Brytyjska grupa The Cinematic Orchestra, czołowi przedstawiciele nu-jazzu, gwiazda wytwórni Ninja Tune, rozpoczyna dziś koncerty w Polsce. 29 listopada twórcy muzyki do nieistniejących filmów wystąpią w Poznaniu, 30 listopada w Warszawie, a 1 grudnia w Katowicach. W sprzedaży jest jeszcze niewielka liczba biletów na poznański koncert. Jako support przed występami Brytyjczyków w Poznaniu i Warszawie wystąpi polski zespół Kerd.

The Cinematic Orchestra to czołowi przedstawiciele nu-jazzu, jedna z gwiazd wytwórni Ninja Tune. Muzycy perfekcyjnie łączą ambientowy klimat z jazzowym feelingiem, przywołując echa muzyki ze starych filmów.

Twórcą i założycielem projektu jest Jason Swinscoe - dj, kompozytor i producent, niegdyś leader jazzowo-punkowej grupy Crabladder. Przez długi czas Jason związany był na stałe z Ninja Tune, gdzie odpowiedzialny był za poszukiwanie nowych talentów i repertuar całej wytwórni. Blisko współpracował m.in. z Coldcutem, Herbaliserem, DJ Foodem czy Mr. Scruffem. 

The Cinematic Orchestra zadebiutowali w 1999 roku albumem Motion. Płyta zwróciła uwagę krytyków, którzy zachwycali się niezwykłym i bardzo naturalnym połączeniem jazzowej tradycji z nowoczesnością. Wielkim orędownikiem twórczości The Cinematic Orchestra stał się Gilles Peterson, który nie tylko często prezentuje ich muzykę w swoich audycjach, ale również zamieszcza ich kompozycje na swoich licznych kompilacjach. Słuchacze jego audycji w BBC Radio 1 przyznali albumowi Motion tytuł płyty roku. Kolejnym wielkim wyróżnieniem w 1999 roku był dla The Cinematic Orchestra występ podczas ceremonii wręczenia nagrody za całokształt dorobku filmowego Stanley’owi Kubrickowi, przyznawanej przez amerykański związek reżyserów - Directors Guild.

W 2002 r. ukazał się drugi album zespołu Every Day. Na płycie Cinematic po raz pierwszy pojawili się wokaliści: amerykańska gwiazda soul - Fontella Bass (All That You Give, Evolution) oraz raper Roots Manuva (All Things To All Man). Sukces obu albumów zaowocował licznymi propozycjami koncertów na całym świecie, zarówno w klubach jak i na prestiżowych festiwalach: w Montreux, Cannes czy na hiszpańskim Sonarze.

Duża część materiału na kolejny album powstała na zamówienie festiwalu filmowego w Porto - jako ilustracja dźwiękowa do niemego rosyjskiego filmu Człowiek z kamerą z 1929 r. Całość została wykonana na żywo podczas galowej projekcji filmu. Sukces całego przedsięwzięcia oraz skomponowany przez Jasona Swinscoe materiał zachęcił Ninja Tune do wydania w 2003 roku płyty Man With A Movie Camera. Po premierze albumu rozpoczęła się trasa koncertowa, podczas której zespół wykonywał na żywo muzykę do projekcji filmu. Występ w Jazz Cafe w Londynie został zarejestrowany i wydany w postaci płyty DVD - Man With A Movie Camera.

Polski support
Zespół Kerd, który będzie supportował The Cinematic Orchestra na dwóch koncertach, powstał latem 1994 r. w Warszawie. Muzycy nigdy nie przywiązywali zbyt dużej wagi do konwencji stylistycznych. Wychodząc z założenia, że jedynym ograniczeniem dla muzyki jest wyobraźnia jej twórcy, członkowie Kerd wciąż pracują nad przełamaniem wewnętrznych i zwyczajowych barier. Efektem takiego podejścia jest muzyka wymykająca się jednoznacznej klasyfikacji, trafiająca do wielu "szufladek" jednocześnie. Po latach eksperymentów wykrystalizowała się forma posiadająca cechy takich gatunków jak jazz, ambient, breakbeat, dub czy nawet punk. W lutym 2006 nakładem wytwórni babol-art.!rec. ukazał się debiutancki album Kerd zatytułowany po prostu Kerd. Grupa grała koncerty między innymi w warszawskim Akwarium, Jazzgocie, Cafe Kulturalnej, Teatrze Rozmaitości i bygdoskim klubie Mózg.

The Cinematic Orchestra w Polsce
29 listopada - Poznań / Stary Browar Atrium, godz. 22.00
30 listopada - Warszawa / Palladium, godz. 20.00
1 grudnia - Katowice / JazzClub Hipnoza, godz. 20.00

Good Music/M.W.