Od 24 do 27 listopada, nasz kraj gościć będzie ponownie zespół US3. Pierwszy koncert grupy odbędzie się 24.11. w gdańskim klubie "Centrum Stocznia Gdańska". US3 to prekursor stylu zwanego acid jazzem, polegającego na połączeniu klasycznego jazzu i swingu z hip hopem.
Co ciekawe początki stylu wiążą się z konfliktem dotyczącym praw autorskich. Wytwórnia Blue Note, mająca prawa do takich muzyków jak Miles Davies czy Herbie Hancock, planowała wytoczenie procesu zespołowi US3, który na pierwszych demach swoich utworów użył sampli drugiego ze wspomnianych muzyków. Szczęśliwie dla wszystkich stron, skończyło się na wydaniu debiutanckiej płyty US3, na której Blue Note zarobiła krocie, sprzedając trzy miliony krążków zatytułowanych Hand On The Torch. Był rok 1993, a płyta US3 stała się kanonem postmodernistycznego podejścia do jazzu, swingu i wielu innych klasycznych gatunków muzycznych. Największym przebojem z tej płyty, był utwór Cantaloop (Flip Fantasia) oparty na słynnym Cantaloupe Island Herbie'ego Hancocka. Sam Hancock, po usłyszeniu przesamplowanego i przetworzonego materiału jednej z jego ulubionych sesji nagraniowych lat 60, był tak zachwycony, że na swoich koncertach zapowiadał ten utwór jako "kawałek takiego zespołu, który nazywa się US3".
W ciągu ponad dziesięciu lat istnienia US3 wykorzystało na swoich płytach sample takich tuzów muzyki jak Wayne Shorter, Chick Corea, Joe Zawinul czy Miles Davis. Do współpracy zapraszani byli raperzy, którzy swoją techniką wokalną pasowali doskonale do klasycznych dźwięków. Ten prosty, wydawałoby się, zabieg doskonale się sprawdził, przysparzając US3 licznych fanów i świetnych recenzji prasy muzycznej.
W 1997 roku ukazał się krążek Broadway & 52nd zawierająca takie przeboje jak Come On Everybody (Get Down) czy Doin' a Crime. Do współpracy zostali zaproszeni dwaj raperzy ze wschodniego wybrzeża USA, Shabaama Sahdeeqa i KCB. Nie zabrakło także znanych muzyków sesyjnych takich jak saksofoniści Ed Jones i Steve Williamson, puzonista Dennis Rollins czy gitarzysta Tony Rémy. Promując ten album US3 zawitało pierwszy raz do Polski, dając doskonale przyjęty koncert w ramach Jazz Jamboree. Krążek "Broadway & 52nd" nie odniósł jednak sukcesu, co było jednym z powodów zerwania współpracy z Blue Note. Zespół przeszedł do jazzowego labelu Universalu, tracąc równocześnie prawa do korzystania z sampli Blue Note. Jak się miało okazać brak możliwości grzebania w archiwach legend jazzu nie wpłynął w znaczący sposób na pomysłowość US3.
Na wydanej w 2001 roku płycie An Ordinary Day In An Unusual Place słychać sample muzyki latynoskiej i jazzowej. Ciekawe efekty przyniosło także przyjęcie do grupy wokalistki Alison Crockett. Prócz niej partiami wokalnymi zajął się także sesyjny raper o ksywie Michelob. Promując tę płytę zespół ponownie zawitał do Polski, dając w 2002 roku dwa koncerty w Krakowie i Warszawie.
US3
2006.11.24, godz. 19:00, Gdańsk, Centrum Stocznia Gdańska
2006.11.26, godz. 19:00, Kraków, Rotunda
2006.11.27, godz. 19:00, Warszawa, Stodoła

Aktualności
US3 ponownie w Polsce
Od 24 do 27 listopada, nasz kraj gościć będzie ponownie zespół US3. Pierwszy koncert grupy odbędzie się 24.
Komentarze (0)