O diecie wegańskiej i wegetariańskiej zostało powiedziane już naprawdę wiele. Zewsząd bombardują nas informacje pochodzące zarówno od zwolenników, jak i przeciwników produktów roślinnych. Bycie wege stało się stylem życia. Dostępność produktów pochodzenia roślinnego wzrasta z miesiąca na miesiąc, a wszystko jest napędzane przez depczący nam po piętach kryzys klimatyczny. Rezygnacja z mięsa może być dobra dla duszy oraz dla planety, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Produkcja garmażeryjna jest jednym z głównych powodów zmian klimatycznych – mowa m.in. o generowaniu gazów cieplarnianych. Badania mówią o tym, że jest to około 15% emisji globalnych. To wynik porównywalny z całością emisji pochodzących z sektora transportowego.

 

 

Świetną okazją na poznanie wege świata mogą być wege festiwale, które zwykle bazują na ofercie gastronomicznej, ale nie tylko. Podczas takiego wydarzenia można zagłębić się w tematykę kosmetyków naturalnych i dodatków bez składników zwierzęcych. W Warszawie kolejna taka okazja to Wege Festival, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki.

Jeśli kiedykolwiek uznaliście dietę wegańską za nudną, bezsmakową i niezdolną do dostarczenia odpowiedniej liczby kalorii, Wege Festival pomoże zmienić te wyobrażenia. Liczba roślinnych kombinacji nigdy się nie skończy, a ludzie tacy jak Marta Dymek (z jej słynnym blogiem i książką „Jadłonomia”) regularnie będą zachęcali do przejścia na dietę wegańską coraz więcej osób.

 

 

Czasem, żeby się czymś zainteresować, wystarczy zobaczyć możliwości. Warto czegoś dotknąć, zobaczyć, zasmakować, poczuć – wejść w jakiś świat i porozmawiać z tymi, którzy go tworzą. W Pałacu Kultury czeka na was kilkadziesiąt stoisk z najlepszym wegańskim i wegetariańskim jedzeniem. Dostawcy z przyjemnością opowiedzą o tajnikach kuchni roślinnej, a kupione i zaobserwowane przez was produkty na długo mogą stać się źródłem inspiracji.

Zrezygnowanie z jedzenia mięsa to – przy odpowiednim rozplanowaniu diety i uważnym słuchaniu swojego organizmu – same plusy, dla zdrowia i dla naszego otoczenia. Nie warto ulegać modzie i porzucać produktów odzwierzęcych z dnia na dzień, bez zastanowienia. Oszczędzicie sobie wtedy ryzyka problemów zdrowotnych takich jak anemia. Zanim zdecydujecie się na weganizm, zbierzcie wszystkie potrzebne informacje, porozmawiajcie ze znajomymi, którzy zgłębili temat, a na początku października odwiedźcie Wege Festival w Warszawie.

 

 

Bilety na Wege Festiwal w Warszawie można kupić w Going.