Chrześcijańska historia o narodzinach Jezusa wspomina trzech króli, którzy podążając za gwiazdą dotarli do betlejemskiej szopki. Znani są jako Kacper, Melchior oraz Baltazar. Tradycja obchodzenia ich święta narodziła się w średniowieczu. Byli wielkimi władcami ze wschodu, którzy chcieli się pokłonić dzieciątku, choć nazywani są też Mędrcami czy Magami. Wspomina o nich św. Mateusz. Co ciekawe, z ewangelii wynika, że wizyta trzech króli mogła być znacznie dłuższa, niż tylko ograniczać się do wręczenia trzech symbolicznych darów: złota, kadzidła i mirry. Przy okazji święta Trzech Króli przypominamy monarchów, którzy najbardziej zakorzenili się w kulturze, a także tych, o których najgłośniej było w ostatnich latach.

Midas „Mitologia”

Z racji słynnej opowieści o królu Midasie, który za sprawą dotyku wszystko zmieniał w złoto, wydawało się, że jest to postać legendarna. Tymczasem historyczne źródła asyryjskie wspominają postać Midasa oraz wojny, w których brał udział. My jednak zapamiętaliśmy go jako nieroztropnego władcę, życzącego sobie, żeby wszystko czego dotknie, zamieniało się w złoto. W efekcie przymierał głodem, a wreszcie w złoty posąg zamienił swoją córkę. Na szczęście Dionizos cofnął życzenie, czym uratował nierozważnego władcę. Nam po Midasie pozostał morał, żeby nie wypowiadać pochopnie nieprzemyślanych myśli.
 

Artur „Król Artur: Legenda miecza”

Król Artur to zdecydowanie legendarna postać, o której napisano najwięcej utworów literackich, a także nakręcono najwięcej filmów. Najnowszy obraz w reżyserii Guya Ritchiego to „Król Artur: Legenda miecza” z 2017 roku. Główną rolę powierzono Charliemu Hunnamowi, choć ponoć niewiele brakowało, by słynnego króla zagrał Superman i Wiedźmin w jednym, czyli Henry Cavill. Kolejnym interesującym faktem jest pomoc w tworzeniu scen walki ze strony polskich kaskaderów z Prime Fury Stunt Team. Jest to kolejny punkt wspólny z uniwersum Sapkowskiego, ponieważ ci sami kaskaderzy pracowali przy tworzeniu gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Oryginalny Król Artur to legendarny celtycki król Brytów, którego wybrał słynny miecz Excalibur, pozwalając wyciągnąć z kamienia. Artur już jako monarcha był też założycielem słynnego okrągłego stołu i cechował się wyjątkową roztropnością, odwagą oraz mądrością.

 

Król Artur: Legenda Miecza (Blu-ray Disc)

 

Elżbieta II „The Crown”

Choć z lekcji historii najłatwiej nam przytoczyć imiona królów, to obecnie najbardziej znaną monarchinią na świecie jest brytyjska królowa Elżbieta II. Nic dziwnego zatem, że serial poświęcony jej życiu stał się międzynarodowym hitem. Jednak osoba wyjątkowej bohaterki, która objęła tron w 1952 roku, nie jest jedynym argumentem, żeby obejrzeć „The Crown”. Serial jest fantastycznie zrealizowany, twórcy dbają o każdy szczegół, a realizacja produkcji kosztowała majątek. Według informacji podawanych przez prasę, jeden odcinek ma kosztować nawet 13 mln dolarów! Przykładem detali na najwyższym poziomie może być główny motyw muzyczny, skomponowany przez niekwestionowanego mistrza muzyki filmowej – Hansa Zimmera. W obsadzie „The Crown” znajdziemy czołowych aktorów i aktorki brytyjskiej telewizji, a jako że fabuła serialu rozciąga się na całe dziesięciolecia, zmieniają się również odtwórcy poszczególnych ról. I tak w pierwszych dwóch sezonach w Elżbietę II wcielała się Claire Foy, natomiast w trzeciej i czwartej serii główną rolę otrzymała Olivia Colman. Podobnie dzieje się w przypadku pozostałych członków rodziny królewskiej. Przy tej okazji warto też wspomnieć o Elżbiecie I, która również zapisała niemały okres historii Anglii. Elżbieta I Tudor władała Wielką Brytanią 44 lata między 1558 a 1603 rokiem. Wyróżniła się tym, że nigdy nie wyszła za mąż, choć o jej rękę starali się m.in. król Hiszpanii Filip II czy Iwan IV Groźny – car Rosji. Burzliwe losy Elżbiety I zekranizował w 2007 roku Shekhar Kapur w filmie „Elisabeth: Złoty wiek”. W rolę energicznej monarchii wcieliła się Cate Blanchett.

 

The Crown: Season One

 

Bran Stark „Gra o Tron”

Do ostatniego odcinka ósmego sezony serialu „Gra o Tron” nikt nie spodziewał się wyboru Brana Starka na władcę siedmiu królestw Westeros. Najmłodszy z rodu Starków najpierw stał się Trójoką Wroną, zyskując przy tym nadnaturalne zdolności, by po śmierci Daenerys i Cersei objąć tron. To jedna z najbardziej tajemniczych postaci uniwersum stworzonego przez George’a R.R. Martina. Po zrzuceniu z wieży przez Jamie’go zostaje sparaliżowany od pasa w dół, w konsekwencji czego skupia się na rozwoju duchowym. Przebywa niesamowitą podróż, gdzie dzięki pomocy przyjaciół unika śmierci z rąk Nocnego Króla. Zakończenie serialu i losy Brana z pewnością należą do największych zaskoczeń superprodukcji HBO.

 

Gra o Tron. Sezon 8 (DVD)

 

Foltest „Wiedźmin”

Król Temerii książę Sodden, zwierzchnik Pontarii, Pan Mahakamu oraz senior i potektor Brugge, Angrenu, Zarzecza i Ellander z dynastii Temerskiej. Wstąpił na tron około 1238 roku – tak z kronikarskiego punktu widzenia prezentuje się sylwetka postaci stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego. Foltest pojawił się w uniwersum Wiedźmina w jednym z opowiadań zbioru „Ostatnie życzenie”, gdzie zlecił Geraltowi uratowanie swojej córki, która zamieniła się w strzygę. Choć książka pochodzi z 1993 roku, o Folteście usłyszał niedawno cały świat. Wszystko oczywiście za sprawą serialu „Wiedźmin”, którego fabuła w sporej mierze bazuje właśnie na wspomnianym tomie. Amazon poinformował niedawno, że papierowe wydanie „Ostatniego życzenia” całkowicie wyprzedało się w zaledwie kilka dni po premierze serialu Netfliksa. Na produkcji z Henrym Cavillem skorzystali także twórcy gry, czyli CD Projekt Red. Ponad 93 tysiące aktywnych graczy to rekord tytułu „Wiedźmin 3: Dziki Gon” (więcej osób grało przy okazji premiery serialu niż wydania gry).

 

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1

 

Którego z tych władców cenicie sobie najbardziej? A może na myśl o królu, który najbardziej zapadł wam w pamięci filmów czy książek, na myśl przychodzi ktoś zupełnie inny?