzenia nad wiertarkami z udarem? Przede wszystkim są wyposażone w ręczną regulację obrotów. To bardzo ważna funkcja zwłaszcza w momencie obróbki delikatnych materiałów. Dla przykładu wiercenie w płytkach ceramicznych lub gresie może być utrapieniem, jeśli nie posiada się tej funkcji. Nie mówiąc już o tym, że przyda się specjalna otwornica diamentowa.
Sposób zasilania wiertarek udarowych
Podstawowymi modelami użytkowanymi w domowych warunkach są te zasilane sieciowo lub akumulatorowo. W pierwszym przypadku istnieje konieczność ciągnięcia za sobą przedłużacza, co sprawia, że nie w każdych warunkach praca będzie komfortowa. Rekompensują to wysoka mocą silnika.
Modele na baterie są za to bardzo mobilne i mogą być wykorzystywane niemal w każdym miejscu. Pracują też nieco ciszej, jednak ogranicza je poziom naładowania akumulatorów. Szczególnie podczas realizacji zadań z udarem można zauważyć, że prąd bardzo szybko ubywa. Konieczność montowania źródła energii wiąże się z tym, że wiertarka udarowa będzie miała większe rozmiary od odpowiednika sieciowego.
Pewnym kompromisem, szczególnie dla tych, którzy posiadają sprężarkę powietrza jest wiertarka pneumatyczna. Jest odporna na zapylenie i kurz, ponieważ jej silnik nie musi odprowadzać tak intensywnie ciepła, jak w przypadku innych modeli. Charakteryzuje się więc szczelną budową. Poza tym działa ciszej i jest bardzo wytrzymała. Minusem jest zapewne konieczność podłączania do niej przewodu ciśnieniowego ze sprężarki, co nie zawsze jest praktyczne.
Jaka wiertarka udarowa będzie dla ciebie najlepsza?
Dla większości użytkowników domowych i majsterkowiczów wiertarko-wkrętarka z udarem lub uniwersalna wiertarka z tą funkcją będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jednocześnie zakup takiego modelu nie powinien zrujnować portfela (dobre modele sieciowe nie powinny być droższe niż 200-250 zł), a zapewni z pewnością dobre parametry pracy. Dla ekip remontowo-budowlanych i profesjonalistów odpowiednim wyborem będzie z pewnością solidna wiertarka udarowa lub młotowiertarka. Wybór, jak zawsze, uzależniony jest przede wszystkim od budżetu i zastosowania.
Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / markara
Komentarze (0)