Dlaczego wiertarko-wkrętarki są tak popularne?

Użytkownicy cenią sobie to urządzenie z kilku względów. Przede wszystkim – w zależności od modelu – jest bardzo poręczne i mobilne. W przypadku wersji akumulatorowych nie trzeba ciągnąć za sobą nieskończonych metrów kabli, by móc wykonywać zadania. Inna zaleta to długi czas pracy na jednym cyklu ładowania. Jeśli nie wykorzystuje się jej do wiercenia udarowego w betonie można naprawdę wiele zdziałać nawet najprostszymi modelami.

Co równie istotne z perspektywy majsterkowicza, wkrętarka akumulatorowa jest bardzo poręczna i można się nią posługiwać w trudnodostępnych miejscach. Tutaj niekwestionowaną przewagę mają wersje o obudowie w kształcie litery I, których można używać w najwęższych zakamarkach. Jednak nawet inne modele można wyposażyć w stabilne przedłużki, które pozwolą realizować zadania na sporych dystansach.

wiertarki i wiertarko-wkrętarki

Na co zwrócić uwagę wybierając wiertarko-wkrętarkę akumulatorową?

Jest kilka istotnych parametrów technicznych, które dobrze jest uwzględnić przed planowanym wyborem sprzętu. Wszystkie w pewnym stopniu maja wpływ na rodzaj wykonywanej pracy i komfort jej prowadzenia. Oto najważniejsze z nich.

Moc urządzenia

W narzędziach akumulatorowych wartość ta zazwyczaj nie jest mocno eksponowana, a pokazuje się najczęściej napięcie. Jednak warto poszukać oznaczeń na obudowie lub w innych miejscach informacji o tym parametrze, ponieważ ma bezpośredni wpływ na to, jak wiertarko-wkrętarka będzie radzić sobie pod obciążeniem. Im mocniejszy silnik, tym trudniejsze zadania zdoła znieść bez nadmiernego przegrzewania.

ryobi wkrętarka

Napięcie wkrętarki

Parametr ten ma istotne znaczenie w kontekście osiąganej mocy. Najprostsze modele działają pod napięciem do 4.8 V, co nie jest oszałamiającą wartością. Pozwala jednak na realizację bardzo prostych zadań, szczególnie w przypadku składania mebli lub wkręcania elementów w uprzednio nawiercone otwory.

Urządzenia z przedziału 6.5-14 V to elektronarzędzia skierowane dla bardziej wymagających użytkowników. Często szczególnie modele o wyższym napięciu wyposażone są w regulację prędkości obrotowej przy pomocy dwóch biegów. Dzięki temu pracę można dostosować do konkretnych potrzeb, co czyni urządzenie bardziej uniwersalnym.

Jeżeli wkrętarka akumulatorowa ma służyć do zadań specjalnych lub po prostu będzie pracowała często i pod sporym obciążeniem, poleca się wybieranie modeli, które działają pod napięciem od 18 V. To zdecydowanie najbardziej racjonalny wybór dla profesjonalistów, a stały rozwój akumulatorów sprawia, że przy użyciu takiego sprzętu można wykonywać niezwykle trudne prace. Obecnie na rynku widoczne są modele działające pod napięciem nawet 54 V – to jednak absolutny top.

makita wkrętarka

Czas pracy na jednym cyklu ładowania

Oczywiście dla domorosłych majsterkowiczów nie zawsze jest to kluczowa opcja. Ma jednak znaczenie szczególnie wtedy, gdy często realizuje się prace w domu. Oczywiście wiertarko-wkrętarka sieciowa pozbawiona jest tego parametru, jednak modele na baterię mogą mieć różny czas pracy w zależności od wykorzystywanej funkcji, mocy silnika i napięcia.

Jednocześnie przy poszukiwaniu informacji o maksymalnym czasie pracy akumulatora ważne jest też sprawdzenie, jak długo trwa samo ładowanie. Oczywiście im krócej, tym lepiej, jednak nie zawsze można spełnić ten warunek i dopasować to do naszych oczekiwań. Dlatego właśnie dobrze jest mieć ładowarkę do szybkiego ładowania i przynajmniej dwa akumulatory.

makita df0300

Wybór dodatkowych akcesoriów w zestawie

Niekiedy użytkownik chce wybrać jedynie samo narzędzie, nawet bez dodatkowych akumulatorów, ponieważ ma już na stanie kilka sprzętów danego producenta. Dodatkowa ładowarka jest więc mu zbędna. Dla innych ważne będzie to, jaka wiertarko-wkrętarka będzie już fabrycznie wyposażona w baterię (również dodatkową), szybką ładowarkę, walizkę (absolutny standard), ale też zestaw bitów czy wierteł i lampkę przy głowicy do podświetlania w czasie pracy.

Jaką wiertarkę kupić do domu – oto kilka ciekawych modeli

Po wzięciu pod uwagę wszystkich powyższych sugestii i podpowiedzi, poniżej zestawione zostały popularne i jednocześnie bardzo dobre modele w różnych przedziałach cenowych. Ich użyteczność będzie uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy i jej częstotliwości, oraz sposobu obchodzenia się z samym sprzętem. Oto przegląd polecanych elektronarzędzi.

sthor

Wkrętarka udarowa STHOR, 12 V T78111

To absolutnie podstawowy model akumulatorowy do użytku domowego. Został wyposażony w baterię o pojemności 1.5Ah o napięciu 12 V. Można w nim znaleźć funkcję dwóch biegów, co pozwala na regulacje prędkości wkręcania lub wiercenia. Dysponuje momentem obrotowym 24 Nm. i czasem ładowania baterii 1 h. Egzemplarz do absolutnie najprostszych prac.

graphite

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z udarem Energy+ 18V, GRAPHITE 58G010

Jeżeli zastanawiasz się, jaką wkrętarkę kupić do swojego przydomowego warsztatu, to właśnie ten model może spełnić twoje wymagania. Wyposażony jest w płynną regulację obrotów i może pracować na dwóch biegach. W zależności od obrabianego materiału wartość momentu obrotowego waha się na poziomie 35-55 Nm., co jest zadowalającym wynikiem dla większości domowych zastosowań. Opisywany egzemplarz ma również funkcję udaru i podświetlenie LED, dla lepszej widoczności.

wkrętarka yato

Wiertarko-wkrętarka udarowa YATO 40 nm YT-82786

Udany model jednego z czołowych producentów elektronarzędzi. Dysponuje mocnym silnikiem o maksymalnym momencie obrotowym 40 Nm. 3 funkcyjny zakres pracy obejmujący wkręcanie, wiercenie i wiercenie udarowe pomaga w większości prac domowych i półprofesjonalnych zastosowaniach. Model ten posiada też bardzo wytrzymałą stalową przekładnię i funkcję zabezpieczenia baterii przed przegrzaniem. To solidny produkt zapewniający zapas mocy w wielu zadaniach.

 

 

To jedynie 3 ciekawe propozycje spośród mnóstwa wiertarko-wkrętarek akumulatorowych. Dzięki uwzględnieniu powyższych wskazówek wybór odpowiedniego sprzętu będzie łatwiejszy i zakończony sukcesem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock