Przepis na sernik to chyba najczęściej wyszukiwany przepis przed Świętami. Ciasto może być lekkie jak puch lub ciężkie i hojnie wypełnione rodzynkami (najlepiej, kiedy są upojone brandy, rumem lub miodem pitnym). Może być też zrobione z własnoręcznie mielonego twarogu, sera z wiaderka, mascarpone i ricotty. Chałwa, maliny, czekolada, pure dyniowe, orzechy, masło orzechowe - ser przyjmie wszystko i odwdzięczy się smakiem w wersji absolutnie kremowej.

Możemy piec serniki bez spodu - wtedy masę serową wlewamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Możemy piec serniki na klasycznym kruchym cieście. Możemy też iść na skróty i piec sernik na ciastkach. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jak zrobić spód do sernika, jak uzyskać sernik kremowy lub lekki jak chmurka, jakie dodatki lubi sernik i czy jest sposób na to, by nie opadł.

Jak przygotować spód do sernika wykorzystując ciasteczka?  

150 g ciasteczek (najlepiej grubych herbatników, ciasteczek digestive lub oreo) kruszymy i wkładamy do misy blendera. Wlewamy 75 g rozpuszczonego masła i miksujemy do uzyskania masy przypominającej mąkę. Wykładamy ją na spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Dociskamy, by spód był jednolity. Przed pieczeniem wstawiamy na 30 minut do lodówki, a następnie na wierzch wylewamy masę serową.

 

Tortownica okrągła z pokrywą TADAR, 26 cm

 

Jak przygotować kruchy spód do sernika? 

Do przygotowania spodu potrzebujemy 100 g zimnego masła pokrojonego w kostkę, 1/4 szklanki białego cukru, 1 łyżeczki cukru waniliowego, 1 szklanki mąki, 1 żółtka (białko zostawiamy, ubijamy i dodajemy do masy jajecznej). Wszystkie składniki szybko wyrabiamy (lub wyrabiamy mikserem do uzyskania jednolitej masy), zawijamy w kulkę, wstawiamy do lodówki na pół godziny. Blaszkę około 20 cm x 30 cm lub tortownicę wykładamy papierem do pieczenia, a na spodzie układamy kruche ciasto na które potem wlewamy ser. Jeśli chcemy przygotować sernik z krateczką (np krakowski) lub sernik z kruszonką (np. z brzoskwiniami lub gruszkami) to składniki przepisu podwajamy. Wtedy do przygotowania spodu wykorzystujemy połowę masy, a drugą połową ozdabiamy wierzch ciasta.

 

Forma do tarty z wyjmowanym dnem TADAR, 25 cm

 

Jakiego sera najlepiej użyć do sernika? 

Jeśli lubimy ciężkie i tradycyjne serniki to najlepiej dwukrotnie lub trzykrotnie zmielić swój ulubiony tłusty twaróg (1 kilogram na 1 sernik standardowej wielkości). Jeśli wolimy serniki kremowe to warto skorzystać z gotowego mielonego sera w wiaderku. Zwróćmy tylko uwagę na zawartość opakowania: lepiej kupić ser bez dodatków smakowych, mąki ziemniaczanej czy barwników; najlepiej by w składzie miał sam ser, ewentualnie ser i śmietankę. Zamiast twarogu możemy do sernika użyć włoskiej ricotty. Ricotta jest niezwykle delikatnym serem, a w połączeniu ze śmietanką i ubitymi na pianę białkami da sernik lekki jak chmurka. Jeśli lubimy serniki o których niektórzy mówią „państwowe”, czyli delikatnie gumowe i lekkie to do masy serowej możemy dodać mleko w proszku (1 szklankę mleka niegranulowanego na 1 kg twarogu).

 

TORTOWNICE FORMY DO PIECZENIA 3 SZT. KINGHOFF KH-4200

 

Co dodać do sernika? 

Serniki chętnie przyjmują różne smaki: do 1 kg twarogu możemy dodać 150 g chałwy, 1 tabliczkę rozpuszczonej białej czekolady, 1 tabliczkę gorzkiej czekoladowy posiekanej na kawałki, skórkę pomarańczową, kawałki owoców (np. brzoskwiń lub gruszek z puszki), solony karmel lub masę krówkowa (1 szklankę masy na 1 kg sera), liofilizowane maliny zmiksowane na pył który nada ciastu kolor i smak (1 szklankę), masło orzechowe (również 1 szklankę) - sernik przyjmie wszystko, co lubimy. Warto jednak kupić dobry ser, a dodatkami wzbogacić jego smak, a nie go zupełnie przykryć. Dla przykładu, sernik z ricotty najlepiej smakuje z 1 łyżeczką świeżo otartej skórki z cytryny (najlepiej niepryskanej lub dokładnie sparzonej i umytej) i odrobiną amaretto. Chcąc dodać sernikowi świątecznej nuty możemy do masy serowej dodać 1 łyżkę przyprawy do piernika, a spód przygotować z pierniczków lub ciasteczek spekuloos.

 

Co zrobić, żeby sernik nie opadł?

Sernik płaski jak stół to marzenie większości domowych cukierników. Niektóre porady mówią, żeby sernik studzić w piekarniku. Inne mówią, żeby nie przesadzać z ubijaniem białek. Jeszcze inne radzą, by ciasto zawsze piec w kąpieli wodnej. Najstarsza i najprostsza rada głosi, że należy pogodzić się z pękniętym ciastem. Najlepiej nie przejmować się tym wcale - sernik jest po prostu niezwykle kremowym ciastem dającym dużo radości jedzącemu i tylko to się powinno liczyć. Pęknięcia czy ubytki możemy potraktować jako zaproszenie do dekoracji - wystarczy przejrzeć blogi i portale kulinarne, żeby zobaczyć jak pięknie owoce, bakalie, polewy i batoniki maskują wizualne niedoskonałości sernika. Dobrze jednak działa na nieopadanie sernika metoda powolnego studzenia - po upieczeniu sernika nie wyciągamy go z piekarnika, ale obniżamy jego temperaturę o 50 stopni i zostawiamy w nim na 30 minut. Po 30 minutach znowu obniżamy temperaturę o 50 stopni i zostawiamy sernik na kolejne 30 minut. Potem piekarnik wyłączamy i zostawiamy w nim sernik. Jest to bardzo czasochłonne przedsięwzięcie.

 

Forma do pieczenia okrągła DUKA Starter, 21 cm

 

Jak przygotować najbardziej klasyczny i tradycyjny sernik krakowski?

Klasyk klasyków, czyli sernik z krateczką na kruchym spodzie, wypełniony skórką pomarańczową i rodzynkami. Postęp technologiczny sprawił, że dzisiaj zwykle do jego upieczenia wykorzystuje się sernik mielony z wiaderka. Najlepiej jednak sernik krakowski smakuje z dwukrotnie mielonego najlepszego tłustego twarogu, jaki znajdziemy.

Do przygotowania spodu potrzebujemy 200 g zimnego masła pokrojonego w kostkę, 1/2 szklanki białego cukru, 1 łyżki cukru waniliowego, 2 szklanek mąki, 2 żółtek (białka zostawiamy). Wszystkie składniki szybko wyrabiamy (lub wyrabiamy mikserem do uzyskania jednolitej masy), zawijamy w kulkę, wstawiamy do lodówki na pół godziny. Połową ciasta wykładamy dno blaszki o wymiarach około 20cmx30 cm (spód warto wyłożyć papierem do pieczenia). Resztę ciasta wałkujemy na cienkie paseczki, które posłużą do zrobienia krateczki. Przygotowujemy ser. 1 kg tłustego twarogu mielimy dwukrotnie w maszynce do mięsa. Dodajemy 1 kostkę miękkiego masła, 1 1/4 szklanki cukru pudru, ziarenka z 1 laski wanilii, 2 łyżki skórki pomarańczowej i 1/2 szklanki rodzynek (świetnie smakują rodzynki moczone w brandy, whiskey lub miodzie pitnym przez 1 godzinę i odcedzone przed dodaniem do ciasta). Do masy serowej dodajemy 5 żółtek i miksujemy mikserem. Ubijamy 7 białek na pianę i łączymy łopatką z masą serową. Wykładamy ją na ciasto, przykrywamy paseczkami ciasta tworząc krateczkę. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy około 1 godzinę. Sernik najlepiej studzić w piekarniku.

 

Forma do pieczenia tortownica DUKA Kisel, beżowa, 7,5 cm

 

Jak przygotować sernik z owocami? 

Serniki z owocami są zwykle lekkie i orzeźwiające. Najczęściej przygotowuje się je latem, ale wspomnienie ciepła przydaje się niektórym również zimą.

Najczęstszym owocem w serniku są brzoskwinie - w klasycznej wersji na kruchym spodzie z delikatną bezą i kruszonką. Zamiast brzoskwiń do sernika często dodaje się ananasa w puszce, gruszki z puszki lub świeże maliny. Sernik z gruszkami i odrobiną cynamonu jest świetnym urozmaiceniem sernikowego repertuaru.

Do przygotowania spodu potrzebujemy 200 g zimnego masła pokrojonego w kostkę, 1/2 szklanki białego cukru, 1 łyżki cukru waniliowego, 2 szklanek mąki, 2 żółtek (białka zostawiamy). Wszystkie składniki szybko wyrabiamy (lub wyrabiamy mikserem do uzyskania jednolitej masy), zawijamy w kulkę, wstawiamy do lodówki na pół godziny. Połową ciasta wykładamy dno blaszki o wymiarach około 20cmx30 cm (spód warto wyłożyć papierem do pieczenia). 1 kilogram mielonego twarogu (najlepiej z wiaderka, ale bez dodatków) miksujemy z 1 szklanką cukru pudru, 150 g miękkiego masła, 1 1/2 łyżeczki cynamonu, 3 żółtkami (białka zachowujemy) i 2 łyżkami budyniu waniliowego. Wykładamy na ciasto. Na górze kładziemy pokrojoną w kostkę gruszkę z puszki. Pozostałe 3 białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodajemy 1/2 szklanki cukru pudru. Pianę wykładamy na ciasto. Oprószamy tartą na tarce pozostałością kruchego ciasta. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy około 1 godzinę. Sernik studzimy w piekarniku.

 

Forma do pieczenia, SECRET DE GOURMET, srebrna, 30 cm

 

Jak przygotować sernik lekki jak chmurka? 

Sernik lekki jak chmurka to zasługa białek i ich delikatnego wymieszania z masą serową. Sernik ma tendencję do pękania na środku, ale nie powinniśmy się tym martwić za wczasu. Jeśli tak się stanie, trudno. Jeśli nie będziemy o tym myśleć, jest szansa, że sernik się uda. Do przygotowania spodu potrzebujemy 200 g zimnego masła pokrojonego w kostkę, 1/2 szklanki białego cukru, 1 łyżki cukru waniliowego, 2 szklanek mąki, 4 żółtek (wszystkie białka zostawiamy). Wszystkie składniki szybko wyrabiamy (lub wyrabiamy mikserem do uzyskania jednolitej masy), zawijamy w kulkę, wstawiamy do lodówki na pół godziny. Połową ciasta wykładamy dno blaszki o wymiarach około 20cmx30 cm (spód warto wyłożyć papierem do pieczenia). 1 kilogram mielonego twarogu (najlepiej z wiaderka, ale bez dodatków) miksujemy z 6 żółtkami (białka zachowujemy), 150 g miękkiego masła, 1 1/2 łyżeczki cukru waniliowego. W oddzielnej misie miksujemy na pianę 10 białek i szczyptę soli. Pod koniec ubijania dodajemy 1 1/4 szklanki cukru pudru. Masę serową bardzo delikatnie mieszamy z pianą z białek i ostrożnie wykładamy na ciasto. Oprószamy otartą na tarce pozostałością kruchego ciasta. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na dole stawiając naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem. Pieczemy około 1 godziny. Sernik studzimy w piekarniku. Podajemy na paterze.

 

https://www.empik.com/patera-ze-wstazka-duwen-misam-bialo-czerwona-25-cm-duwen,p1241698069,dom-i-ogrod-p

 

Jak przygotować sernik nowojorski? 

Sernik nowojorski jest bardzo kremowy, delikatnie słony i pieczony na spodzie z ciastek tzw. „graham crackers”. Podkreślam słowo „słony” - większość polskich przepisów mówi, że amerykański sernik należy piec używając mielonego twarogu. Jednak w Stanach Zjednoczonych takiego twarogu nie można dostać w sklepach, a do produkcji sernika wykorzystuje się serek śmietankowy typu Philadelphia (który jest ciut mniej słony niż w Polsce). Słonawy serek z dodatkiem cukru pudru daje efekt podobny do słonego karmelu - niektórzy mogą jeść łyżkami, inni nie przełkną. Dlatego do pieczenia sernika nowojorskiego polecam połączenie serka śmietankowego z twarogiem - masa będzie ciut mniej słona, ale powinna przypaść do gustu większości gości. Jeśli zależy nam jedynie na kremowej konsystencji sernika, użyjmy mielonego twarogu z wiaderka.

Do przygotowania sernika nowojorskiego potrzebujemy spodu z ciasteczek digestive lub grubych herbatników. 150 g ciasteczek kruszymy i wkładamy do misy blendera. Wlewamy 75 g rozpuszczonego masła i miksujemy do uzyskania masy przypominającej mąkę. Wykładamy ją na spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia (najlepiej tortownicy o średnicy około 26 cm, którą wyłożymy papierem nie tylko na spodzie, ale też na bokach tak, by papier wystawał ponad formę). Dociskamy, by spód był jednolity. Wstawiamy na 30 minut do lodówki i przygotowujemy ser.

600 g ulubionego twarogu sernikowego miksujemy do połączenia składników z 300 g serka naturalnego typu Philadelphia, 100 ml śmietanki 36%, 4 jajkami, 2 łyżkami mąki pszennej, 2 łyżeczkami ekstraktu waniliowego, 1 szklanką cukru pudru, 1 łyżeczką świeżo otartej skórki z cytryny. Masę serową wylewamy na ciasteczkowy spód. Na dno piekarnika stawiamy naczynie żaroodporne z wrzątkiem. Wstawiamy sernik do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza i pieczemy przez 10 minut. Potem temperaturę redukujemy do 110 stopni i pieczemy 45 minut (środek sernika powinien być nieco galaretowaty pod koniec pieczenia). Sernik studzimy w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Ciasto wstawiamy do lodówki i serwujemy schłodzone.

 

Forma do pieczenia okrągła DUKA Starter, 21 cm

 

Jak przygotować sernik z ricotty? 

Sernik z ricotty przygotowujemy podobnie jak sernik nowojorski, ale zamiast twarogu używamy mieszanki twarogu i ricotty. Do przygotowania sernika we włoskim stylu potrzebujemy spodu z ciasteczek amaretti. 150 g ciasteczek kruszymy i wkładamy do misy blendera. Wlewamy 75 g rozpuszczonego masła i miksujemy do uzyskania masy przypominającej mąkę. Wykładamy ją na spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia (najlepiej tortownicy o średnicy około 26 cm, którą wyłożymy papierem nie tylko na spodzie, ale też na bokach tak, by papier wystawał ponad formę). Dociskamy, by spód był jednolity. Wstawiamy na 30 minut do lodówki i przygotowujemy ser.

300 g ulubionego twarogu sernikowego miksujemy do połączenia składników z 600 g ricotty (odlewamy nadmiar wody), 100 ml śmietanki 36%, 4 jajkami, 2 łyżkami mąki pszennej, 2 łyżkami likieru amaretto, 1 szklanką cukru pudru, 1 łyżeczką świeżo otartej skórki z cytryny. Masę serową wylewamy na ciasteczkowy spód. Na dno piekarnika stawiamy naczynie żaroodporne z wrzątkiem. Wstawiamy sernik do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza i pieczemy przez 10 minut. Potem temperaturę redukujemy do 110 stopni i pieczemy 45 minut (środek sernika powinien być nieco galaretowaty pod koniec pieczenia). Sernik studzimy w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Ciasto wstawiamy do lodówki i serwujemy schłodzone.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock